Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu GÜRLEYİK SUYUNUN ÜÇ KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE SU REZERVİ BULDUK

Kastamonu Belediye Meclisi Ekim ayı ikinci oturumu geçtiğimiz gün akşam gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda belediyenin 2020-2024 Dönemi Stratejik Plan Taslağı görüşülerek kabul edildi.

  Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu  GÜRLEYİK SUYUNUN  ÜÇ KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE  SU REZERVİ BULDUK
banner72

 

Kastamonu Belediye Meclisi Ekim ayı ikinci oturumu geçtiğimiz gün akşam gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda belediyenin 2020-2024 Dönemi Stratejik Plan Taslağı görüşülerek kabul edildi.

Kastamonu Belediyesi’nin 2020-2024 Dönemi Stratejik Plan Taslağı’nın görüşüldüğü esnada söz alan İYİ Parti Meclis Üyesi Gökhan Tekin; “Biz İYİ Parti meclis üyeleri olarak taslağı inceledik. Takdir ettiğimiz güzel bir plan. Sizin seçim vaatlerinizdeki söylemlerinize dayanarak iki konuda eksiklik olduğunu gördük. Birisi şehir içi park alanıyla ilgili net bir çözüm ya da proje bulamamak. Diğer konu ise yeşillendirme çalışmalarıyla ilgili ve hava kirliliğiyle ilgili eksik olduğunu gördük. Bu yüzden bugünkü oylamada çekimser kalmayı tercih edeceğiz” dedi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ise; “Eksikler gün be gün tamamlanır. Bu Stratejik Plan. Değiştirilemez hükmü yok. Zaten her konu meclisin gündemine geliyor. Bu konudaki eksiklerle ilgili de hem meclisimizce hem belediyemizce mutlaka çalışmalar yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

Mecliste ayıraca Kastamonu Belediyesi ile Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (KESOB) arasında ‘Meslek ve Beceri Eğitimi’ için protokol yapılması kararlaştırıldı.

Konu ile ilgili olarak bir değerlendirme yapan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “Geçen hafta içerisinde bir görüşme olmuştu. Eski İŞGEM, Fen Edebiyat Fakültesi olarak kullanılan yer KESOB için de meslek edindirme anlamında uygun bir yer olduğu için istedik. Bina biraz yıpranmış ama orayı kat kat düzenleyerek şehrimizin hizmetine sunacağız” dedi.

CHP’DEN ARAŞTIRMA TALEBİ

Belediye Meclisi’nde söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş da, “Sağlık Bakanlığı verilerine göre asbestli boruların kanseri tetiklediği ve akciğer kanserine yol açtığı belirlenmiş, kullanımı 2010 yılında ülkemizde yasaklanmıştır. Kastamonu’da 2010 yılı öncesinde yapılan içme suyu hatlarının bir bölümünde asbestli boru kullanıldığı yönünde iddialar bulunmaktadır. Bu hususun belediye başkanlığınca araştırılmasını asbestli boruların hala kullanıldığının belirlenmesi durumunda sağlık açısından tehlike içermeyen su borularıyla ivedilikle değiştirilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sibel Karakaş’ın talebi üzerine söz alan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “Asbestli borularla ilgili belediye bünyesinde bir çalışma yapılabilir. Hemen KASKİ ile görüşme yapacağım. Öğrenelim, sizi de bilgilendirelim” açıklamasında bulundu.

“GÜRLEYİK SUYUNUN YAKLAŞIK 3 KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE REZERV SU KAYNAĞI BULDUK”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “Çok fazla dillenmesini istemediğim için gündeme getirmemiştim, neticelenmemişti. İnşallah Ilgaz’da Gürleyik suyunun yaklaşık 3 katı büyüklüğünde bir rezerv su kaynağı bulduk. Baraj yapılana kadar da onu şehir hattına ilave olarak monte edeceğiz. Orada aslında iki tane çok büyük hat var. Bir tanesinin beslediği alan yaklaşık 6-7 tane köyün de ilgilendiği bir su. Diğeri bir tane köyü ilgilendiriyor, o köyün de su ihtiyacını karşıladıktan sonra geri kalan miktarı şehre kazandıracağız. Özel İdare ve valilik ile görüşmemiz oldu. İnşallah olumlu netice alacağız ve baraj yapılana kadar o suyun kullanımı tamamen belediyemize ait olacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER