Kabus dolu gece

Kastamonu Merkez’de etkili olan yağış sonrasında Budamış Mahallesi’nde korku dolu anlar yaşandı. Barajın üstünden taşan su nedeniyle Bülbül Deresi çevresindeki bazı evleri su bastı. Evleri su basan mahalle sakinlerinden Sıla Şahin, o korku dolu anları anlattı. Şahin; “Her geçen saat sanki aleyhimize işliyordu. Suyun seviyesi artınca mahalle muhtarımızı arayarak; ‘Muhtarım, suyun seviyesi artık korkutmaya başladı, buradan bizi çıkarın’ dedim.

Kabus dolu gece
banner72

“EN ÇOK KÜMES HAYVANLARIMIZ İÇİN ENDİŞELENDİK”

Yukarı Budamış Mahallesinde bulunan 2 katlı betonarme evinin etrafı, yağan kuvvetli yağış sonrasında sularla çevrildi. Su basması nedeniyle evde mahsur kalan 3 kişi, gece yarısı iş makinesinin yardımıyla çıkarıldı. Evlerinde, su baskını nedeniyle mahsur kalan Sıla Şahin yaşadığı o anları şöyle anlattı; “Kastamonu’da yağışın etkisi bulunduğumuz mahalleyi de vurdu. Saat 20.00’de artık bahçede sular birikmeye ve yükselmeye başladı. Her gecen saatte sular evin etrafını sararak yükseldi. Evimiz 2 katlı ve girişin yüksek olması şansımız oldu. 3 kişilik bir aileyiz. Sular yükselmeye başladığında herkes bir tarafa giderek hayvanlarımızı koruma altına almaya çalıştık. Yavru ördeklerimiz vardı onları hemen toplayıp eve çıkardık. Bir diğerimiz köpekleri suyun gelemeyeceğini düşündüğümüz yerlere götürdük. Bu süreçte en çok kümes hayvanlarımız için endişelendik. Belki evimiz giriş katlı bir yer olsaydı hasarımız daha fazla olabilirdi. Eşyalarımız kullanılmayacak duruma gelebilir ya da kendimiz için daha fazla endişelenebilirdik. Tüm hayvanları güvenli bölge taşıdıktan sonra evimizde sürekli suyun seviyesini kontrol etmeye başladık. Her geçen saat sanki aleyhimiz işliyordu.”

“HERHANGİ BİR CAN VE MAL KAYBI YAŞAMADAN ATLATTIK”

Sel sularının korkutucu seviyeye ulaşmasıyla Muhtar Hüseyin Karabacakoğlu’nu aradıklarını söyleyen Şahin; “Su seviyesi artınca mahalle muhtarımızı arayarak, ‘Muhtarım, suyun seviyesi artık korkutmaya başladı, buradan bizi çıkarın’ dedim. Muhtarımız AFAD’ı aramış, sel bölgesinde olduklarını jandarmayı ve belediyeyi aramasını söylemişler. Belediye ilk etapta itfaiyeyi gönderdi. Evin çevresindeki sudan içeriye giremediler. 50 santim olan sular 1 metreyi aşmaya başlamıştı. Daha sonrasında kepçeli kato gelerek gece saat 12’de evden çıkarıldık. O geceyi ağabeyimde geçirdik. Ertesi gün eve gittiğimizde sular çekilmişti. Abartılacak derecede su yoktu ama yine de enkaz sonrası gibi olmuştu. Bizim için zor bir süreçti, çok şükür ki herhangi bir can ve mal kaybı yaşamadan atlattık” diye konuştu. (CNGHaber)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER