Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu BU KADAR KİRLİ BİR HAVA KABUL EDİLEMEZ!

Kastamonu Belediye Meclisi, Haziran ayı 2’nci oturumunda konuşan Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu, konakların mevcut isimlerinin değiştirilmesinin doğru olmadığını söyleyerek, “İşin doğrusu bu konakların isimleri ile müsemma olması ve Kastamonu’nun hatırı sayılır ailelerinin konakları o isimleri ile anılmaları daha doğru olur. Bu konuyu da bir gün meclis gündemine alıp tartışabiliriz” dedi.

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu  BU KADAR KİRLİ BİR HAVA  KABUL EDİLEMEZ!
banner72Kastamonu Belediye Meclisi, Haziran ayı 2’nci oturumunda konuşan Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu, konakların mevcut isimlerinin değiştirilmesinin doğru olmadığını söyleyerek, “İşin doğrusu bu konakların isimleri ile müsemma olması ve Kastamonu’nun hatırı sayılır ailelerinin konakları o isimleri ile anılmaları daha doğru olur. Bu konuyu da bir gün meclis gündemine alıp tartışabiliriz” dedi.

“KASTAMONU’NUN HAVASI KİRLİ”

Bir meclis üyesinin Kastamonu’da artan hava kirliliği ile ilgili olarak gündeme getirdiği konu üzerine değerlendirmelerde bulunan Başkan Vidinlioğlu, “Şehir son yıllarda büyüdü. Şehrin büyümesinden dolayı önceden şehir dışında olan iki fabrika artık şehrin içerisinde kaldı. İkisinin de filtre sistemi var. Fakat birazcık maliyetli. Ne kadar filtreyi çalıştırıyorlar yada ne kadar randımanlı çalıştırıyorlar bilemiyorum. Adaylık durumum söz konusu olduğunda Ümit Şahin ile konuşmuştum. Kendisi anne tarafından İnebolulu ve yeşiller hareketinin öncüsüdür. Bu konuda kendinden yardım talep etmiştim. Türkiye’de ki en kirli havalardan birisi Kastamonu. Bu kadar ormanın içerisinde bu kadar kirli bir hava tabi kabul edilemez. Ne yazık ki çukurda bir şehiriz. Ortada bir dere yatağı var. Dere yatağının etrafında bir konuşlanma var. Ben havaalanının orada oturduğum için şehre girerken bir dumanın içerisine girdiğinizi hissediyorsunuz. Şehirde hava kirliliğinin önlenmesi için bir hava sirkülasyonunun olması gerekiyor. Ben eleştiri için söylemiyorum ama yüksek katların artması ile kirli hava şehirde hapsoluyor. Hava akımıyla bu temizlenebilirdi” dedi.

“KENDİR HAVAYI 300 KAT DAHA FAZLA TEMİZLİYOR”

Hava kirliğinin önüne geçilebilmesi için kendir ekiminin yaygınlaştırılması ve yerli tohumun teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Galip Vidinlioğlu, “Normal bitkilere göre havayı 300 kat daha fazla temizleyen bir kendir gerçeğimiz var. Bunu en azından şehrin etrafında yaygınlaştırabilirsek havayı biraz temizlemiş oluruz” dedi.

Başkan Galip Vidinlioğlu, Ramazan Bayramı öncesi Cumhur İttifakı Adayı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile birlikte Kastamonu’ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Nasrullah Meydanı ile Kastamonu Kalesi arasında yer alan bölgede kentsel dönüşüm yapılması ve Millet Bahçesi için söz verdiğini söyledi.

“BU KADAR HIRS NİYE?”

Daha yeşil bir Kastamonu için çalışacaklarının altını çizen Galip Vidinlioğlu, “Ben Çevre ve Şehircilik Bakanı ile daha önce hiç karşılaşmamıştım. Ama düşüncelerimizin kesiştiğini fark ettim. Kentsel dönüşüm noktasında eski betonarme binaların ayıklanması yönündeydi. Belediye arsası üzerinde TOKİ ile yapılacak iş birliği ile bu binalarla o dairelerin takası noktasında fikir birliğine vardık. Nasrullah Meydanı ile kale arasında ki yerde kentsel dönüşümden sıkıntılı binayı yıktığınız zaman yerine bina yapmak zorunda değiliz. Bunu çok rahat yeşillendirebiliriz. Bu sayede hem tarihi dokuyu ortaya çıkarmış, hem de yeşil konusunda ciddi yol almış oluruz. İkinci büyük proje ise Hasan Doğan Tesisleri’nin arkasında ki bölgede 240 dönüm arazi üzerine yapılacak. Bu bizimde seçim beyannamemizde vardı. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin seçim çalışmalarında da o bölgede park vardı. Bununla ilgilide hemen ödeneğini çıkartıp çalışmalara başlayalım denildi. Yalnız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projesini TOKİ çok yeterli bulmamış. Bu konuda Nuray hanım bir görüşme yapacak. Onu da hemen hayata geçirmek için çaba harcayacağız. Elbette Kastamonu daha yeşil olsun. Hepimiz için daha rahat yaşam alanları olsun. Çocuklar için oyun alanları olsun. Hepimiz yeşille iç içe olalım. Elbette onun içinde çabalayalım. Benim hayatta çok büyük hırsım olmadığı için bazen bu kadar hırs niye diyorum. Niye bu kadar betonarmeye yöneliyoruz. Neden yeşilden uzaklaşıyoruz diye düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Serkan Horuz

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER