KAS-DER Genel Başkanı Remzi Şen BU BİR KAS-DER, CHP PROJESİ DEĞİL

KAS-DER Genel Başkanı Remzi Şen, İstanbul’da düzenlenen Kastamonu Tanıtım Günleri’nde gündeme gelen, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından da destek verilen ve son olarak CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı tarafından TBMM’ye kanun teklifi sunulan ‘Gazilik’ unvanı ile ilgili Tarihi Cem Sultan Bedesteni’nde bir basın toplantısı düzenledi.

KAS-DER Genel Başkanı Remzi Şen BU BİR KAS-DER, CHP PROJESİ DEĞİL
banner72

 

KAS-DER Genel Başkanı Remzi Şen, İstanbul’da düzenlenen Kastamonu Tanıtım Günleri’nde gündeme gelen, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından da destek verilen ve son olarak CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı tarafından TBMM’ye kanun teklifi sunulan ‘Gazilik’ unvanı ile ilgili Tarihi Cem Sultan Bedesteni’nde bir basın toplantısı düzenledi.

KAS-DER’in hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmadığını yineleyen ve tanıtım günleri için bütün siyasi partilere davetiye bıraktıklarını ancak ‘O gelirse, biz gelmeyiz’ diye bir protesto ile karşılaştıklarını ifade eden Remzi Şen, “Bu bir KAS-DER, CHP projesi değildir. Bu Kastamonuluların projesidir” dedi.

Kastamonu’nun bu unvanı sonuna kadar hak ettiğini dile getiren Şen, “Bugüne kadar bu unvan istenmemişse ve alınmamışsa bu bizim eksikliğimiz, talep edilmeliydi” ifadelerini kullandı.

“KASTAMONU’NUN KALKINMASI VE GELİŞMESİ İÇİN  KAS-DER AZAMİ GAYRET GÖSTERİYOR”

KAS-DER’in 35 yıldır İstanbul’daki Kastamonuluların dayanışmasını sağlamak ve Kastamonu için bir şeyler yapmak için çırpınan bir dernek olduğunu ifade eden Remzi Şen konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı; “KAS-DER, 35 yıldır hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmamıştır. Bundan sonrada olmayacaktır. Derneğimizin bünyesinde tüm siyasi partilerde görev yapan arkadaşlarımız var. Ancak bu arkadaşlarımızın birinci önceliği her zaman Kastamonu olmuştur. Kastamonu’ya dönük kararlar alınmıştır. Kastamonu’nun kalkınması ve gelişmesi için KAS-DER azami gayret gösteriyor.

“BÜTÜN SİYASİ PARTİLERE EŞİT MESAFEDE DURDUK”

Tanıtım günlerinde bir talihsizlik yaşadık. Bu talihsizlikte hiç hak etmediğimiz bir protestoydu. AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti’nin genel merkezlerine gidip davetiye bıraktık. Kastamonu’daki siyasi partilerin il başkanlarına ve belediye başkanlarına davetiye bıraktık. Hiçbir parti ayırmadık. İstanbul’da da aynı uygulamayı yaptık. Dernek olarak yapmamız gerekeni yapıp, bütün partilere eşit mesafede durup hepsini davet ettik. Sonrasında şununla karşılaştık. ‘O gelirse, biz gelmeyiz’ ile karşılaştık. Bizde ‘Biz bir derneğiz, herkese davetiye gönderdik. Gelen misafirlerimizi karşılarız ve ağırlarız. Gelene niye geliyorsunuz da diyemeyiz, gelme de diyemeyiz’ dedik. Buradan hareketle bir protesto ile karşılaştık. Ancak akabinde özellikle açılışın akabinde AK Parti hem il başkanı, genel başkan yardımcısı seviyesinde hem de İstanbul’da ki bütün belediye başkanları seviyesinde etkinliğe katıldılar ve ‘Biz bunun doğru olmadığını düşünüyoruz. Siz bu konuda haklısınız’ dediler ve etkinliğimize katıldılar.

“KASTAMONU İHMAL EDİLMİŞ

VE HAKLARINI ALAMAMIŞ BİR KENT”

Biz açılıştan önce bir hazırlık yaptık. Kastamonu’nun bugün Türkiye’de ki herkesin kabul ettiği bir özelliği var. Bu özellikte Çanakkale ve Kurtuluş Savaşları’nda gösterdiği kahramanlıktır. Hiçbir ilin yapmadığı özveri ve fedakarlıklar yapılmış, Kastamonu, Kurtuluş Savaşı’nda topyekun bir mücadele vermiştir. Kastamonu, Cumhuriyetin kuruluşunda ve Kurtuluş Savaşı’nda büyük fedakarlıklar göstermesine rağmen Cumhuriyetin kuruluşundan sonra ihmal edilmiş ve haklarını alamamış bir kenttir. Sürekli geri kalmış ve geri bırakılmış bir kenttir. Bizde şunu yapmaya çalıştık. Madem Kastamonu, Kurtuluş Savaşı’nda büyük fedakarlıklar yapmış, kahramanlıklar yapmış, bizde ihmal edilişimize oradan başlayalım ve manevi hakkımız olan ‘Gazilik’ unvanını alalım dedik.

“BÜTÜN PARTİLERİN TANITIM GÜNLERİNE
KATILACAĞINI DÜŞÜNEREK HAZIRLIK YAPMIŞTIK”

O tanıtım toplantısında ben KAS-DER başkanı olarak bir konuşma yaptım. Bu planlanmış bir konuşmaydı. Orada bütün siyasi partilerin olacağını düşünerek planlanmış bir konuşmaydı. Çünkü bir önceki tanıtım günlerinde bütün siyasi partilerin temsilcileri vardı. Dolayısıyla bütün siyasi partilerin orada olacağını planlayarak ‘Gazilik’ unvanı düşüncemizi orada söyleyelim dedik. Ancak az önce bahsettiğim gereksiz bir tavırdan dolayı o gün sadece Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanı vardı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin büyükşehir belediye başkanı ve milletvekilleri vardı. Dolayısıyla bu talebi yalnızca onlar duydu. Benden sonra kürsüye çıkan Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanı ‘Biz bu talebi değerlendireceğiz. Bu Kastamonu’nun haklı bir talebidir. Bizde Kastamonuluların Kurtuluş Savaşı’nda ki önemini biliyoruz. Bu talebe sahip çıkarız’ dediler. Geçtiğimiz günde Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanı konuşmasının 5 dakikasını bu konuya ayırarak meclise kanun teklifini sunduklarını ifade etti. Bu Kastamonu açısından önemli bir durum.

“ŞEHİT SAYIMIZ İKİ KAT FAZLA”

Urfa’ya Şanlı,  Antep’e Gazi, Maraş’a Kahraman unvanları verilmiş, bunlara saygı duyuyoruz. 3 ilimizde işgal edilmiş, bu insanlar işgale karşı direnmişler ve işgal edenleri illerinden atarak bunu hak etmişler. Ama Kurtuluş Savaşı’nda hiç işgal edilmemiş hatta edilme ihtimali bile olmayan Kastamonu halkı, topyekun Türkiye’nin kurtuluşu için bir mücadele vermiştir. Kastamonu’nun Kurtuluş Savaşı’nda verdiği şehit, Antep’in; Maraş’ın, Urfa’nın toplamından iki mislinden fazladır. Bu kadar fedakarlıklarda bulunan bir il en azından manevi olarak onurlandırılmayı hak ediliyor. Biz de bunu düşünerek böyle bir talepte bulunduk. Bu talepte CHP tarafından kanun teklifi haline getirildi ve TBMM’ye verildi.  MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Meclis Başkan Vekili Celal Adan ile görüştük. Ona da konuyu bir daha arz ettik. Oda son derece haklı olduğumuzu, MHP’nin İstanbul tanıtım günlerine katılmamasının bir eksiklik olduğunu ifade ederek kendilerinin de bu talebe sahip çıkacaklarını söylediler. AK Parti ve İYİ Parti’den de randevu istedik.

“BU BİR KAS-DER, CHP PROJESİ DEĞİLDİR”

Şöyle bir algı oluştu onu bertaraf etmeye çalışıyoruz. Bu CHP’yle KAS-DER’in işbirliğiyle ortaya sunulan bir iş değildir. Tanıtım günlerinde bütün siyasi partilerin orada olması ve bütün siyasi partilere bu talebi dile getirmek istedik. Fakat onlar gelmeyince sanki bu talep CHP’ye yapılmış gibi oldu. CHP’de bu talebi değerlendiriyor ve iş bu noktaya geldi. Bu bir KAS-DER, CHP projesi değildir. Bu Kastamonuluların projesidir. Bu Kastamonu’nun hak ettiği ve Kastamonu’ya katkısı olacak bir şeydir. Biz bunu Kastamonu için ve Kastamonu halkı için istiyoruz ve talep ediyoruz.

“BU KASTAMONU’NUN HAKKIDIR”

Kurtuluş Savaşı’na Kastamonu halkı kadar topyekun bu işe destek veren başka bir il yok. Nereden bakarsanız bakın, Kastamonu genciyle-yaşlısıyla taşın altına elini koymuş ve büyük fedakarlıklar yaparak Kurtuluş Savaşı’na destek vermiştir. Bu Kastamonu’nun 1 kere değil 10 kere değil 1000 kere hakkıdır. Bugüne kadar bu unvan istenmemişse ve alınmamışsa bu bizim eksikliğimiz, talep edilmeliydi. Maraş, 70’li yıllarda Kahraman unvanını almıştır. Urfa’nın ki daha sonra. Bildiğim kadarıyla yalnızca Antep’i, Kurtuluş Savaşı’ndan hemen sonra almıştır.

“BU MESELEYE SİYASİ PARTİ GÖZÜYLE BAKMAK SON DERECE YANLIŞ”

Burada bu meseleye Kastamonu penceresinden bakmak gerekiyor, bu meseleye siyasi parti gözüyle bakmak son derece yanlış bir iştir. CHP’nin arka bahçesi oldu gibi suçlamalar anlamsız şeylerdir. Asla, siyasi pencereden bakmıyoruz. KASDER, İstanbul’da yaşayan 1,5 milyon Kastamonulunun siyasi görüşü ne olursa olsun, temsil etmeye çalışan sivil toplum kuruluşudur. Biz Kastamonu’nun menfaatleri noktasında elimizden geldiğince bu çıtayı yukarıya taşımaya çalışıyoruz. Son yaptığımız Kastamonu Tanıtım Günleri, diğer bütün illerden büyük övgü almıştır. ‘Kastamonulular bu işi yapıyor’ diye söylemler kullanmışlardır. İstanbul’da hala Kastamonu Tanıtım Günleri konuşuluyor. Dolayısıyla, Kastamonu bizim ana yurdumuz, bir yanlış anlaşılma olmasını asla istemeyiz. Bu mesele KAS-DER’in meselesi değildir, Kastamonu’nun meselesidir.”

Serkan Horuz

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2019, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER