‘Kastamonu, 15 Temmuz’da da üzerine düşeni fazlasıyla yaptı’

Vali Çakır; “Kastamonu insanı 15 Temmuz’da da üzerine düşeni fazlasıyla yaptı, meydanları doldurdu, cumhuriyete ve demokrasiye sahipliğini bir kez daha en üst seviyede gösterdi. Bugün de inşallah meydanları hep beraber dolduracağız, büyük bir coşkuyla, büyük bir gururla bugün halkımızın vermiş olduğu mücadeleyi tekrar yaşayacağız” dedi.

‘Kastamonu, 15 Temmuz’da da üzerine düşeni fazlasıyla yaptı’
banner72

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri, Kastamonu Şehitliği, ardından Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit ve Yetimleri ile Muharip Gaziler Derneği ziyaret edilerek başladı. 

Anma programları kapsamında Kastamonu Şehitliğinde şehitlerimiz kabirleri başında dualar ve Kur'an tilaveti ile anıldı. Şehitlikteki kabir ziyaretinin ardından gaziler, aileleri ve şehit aileleri ile il protokolü, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit ve Yetimleri ile Muharip Gaziler Derneği binasında bir araya geldi.

Anma törenine, Vali Avni Çakır, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mücahit Avkıran, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, il protokolü, kurum müdürleri ve STK başkan ve yöneticileri ile şehit aileleri ile gaziler ve aileleri katıldı.

Vali Avni Çakır, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneğinde bulunan şeref defterine, hain darbe girişimine karşı görüşlerini yazdı ve imzaladı. Ardından beraberindeki heyet ile şehit aileleri ve gazilerle dernekte sohbet etti.

ÇAKIR; “KASTAMONU İNSANI DEVLETİ VE MİLLETİNİN EMRİNDE”

Vali Çakır, dernek binasında yaptığı konuşmada, Türk Milletinin 15 Temmuz gecesi verdiği destansı mücadelenin gelecek nesillere taşınması gerektiğini kaydederek; “15 Temmuz 2022, hain FETÖ’nün darbe girişiminin 6’ncı yıldönümü, aradan 6 yıl geçmiş. O günden itibaren, her Türk vatandaşının üzerindeki en büyük görevlerinden bir tanesi de o gece yaşananları, aziz Türk Milletinin fedakarlığını, cumhuriyetine ve demokrasisine sahip çıkmak için vermiş olduğu bu destansı mücadeleyi, gelecek nesillerimize en güçlü şekilde taşımak ve FETÖ terör örgütü gibi örgütlerin aslında gerçek amaçlarının ne olduğunu, yarınlarımıza sağlıklı bir şekilde aktarmak. Bu anlamda da her sene olduğu gibi bugün de Kastamonu ilimizde de bir takım etkinlikler ile 15 Temmuz günümüzü yakışan bir şekilde inşallah beraber kutlayacağız. 15 Temmuz’da Kastamonu nüfusuna kayıtlı olup İstanbul’da yaşayanlarla beraber şehit olan vatandaşlarımız, nitekim Kastamonu da en çok gazi veren şehit veren illerin de başında geliyor. İstanbul’daki nüfusu ve daha da önemlisi Kastamonu insanının tarihte olduğu gibi her zaman devletinin, milletinin, bayrağının emrinde olduğunu ihtiyaç duyduğunda çekince duymadan koşarak, devletinin milletinin hizmetinde olduğunun büyük bir göstergesi bu. Tarihte her zaman şehitler diyarı olmuştur bu coğrafya. 15 Temmuz gazilerimiz var ilimizde yaşayan gazilerimizle bir araya geldik. Sabah şehitlik programımız, ardından derneğimiz, akabinde Nasrullah Camii’nde Cuma namazı... Hem 15 Temmuz, hem de tüm şehitlerimizin maneviyatlarına yönelik törenimiz olacak. Akşam da Cumhuriyet Meydanı’nda, Kastamonu halkımızın da katılımıyla güzel bir tören icra edeceğiz. Hem o gün yaşananları tekrar yad edeceğiz, FETÖ’nün iç yüzünü kısa bir şekilde vatandaşlarımıza konuşmacılar anlatacak. İlahiler, kahramanlık türküleri, Cumhurbaşkanımızın halka hitaplarının yansıması şeklinde gece 12, hatta sabah ezanlarına kadar süren bir takım törenlerimiz olacak. Neticede Kastamonu insanı 15 Temmuz’da da üzerine düşeni fazlasıyla yaptı, meydanları doldurdu, cumhuriyete ve demokrasiye sahipliğini bir kez daha en üst seviyede gösterdi. Bugün de inşallah meydanları hep beraber dolduracağız, büyük bir coşkuyla, büyük bir gururla bugün halkımızın vermiş olduğu mücadeleyi tekrar yaşayacağız. Şehitlerimizi de yad edeceğiz, gazilerimize de tekrar minnet ve şükranlarımızı ifade edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Dernek ziyareti şehit yakınları ve gazilerle fotoğraf çekiminin ardından program Nasrullah Camii’nde mevlid ile devam etti. (Emre Çevikoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER