Karaçomak’ta tehdit büyüyor

Budamış Mahallesi Muhtarı Hüseyin Karabacakoğlu, şiddetli yağışlar ile birlikte Karaçomak Deresi yatağının genişlediğini ifade ederek, acilen ıslah çalışmalarının tamamlanması gerektiğini kaydetti.

Karaçomak’ta tehdit büyüyor
banner72

Budamış Mahallesi Muhtarı Hüseyin Karabacakoğlu, mahallede devam eden çalışmalara değindi. Karabacakoğlu, yoğun yağışlar nedeniyle zeminin yumuşadığına ve dere yatağının genişlemesiyle vatandaşların arazilerinin kaydığına dikkat çekerek; “Tahribat artıkça alan genişliyor. Hem vatandaşlarımıza, hem de Kastamonu'ya çok büyük sıkıntı oluyor, olmaya da devam edecek bu gidişle” dedi.

“DERE ISLAHI VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ BİR AN ÖNCE TAMAMLANMALI”

2019 yerel seçimlerinden sonra mahalle statüsüne kavuşan Budamış Mahallesi’nde alt yapı çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Muhtar Karabacakoğlu, şöyle konuştu; “Karaçomak Deresinin kenar çalışmalarıyla, alt yapı kanalizasyon çalışmaları birleşti. Doğakent, Emirgan Konakları, Ledakent ve Yeşilkent’in tüm alt yapısı buraya iniyor. Yeni bir afet yaşandı, memleketimize Kastamonu'ya geçmiş olsun diyorum. Afetten dolayı Karaçomak Deresinin çevresinde büyük bir genişleme oluştu. Kanalizasyon, dere yatağından geçtiği için suyun çok olması tahribata yol açtı. Bazı kısımları yıkıldı, bazı kısımlarında içlerine su girdiği söyleniyor. Aşağı kısımda herhangi bir tıkanıklığa sebep olmaması için Karaçomak Deresinin ıslahının ve çevre düzenlemesinin acilen yapılmasını istiyorum. Kastamonu çok büyük tehlikede. Dere yatağı aniden değiştiğinde buradaki ağaçlar, İtfaiye Müdürlüğünün olduğu bölgedeki köprüyü tıkarsa özellikle Olukbaşı bölgesinin tamamını su basabilir.”

Derenin Budamış tarafındaki kısmında çalışmaların bir an önce tamamlanması gerektiğini vurgulayan Hüseyin Karabacakoğlu; “Dünyada iklim değişiklikleri yaşanıyor. Bundan dolayı hava şartları düzensiz. Ani yağışlar, ani sellerden dolayı Budamış ve Kastamonu tehlikede altında. Cuma Pazarı’nın olduğu kısımdaki ıslah çalışması çok güzel oldu. Aşağı kısma bakıldığı zaman pırıl prıl, lakin Budamış tarafına gelindiği zaman yumuşak zemin, yağışın artmasıyla birlikte genişleyerek arazilerimizi götürüyor. Dere yatağı yumuşak zeminde olduğu için, yerleri değişen arsa sahipleri var. Mahalle muhtarı olarak telefonlarım hiç susmadı. Mahalleliye, Devlet Su işleri (DSİ) buraya geldiğinde zararlarının giderileceğini, selin aldığı alanların dolgu veya duvarla yerine getirileceğini söyledim. DSİ Bölge Müdürlüğü’nden de önemli kişileri aradım, onlar da ‘Gerekeni yapar, zararları gideririz’ dediler. Şu anda Karaçomak Deresinde DSİ’nin bir çalışması var. Dere yatağının araziye zarar verdiği alandan, tekrar geri yatağına alınmasıyla ilgili uğraş gösteriyorlar. Duyarlı davrandıkları için teşekkür ederiz” diye konuştu.

“HIZLI ÇALIŞMALAR BEKLİYORUZ”

Karaçomak Barajı’ndan gelen isale hattının, 2 gün önce patlama noktasına geldiğini dile getiren Hüseyin Karabacakoğlu; “Mahalle sakinlerimiz ihbar etti. Su ve Kanalizasyon Müdürünü aradım. Olayın olduğu yere gittiğimizde kopma aşamasına gelmişti. Eğer biraz daha geç kalınmış olsaydı, Kastamonu çift tarafı susuz kalacaktı. Belediye Başkanı, bu hattın 4-5 kilometre alanda zararın olduğunu beyan ediyor. Bu alanın 4 günde onarılacağını, Kastamonu'nun belli mahallerinde (Budamış, Doğakent, Emirgan Konakları, Ümit Ticaret’in olduğu çevreler ve Şehri Şahane çevresinin tamamında) sular yok. 4 günden daha erken süreçte bitirmeye çalışılıp, su ihtiyacımızın da giderilmesini temenni ediyorum. Karaçomak Deresinin koruması yapılırsa, şehri besleyen barajdan gelen su da korunmaya alınır. Budamış Mahallesinde hızlı çalışmalar bekliyoruz” dedi.

Mahallede İller Bankası ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın birlikte yaptıkları bir proje olduğuna dikkat çeken Muhtar Karabacakoğlu; “Bu projenin olmasından çok memnunuz. Afetten dolayı bekletiliyor. İmarı olan bir mahalleyiz, 18 uygulamamız var. Mahallemiz, sokaklarımız, okul, camii, sağlık ocağı tüm bunların yerleri hazır. Çevre düzenlemesi duvarları yapıldığı zaman buralar meydana çıkacak. Çift taraflı yola sahip. Karaçomak Deresinin ıslahı, korunması, çevre düzenlenmesi ve duvarlarının yapılmasını acilen istiyoruz. Her geçen gün yumuşak zemin olduğu için tahribat artıkça alan genişliyor. Hem vatandaşlarımıza, hem de Kastamonu'ya çok büyük sıkıntı oluyor. Bu gidişle sıkıntı olmaya da devam edecek” ifadelerine yer verdi.

“HER ŞEY İÇİN GEÇ OLABİLİR”

Budamış Mahallesi sakinleirnden İhsan Şengül ise şunları dile getirdi; “Karaçomak Deresinin kenarlarında bahçelerim bulunuyordu. Bulunuyordu diyorum, çünkü her geçen gün derenin genişlemesiyle birlikte bahçe duvarları aşınarak suya karışıp yok oluyor. Burada vatandaş olarak çok mağduriyet yaşıyoruz. Buranın biran önce duvarlar ile örülüp alanın genişlemesine izin verilmemeli. Her geçen gün genişlemesi maddi zarar verse de manevi boyutuna geçtiğinde her şey için geç olabilir.” (CNGHaber)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER