Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN 7 BÖLGE BELİRLEDİK

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kent Konseyi genel kurulunda yaptığı açıklamada Kentsel Dönüşüm için 7 bölge belirlediklerini ve bunu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirdiklerini söyledi.

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu  KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN 7 BÖLGE BELİRLEDİK
banner72

 

 

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kent Konseyi genel kurulunda yaptığı açıklamada Kentsel Dönüşüm için 7 bölge belirlediklerini ve bunu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirdiklerini söyledi.

“BENİ ZİYADESİ İLE MEMNUN ETTİ”

Kentsel Dönüşümün bir şehir için elzem olduğunu ifade eden Galip Vidinlioğlu, “Ramazan Bayramı öncesi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile birlikte şehrimize gelen iki bakanımız Kastamonu ile ilgili çok önemli düşüncelere sahipler. Kentsel Dönüşüm ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı ile aynı düşüncelerde olmak beni ziyadesi ile memnun etti.

“BELEDİYE BÜTÇESİ İLE YAPMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Seçim döneminde de ifade etmiştim, Kentsel Dönüşüm bir şehir için elzemdir. Tabi bunu belediye bütçesi ile yapmak mümkün değil. Merkezi hükümetinde desteğini almak gerekiyor. Bu konuda sayın bakanımızı benim kadar heyecanlı gördüm. Kastamonu’ya geldiği ilk anda söylediği ilk söz ‘Başkan Kentsel Dönüşümü bir an önce hayata geçirin’ oldu. Belediyemize 3-4 ay önce ‘Kentsel Dönüşüm için 6 tane alan belirleyin’ denilmiş. Bizde bu 6 alana 1 tane ilave yaparak 7 tane alan belirledik. Bunların en önemlisi Nasrullah Meydanı ile Kastamonu Kalesi arasında kalan bölümdür. Bu konuda sayın bakanın heyecanı beni daha da heyecanlandırdı” dedi.

“İNŞALLAH GÜZEL ŞEYLER YAPACAĞIZ”

‘İnşallah güzel şeyler yapacağız’ diyen Galip Vidinlioğlu; “Bir başka proje ise ‘bütün şehirlere söz vermiştik. Kastamonu bizim için ayrıca önemli bir şehir. Millet Bahçesi içinde ne yapmamız gerekiyorsa yapalım’ dediler. Onunla ilgilide Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projesini TOKİ biraz daha geliştirmek istemiş. Bu konu ile ilgili başkan yardımcımız Nuray hanım Ankara’ya gitti. Bu noktada da kısa sürede gelişme olursa bilgilendirme yaparız. Kültür ve Turizm Bakanımız gastronomi ile ilgili konuşurken Kastamonu mutfağını ilk 3 mutfak içinde sayması ziyadesi ile memnuniyet verici bir şey. Kendisine bunu ifade ettim. ‘Antep ve Hatay’dan sonra inşallah 3’üncü şehir Kastamonu olacak. Bu konuda biz üzerimize ne düşüyorsa yapacağız’ dedi. İnşallah şehre güzel şeyler yapacağız” diye konuştu.

“KENT KONSEYİ BİR İL İÇİN ÖNEMLİ BİR ORGANDIR”

Kent Konseyi’nin bir il için önemli bir organ olduğunu ifade eden Galip Vidinlioğlu, şu ifadeleri kullandı; “Kent Konseyi gerçekten bir il için önemli bir organ. Ama ben Kent Konseyi’nde 10 asil 5 yedekten oluşan yürütme kurulunu görünce ‘biraz daha katılımcı olmalı, biraz daha fikir beyanı olmalı, biraz daha herkes kentle ilgili fikirlerini ortaya koymalı’ diye düşündüm. Bu sayede belki biraz kalabalık olacak ama şehir için daha çok fikir ortaya çıkacaktır. Ben belediye başkanı olalı henüz 2 buçuk ay oldu. Seçim döneminde de bahsettiğim gibi kenti ‘ortak akılla’ yönetmeye gayret gösteriyoruz. Belki bu hazırlanan listede temsiliyet açısından eksik kalmış olabilir. Ama Kent Konseyi’nin daha işlevsel, daha fonksiyonel olması için listeyi biraz uzun tutma fikrimi sayın valimizle paylaştığımda oda güzel olacağını söyledi.

“ÜNİVERSİTE BİR ŞEHİR İÇİN OLMAZSA OLMAZDIR”

Bundan önceki Kent Konseyi’nde gördüğüm eksiklik, bu bir eleştiri değil ama üniversite ayağının eksik olduğunu gördüm. Üniversite bir şehir için olmazsa olmazdır. Onun için üniversiteden de sayın rektörü arayarak katkı istedim. Çokta memnun oldular. Kent Konseyi’nde farklı fikirlerin açığa çıkması hem de tatbikat aşamasında çok büyük katkılarının olacağını düşündüğüm için temsiliyete de dikkat ederek böyle bir liste oluşturduk. İnanıyorum ki eksiği ile beraber şehre çok katkı yapacak bir listedir. Elbette Kent Konseyi’ne katkı vermek isteyen şehirle ilgili fikrini düşüncesini söylemek isteyen herkese kapımız açık.Kent Konseyi’nin çok fonksiyonel olarak işletilmesi gerektiğine inanıyorum. Onun içinde Mimarlar Odası’ndan Mühendisler Odası’na, Tabip Odası’ndan BARO’ya kadar ve üniversite ayağının da olduğu böyle bir liste uygun görüldü. Eksiği var mıdır? Biz görev tebliğ edilmeyince göreve talip olan bir toplum değiliz. Mutlaka konseyde yer almak isteyenler olmuş olabilir. Ama fahri üye gibi çalışabilirler. Bu sonuçta sivil toplum kuruluşu herkesin fikrine düşüncesine açığız. Her şey Kastamonu için.”

Serkan Horuz

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2019, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER