‘İstiklal Yolu büyük Türkiye yoludur’

9 Haziran’da İnebolu’dan başlayan “Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü”, Pazar günü Kastamonu Merkez Spor Salonu’nda düzenlenen kapanış programıyla sona erdi.

banner72

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, kapanış töreninde yaptığı konuşmasında; “Kahraman İnebolu’nun kurtuluşunun 101. yılı münasebetiyle gerçekleştirdiğimiz bu organizasyonun hayata geçirilmesinde emeği olan bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim. Fakat teşekkürlerin en büyüğü siz genç arkadaşlarıma. İstiklal Yolu’na revan olduğunuz, istiklale sımsıkı sarılıp istikbale yürüdüğünüz ve emanete hakkıyla sahip çıktığınız için, sizinle iftihar ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

TARİHİ YÜRÜYÜŞE GÖRKEMLİ FİNAL

Kurtuluş Savaşı'nda silah ve cephanenin sevk edildiği 95 kilometrelik güzergahta düzenlenen "Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü" Bakan Kasapoğlu’nun katılımıyla son buldu. İnebolu’da, 9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü’nün 101. yıl dönümü kutlamalarının ardından başlayan Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü, yürüyüşçülerin Kastamonu’ya ulaşmasının ardından sona erdi.

4 gün boyunca 95 kilometrelik İnebolu-Kastamonu arasındaki İstiklal Yolu’nun yürüyen yürüyüşçüler, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Vali Avni Çakır, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, İl Jandarma Komutanı Albay Mücahit Avkıran ve vatandaşlar tarafından Kışla Parkı’nda karşılandı. Kışla Parkı’nda gerçekleşen karşılama sonrası, protokol üyeleri yürüyüşçüler ile birlikte, Kastamonu Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığına bağlı komando birlikleri ve vatandaşlar Merkez Spor Salonuna yürüdü. Komandoların yürüyüş sırasında yaptıkları gösteriyi vatandaşlar ilgiyle izledi. Ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyüşe katılanlara şehir merkezinden geçerken vatandaşlar tarafından konfeti ve çiçekler atıldı. Ardından Merkez Spor Salonu’nda düzenlenen kapanış törenine geçildi. Jandarma Genel Komutanlığı Mehteran Birliği tarafından marşlar söylendi. Salonu dolduran vatandaşların da eşlik ettiği marşlar, hep bir ağızdan ellerde Türk bayrakları sallanarak büyük coşkuyla söylendi.

KASAPOĞLU: “EMANETE HAKKIYLA SAHİP ÇIKTIĞINIZ İÇİN, SİZİNLE İFTİHAR EDİYORUZ”

Tarihin en önemli istikametlerinden birini adımlamak, ecdadın bu topraklardaki izini sürmek amacıyla toplandıklarını söyleyen Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu; “9 Haziran’da başlayan ‘İstiklâl Yolu’ etkinliğimiz bugün hamdolsun menziline ulaştı. Kahraman İnebolu’nun kurtuluşunun 101. yılı münasebetiyle gerçekleştirdiğimiz bu organizasyonun hayata geçirilmesinde emeği olan bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim. Fakat teşekkürlerin en büyüğü siz genç arkadaşlarıma. İstiklal Yolu’na revan olduğunuz, istiklale sımsıkı sarılıp istikbale yürüdüğünüz ve emanete hakkıyla sahip çıktığınız için, sizinle iftihar ediyoruz” dedi.

“İSTİKLALİMİZİN KURTULDUĞU İSTİKBALİMİZİN KURULDUĞU YERDİR KASTAMONU”

Kastamonu’nun Anadolu’da önemli bir yere sahip olduğunu belirten Kasapoğlu; “İnsanın hayatını, karakterini, geleceğini; yaşadığı topraklar etkiler. Aynı şekilde milletlerin de kaderi; yurt olarak belledikleri diyarla benzerlik taşır. Bunun için bir milletin evlatları taşıyla, toprağıyla, ağacıyla vatanı tanımak ve onların ruhunu idrak etmek zorundadır. Kastamonu’da tam olarak büyük Akif’in kastettiği toprak parçasıdır. Coğrafyanın tarihle buluştuğu, istiklalimizin kurtulduğu, istikbalimizin kurulduğu yerdir. Bu şehir; Anadolu’yu inançla mayalayan gönül erlerinden Şaban-ı Veli’nin memleketidir. Bir milletin kederini ve kaderini omuzlayan, İstiklal Harbi kahramanı Şerife Bacıların diyarıdır. Bu şehrin dağlarına, ovalarına kulak verenler; derin derin inleyen yüreklerin çarpıntısını duyarlar. O feryatlar; evlatlarını Çanakkale’de feda eden annelerin sesidir. Gidenlerin ve geri dönmeyenlerin hikâyesidir. Kastamonu; tarihimizin ve talihimizin değiştiği noktadır. Kaderin çarkı burada tersine dönmüş, esarete mahkûm edilen bir millet zincirlerini kırmıştır. Ama burada yaşananların hiçbiri tesadüfi vakalar değildir. Onlarca, yüzlerce, binlerce insanın alın teri, gözyaşı ve temiz kanından bir yol oluşmuş ve bu güzergâh Anadolu yaylasını hürriyete taşımıştır. İşgal altındaki İstanbul’da mücadele edenlerin ve kelle koltukta direnişe silah sağlayanların bu yolda hakkı vardır. Fındık kabuğu gibi sallanan küçük takalarda, Karadeniz’in azgın dalgalarına kafa tutan deli uşakların bu yolda hakkı vardır. Kağnıların ağır yürüyüşüyle dağları aşıp o silahları taşıyan çilekeş kadınların bu yolda hakkı vardır. İşte bu organizasyon çerçevesinde yürünen istikamet; o yolun ve o yolcuların hatırasını yaşatıyor. İşte İstiklal Yolu, istilacıların hayallerinde açılan keskin ve derin yaranın ismidir. İstiklal Yolu, evladından önce top mermisini sarmayı düşünen anaların fedakârlık destanıdır” ifadelerini kullandı.

“TARİHİN EN MEŞRU MÜDAFAA HARAKETİ BU YOL SAYESİNDE YÜKSELMİŞTİR”

Mehmet Muharrem Kasapoğlu konuşmasına şöyle devam etti; “Tarihin en meşru müdafaa hareketi bu yol sayesinde yükselmiştir. Devrin en teknolojik imkanlarıyla donanan ordularını nasırlı elleriyle durduranlar; kalbindeki umudu bu yola bağlamıştır. Uzak ülkelerden kalkıp dünyanın diğer yarım küresine taarruz edenler; yalnızca bu topraklarda mukavemet görmüştür. Korkunç devleri, sapan taşıyla durduran kahramanlar; sadece masallarda olmaz. Bizim milletimizin tarihi, bu masalların gerçek olduğunun ispatıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret fişeğiyle başlayan Milli Mücadele yolunda işte bu hat; o sözde devlerin diz çöktüğü yerdir. Bu inanç ve gayret dolu hikayeden bizim hissemize düşmesi gereken bir şeyler var. Bu yürüyüşte atılan her adım; güzergahın son durağına değil, hakikatin ta kendisine ulaşmamızı sağlıyor. Bu büyük hakikat, yüzyıldır değişmeyen bu yalın gerçek şu ki: Türkiye; şartlar ne olursa olsun asla boyun eğmeyenlerin ülkesidir. Kastamonu, Kurtuluş Savaşı’nın en çetin günlerinde hem şehit hem de şahittir. Bu güzel şehrin tanıklık ettiği, şeref levhalarının biri de Nasrullah Camii’nde yaşanmıştır. Bir çınar gibi dimdik ayakta durup asırlara meydan okuyan camide, 1920 yılında bir vaaz verilmiştir. O vaizi veren, ‘Korkma!’ diyerek milletimize ümit ve cesaret veren İstiklal şairimiz Akif’ten başkası değildir. Onun kelimeleri; Kastamonu’dan memleketin dört bir yanına dalga dalga yayılmış ve Milli Mücadele’nin en kuvvetli manevi dinamiği olmuştur. Maalesef günümüzde bile; devletimizi çökertmek, boynumuzu eğmek, hayatımızı ipotek altına almak isteyenler var. İşin en acıklı tarafı ise; bazılarının bu planlara bakarak el çırpması… Allah’a şükürler olsun ki bizim istikametimiz, milli mücadelenin kahramanlarıyla aynı istikamettir.”

“BİZİM İSTİKAMETİMİZ DÜN OLDUĞU GİBİ İSTİKLAL YOLU BÜYÜK TÜRKİYE YOLUDUR

İstikametten sapmayan ve değişmeyen duruşlarının olduğunu söyleyen Bakan Kasapoğlu; “Bizim istikametimiz dün olduğu gibi istiklal yolu, büyük Türkiye yoludur. Bizi onlarca yıldır milletimizin karşısına başı dik ve alnı açık çıkaran, değişmeyen duruşumuz, istikametten sapmayışımızdır. Allah’ın izniyle, bu yürüyüş hep olduğu gibi 2023’ten sonra da sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde devam edecek. Başka yollardan medet umanlar ise, yüzyıl önceki gibi hayal kırıklığına uğrayacaklar. Bunca yıldır kendileri için çaba gösterenleri bilecek kadar, feraset ve dirayet sahibidir. Eğitim hayatlarını huzurlu, mutlu ve donanımlı bir şekilde sürdürmeleri için yurtlar, tesisler inşa edenleri, proje üretenleri, kaynak oluşturanları gençler çok iyi biliyor. Son dört yılının her günü, mesaisini bu ülkenin gençlerine ayıran ve ‘gençler için gençlerle çalışan’, yol yürüyen bir kardeşiniz olarak söylemek isterim ki, bu ülkenin pırıl pırıl gençlerine hizmet etmek ve onlar için üretmek, çabalamak benim için bir şereftir. Şu istikameti gençlerle adımlamak, bu manevi havayı onlarla solumak, gençlerle istişare etmek, onların bakış açısını görmek, dinlemek, hayallerine ortak olmak ve bu hayaller için onlara el uzatmak; bunların her biri benim için çok özel ve kıymetli. Hepsi ayrı birer heyecan ve mutluluk vesilesi… Bu gençlerin kalbinde merhamet var, ümit var, sevgi var. Bu gençlerin kalbinde ve gözlerinde Türkiye var. Her fırsatta söylüyorum; bizim gençlerimiz yalnız Türkiye’nin değil, bütün insanlığın ümidi. Onlar ne birilerinin alfabeden harf seçip kurguladığı kuşaklar, ne de işaret edilen yere tıpış tıpış yürüyen uşaklar değildir. Büyük milletin büyük gençliği; geleneğin izinde, geleceğin ışığında hedeflerine yürüyor, onlarla gurur duyuyoruz. Bütün imkanlarımızla, bütün gücümüzle gençlerimizin arkasındayız. Derdimiz, davamız, çabamız onların mutluluğu, esenliği ve başarısı içindir. Bizim iddiamız bir gün bile değişmedi; gençler neredeyse biz oradayız. Diyarbakır’da, İstanbul’da, Kastamonu’da, Yozgat’ta, Trabzon’da, İzmir’de; 81 ilde, her ilçede ve elbette dünyanın neresinde bir evladımız var ise; bilsin ki asla yalnız değildir”  diyerek sözlerini tamamladı.

ÇAKIR: “ATILAN HER ADIM, 100 YIL ÖNCE HİSSEDİLEN AYNI RUHLA ATILDI”

Konuşmasında 95 Kilometrelik güzergahı her kesimden vatandaşla başarı içinde yürümenin haklı gururu içinde olduklarını dile getiren Vali Avni Çakır ise; “Anadolu’muzun düşman işgalinden kurtuluşunda ve bu uğurda verdiğimiz şanlı kurtuluş savaşımızın kazanılmasında büyük önem arz eden istiklale giden yolda 95 kilometrelik güzergahı gencinden yaşlısına, askerinden, sporcusuna her kesimden vatandaşımızla başarı içinde yürümenin haklı gururu içindeyiz. Yürüyüşün başlangıcından itibaren geçtiğimiz her ilçede ve ilimiz merkezinde halkımız büyük bir coşku ile yürüyüşçülerimizi karşıladı, gururumuza, sevincimize ortak oldular, kendilerine müteşekkiriz. 95 kilometrelik bu yolda 4 gün boyunca atılan her adım, istiklalin kazanılmasında 100 yıl önceki hissedilen aynı ruhla atıldı, al bayrağımız elimizde, kalplerimiz bu vatan için yeniden birlikte attı. Çok şükür bu anlamlı manevi mirasımızı, bugün burada başarıyla ve büyük bir sevinçle bitiriyoruz. Halkımızın ve yürüyüşçülerimizin büyük beğenisi kazanan kahraman askerlerimizin görevlendirmeleri, F-16’larımızın selamlama uçuşu, mehter gösterisi, lojistik katkı vb. desteklerinden dolayı, Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza, Jandarma Genel Komutanlığımıza, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YURT: “KASTAMONU, ECDADININ İZİNDEN YÜRÜYEN SİZLERİ UNUTMAYACAKTIR”

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ortak yürüttükleri projeler ile şehre önemli kazanımlar sağladıklarını dile getiren Kastamonu Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt; “Tarihinde işgal görmemiş bu topraklarda yaşayan erkeklerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız ve yaşlılarımız kurtuluş için vatana can suyu olmuşlardır. Kimileri cephede, kimileri ise cepheye mermi taşırken şehadete erişmiştir. Kayık ve kağnının mucizesinin yazıldığı şehir olan Kastamonu, devletinin ve milletinin her daim hizmetinde olmuştur ve olacaktır. Bu mukaddes topraklar binlerce yıldır Türk yurdudur ve ilelebet de öyle kalacaktır. Şerife Bacı’nın torunlarının memleketi Kastamonu, ecdadının izinden yürüyen sizleri unutmayacaktır. Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile ortak yürüttüğümüz projelerle şehrimize önemli kazanımlar sağladık. Önümüzdeki süreçte de bu uyumun devam edeceğini biliyorum” dedi.

ÇELİK: “İSTİKLAL YOLU, İSTİKLAL SAVAŞIMIZ BOYUNCA EN BÜYÜK LOJİSTİK HATTIMIZ OLDU”

Geçen yıl pandemi dolayısıyla sakin bir program olduğunu, bu yıl ise coşkunun çok fazla olduğunu söyleyen Milletvekili Metin Çelik de; “2008 yılından bu yana düzenlenen Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşümüz sizlerin destek ve takdirleri bakanlık bünyesine alındı, geçen yıl pandemi nedeni ile sakin bir program gerçekleştirmiştik. Bu yıl gerçekten hem İnebolu’daki açılış programı hem de 4 gün süren Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşünün sonundaki kapanış programımız beklediğimiz gibi coşku ile gerçekleşiyor. Hem sizlere, hem tüm katılımcılara, hem tüm hemşehrilerime gönülden şükranlarımı sunuyorum. Milli Mücadeledeki yeri önemi çok büyük. İnebolu’dan başlayıp Kastamonu’ya Anakaraya oradan cepheye uzanan İstiklal yolu, İstiklal Savaşımız boyunca en büyük lojistik hattımız oldu.  Askerimizin ordumuzun ihtiyacı olan mühimmat bu hat üzerinden cepheye ulaştırıldı ve büyük mücadeleye büyük bir katkı verildi. Tüm şehitlerimizi, tüm gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Hepsinden Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

“BU YOLCULUK BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE YOLCULUĞUDUR”

Çelik; “Evet İstiklal ve İstikbal mücadelemiz bitmedi devam ediyor. Çünkü milletimiz üzerinde, devletimiz üzerinde emelleri olan hainler dış güçler, türlü oyunlarla üzerimize gelmeye devam ediyorlar. Yüzyıllar önce başkalarını üzerimize salıyorlardı. Bugün başka şekilde ülkemizin yükselişini durdurmaya çalışıyorlar. Buna hiçbir şekilde müsaade etmeyecek bu büyük, aziz millet. Bu yolculuk devam edecek. Bu yolculuk büyük ve güçlü Türkiye yolculuğudur. Liderimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Liderliğinde bu yola baş koyduk. Hep birlikte Kastamonu tüm Türkiye yolumuza devam edeceğiz. İnşallah Kastamonu’da hem bu tür etkinliklerle hem de tüm gücü ile bu büyük mücadeleye gereken katkıyı verecektir. Buna gönülden inanıyorum. Sayın bakanım bu salonda ilk defa bir programa katılıyorsunuz. Yaklaşık bir yıl oldu bu salonu açalı. Cumhurbaşkanımıza gönülden şükranlarımızı sunuyoruz. Bu güzel salon bu güzel şehre yakıştı. Gerçekten çok güzel programları burada icra ediyoruz. Türkiye genelinde liseler düzeyinde Türkiye genelinde program yaptık. Hentbol takımımız hem Türkiye, hem Avrupa maçlarını burada oynuyorlar. Diğer spor branşlarımız buradan istifade ediyorlar. Tekrar gönülden şükranlarımı sunuyorum. Milli Mücadelemizin milli kahramanlarını, başta Gözüm Sakarya’da kulağım İnebolu’da diyerek Kastamonu’nun milli mücadeleye verdiği katkıyı neciz bir şekilde ifade eden cumhuriyetimizin ,devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm kahramanlarımızı, şehirtlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

Programda, TEKNOFEST çerçevesinde Kastamonu’da düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonası'nın ön eleme etabında dereceye girenlere madalya ve kupaları Bakan Kasapoğlu tarafından verildi. Gerçekleştirilen program kapsamında, Kurtuluş Mücadelesinin canlandırıldığı tiyatro gösterisi ve son olarak sanatçı Yücel Arzen tarafından İstiklal Türküleri konseri verilerek program sonlandırıldı. (Emre Çevikoğlu)

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2022, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER