Kamu işçilerinin zam pazarlığı başladı

Kamuda çalışan 700 bin dolayında işçinin 2021-2022 yıllarını kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ücret zammı için pazarlıklar başladı

Kamu işçilerinin zam pazarlığı başladı
banner72

Kamu işçilerinin zam pazarlığı başladı

Kamuda çalışan 700 bin dolayında işçinin 2021-2022 yıllarını kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ücret zammı için pazarlıklar başladı. TÜRK-İŞ Konfederasyonu adına Genel Mali Sekreter Ramazan Ağar, HAK-İŞ konfederasyonu adına da Genel Başkan Yardımcısı Osman Yıldız ortak teklifi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e sundu.

Teklife göre, öncelikle tüm işçilerin en düşük aylık brüt çıplak ücreti 4 bin 800 TL’ye yükseltilecek. Toplu iş sözleşmesi imza tarihinden sonra işe alınanların taban ücreti de bu tutarın altında olmayacak. Düşük ücretlerin 4 bin 800 TL’ye çekilmesinin ardından, işyerinde 5 yıldan fazla kıdemi bulunan işçilere, her yıl için kıdem zammı 35 TL/ay olarak uygulanacak. Bunların üzerine, birinci yıl ilk altı ay için yüzde 20 oranında, iki yıl boyunca sonraki 6’şar aylık dönemlerde ise tüketici fiyat endeksi (TÜFE) artışının üzerine yüzde 3 refah payı talep edildi. TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ ayrıca, toplu iş sözleşmelerinin kapsamındaki işçilere; her yılın mayıs ayı içinde bin 500 TL ve eylül ayı içinde bin 500 TL olmak “ek ödeme” istedi.

TAŞERONDAN GELEN İŞÇİLER DE TOPLU SÖZLEŞME KAPSAMINDA

Taşerondan kamu kurumlarında kadroya geçirilen işçiler de bu yıl toplu iş sözleşmesi kapsamına alındı. Taşerondan gelen işçilerin katılımıyla ilk defa toplu iş sözleşmesi yapılacak işyerlerinde de sosyal yardım ödemeleri uygulanacak. İşçilere yıllık 60 gün ikramiye ve 52 gün ilave tediye ile birlikte toplam 112 gün ikramiye ödenecek. (Habertürk)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER