Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu HER CANLININ YAŞAM HAKKI VAR

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında dün Belediye Başkanlığı Geçici Bakım Evi’nde program düzenlendi.

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu HER CANLININ YAŞAM HAKKI VAR
banner72

 

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında dün Belediye Başkanlığı Geçici Bakım Evi’nde program düzenlendi.

Programa Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, belediye başkan yardımcıları, İl Müftüsü Ahmet Süzen, Kastamonu Üniversitesi Doğa ve Hayvanları Koruma Öğrenci Topluluğu Akademik Danışmanı Dr. Özlen Kutkan ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programda Kastamonu Üniversitesi Doğa ve Hayvanları Koruma Öğrenci Topluluğu üyeleri hayvan hakları ile ilgili bir konuşma yaparak hazırlamış oldukları “Ben bir sokak kedisiyim” adlı tiyatro gösterimini gerçekleştirdi.

VİDİNLİOĞLU: YAŞAM HAKLARINA SAYGI DUYMAK ZORUNDAYIZ

Programda konuşan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “Canlı dediğimiz zaman sadece insanlar ve hayvanlar değil bitkilerde önemlidir. Özellikle Kastamonumuzda hem endemik yapı olarak çok ciddi bir zenginliğe ve popülasyona sahibiz hem de bugün gelmeden önce gördüm bir avukatımız engerek yılanı görüntülemiş. Kastamonumuz aynı zamanda içinde Milli Parkları bulunduran bir il olduğu için çok ciddi sayıda türe ev sahipliği yapıyor. Her canlının yaşama hakkı var. Bizde bunu olabildiğince kolaylaştırmalıyız. Hayvan popülasyonu arttıkça bir takım problemde beraberinde geliyor. Yeterince beslenemeyen hayvanların dağdan şehir merkezine doğru gelmesi söz konusu. Şehir merkezinde evcil olanların üremesi söz konusu. O yüzden bu barınak var. Burada kısırlaştırmaları ve gerekli bakımları yapıldıktan sonra tekrardan doğal ortamlarına bırakılıyorlar. İnşallah bu tarz günler, bu tarz etkinlikler gelecek nesiller için örnek teşkil eder. Çocuklarımızda zaten büyüklerinden daha fazla bilince sahipler. Ben tekrardan bu konuda öğretmelerimize büyük bir iş düştüğünü söylemek istiyorum. Hayvan severler olarak bu tür etkinlikleri arttırmak ve onların yaşam hakkına saygı duymak zorundayız” dedi.

SÜZEN: BÖYLE BİR ORGANİZASYONDA BULUNDUĞUM İÇİN BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUM

İl Müftüsü Ahmet Süzen ise; “Bugün canlıya duyarlılığı arttıracağını düşündüğüm böyle bir organizasyonda bulunduğum için büyük mutluluk duyuyorum. Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’inde ‘Bismillahirrahmanirrahim’ ile başlar. Rahman kelimesi dünyadaki bütün varlıklara, bütün canlılara hayat veren rahmet sahibi anlamına gelir. Bu anlamda her besmele çekişimizde Cenab-ı Allah’ın o nimetini o rahmetini hatırlamış oluyoruz. Peygamber efendimiz; ‘Her canlıya yapılan iyilikte Cenab-ı Allah’ın sevabı vardır’ buyurmuşlardır” diye konuştu.

KUTKAN: HAYVANLARIN SESİ TABİATIN SESİDİR

Kastamonu Üniversitesi Doğa ve Hayvanları Koruma Öğrenci Topluluğu Akademik Danışmanı Dr. Özlen Kutkan; “Canlılar, artan insan sayısının doyması için, gün yüzü göremeden ölen hayvanlardan, otlakları hiç göremeyen büyükbaş ve küçükbaş canlılardan, spor olsun diye öldürülen hayvanlardan, kozmetiklerde işkencelere maruz kalan canlılara, dişi olduğu için istenmeyen kedi ve köpeklere, korkulduğu için sosyal ortamlardan atılan ve işkencelerine maruz kalan sokak hayvanlarına kadar uzanan bir dizi sıkıcı ve üzücü gelişmelere maruz kalmaktadır. Bugün onların günüdür. Odağımızda ilkçağlardan beri insanlarla yaşayan kedi ve köpekler yer alıyor. Yeri geldiğinde bir doğumda 12 yavruya sahip olabilen bu canlılar için Kastamonu’da neler yapabiliriz. Nitekim sayıları hızla arttığında istenmemektedirler, ayrıca beslenmeleri güçleşmektedir. Şüphesiz bu konuda kusursuz bir çözüm üretme iddiasında değiliz. Ancak temel, mevcut şartlarda uygulanılabilir adımların atılmasını öneriyor ve çalışmaya başlamak istiyoruz. Nitekim 5199 sayılı yasanın iyileştirme çalışmaları devam etmektedir. Yani mevcut yasada neler yapabileceğimize döndüğümüzde öncelikle bu meselenin toplumsal mutabakata ihtiyaç duyduğu bilinmelidir. Dolayısıyla halkımız Türkiye’de sokak hayvanlarını kapsayacak ölçüde bakım evlerinin olmadığını öğrenmelidirler. Zaten bir hayvanın ömrü boyunca kısıtlı bir ortamda kalması sağlıklı değildir. Dolayısıyla bu hayvanlar kısırlaştırılma, çiplenme işlemlerinden sonra hayatlarımıza eklenmeleri hukuki ve tıbbi bir gerekliliktir. En nihayetinde taş atmadığınız, dövmediğiniz hayvanlar sizlerle birlikte sosyalleşecek ve huzurlu davranışlar sergileyeceklerdir. Dolayısıyla halk belediye üzerinde hukuka aykırı davranması için baskı uygulamamalı ve konuyu bilinç, kültür ve adalet ilkeleri temelinde tartmalılar. Yani halkımızdan köpek gördüklerinde hijyen, gürültü veya korktukları gerekçeleri ile derhal telefona sarılıp bakımevini aramak yerine daha yapıcı olmalarını bekliyoruz. Hayvanların sesi tabiatın sesidir.”

Serkan Horuz

Foto: hayvan + Galip Vidinlioğlu + Ahmet Süzen + Özlen Kutkan

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2019, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER