İstiklal EC, ilk 10’a girmeyi başardı

Kastamonu Taşmektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından yapımı tamamlanan elektrikli araç Teknofest Liselerarası Elektrikli Araç Final Yarışması’nda 37 araç içerisinden 10’ncu oldu. Kastamonu Taşmektep MTAL öğrencileri tarafından geliştirilen ve yapım sürecinde büyük emek verilen elektrikli araç, bu sene ikincisi gerçekleştirilen Teknofest Liselerarası Elektrikli Araç Yarışmasına katıldı.

İstiklal EC, ilk 10’a girmeyi başardı
banner72

Teknofest Elektrikli Araç Yarışmasına büyük özveri ve heyecanla hazırlanan öğrenciler, Teknofest Liselerarası Elektrikli Araç Yarışları kategorisinde 390 takım başvurusu arasına girerek 69 araç arasında yer aldı. 5 gün süren zorlu araç muayenelerinden de başarıyla geçen İstiklal EC, finale kalmayı hak etti.

TEKNOFEST Liselerarası Elektrikli Araç Yarışmasında 37 araç içerisinde yer alan İstiklal EC Takımı, hafta sonu gerçekleştirilen final yarışında ilk 10’a girerek büyük bir başarı elde etti.

Taşmektep MTAL Müdürü Şükrü Bayraktar, okul öğrencilerinin TEKNOFEST Liseler Arası Efficiency  Challenge Elektrikli Araç Yarışması hakkında şu değerlendirmelerde bulundu; “Mart ayında ‘Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanımız, Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarına başvurdu. TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, Kastamonu Taşmektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Motorlu Araçlar Teknolojileri Alanımızda İSTİKLAL EC Takımımız, 19-24 Temmuz tarihlerinde Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde TÜBİTAK tarafından düzenlenen "Liseler Arası Efficiency  Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda  yaklaşık 300 takım içerisinden finale kalarak, yarışmada ilk 10’a girmiştir. Kastamonu Valiliğimiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Kastamonu Belediyemiz, KUZKA, Organize Sanayi Bölgesi yetkilileri ve sponsorlarımızın desteğiyle okulumuz Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanında üretimi gerçekleştirilen İstiklal EC isimli elektrikli aracımız yarışma için 18 Temmuz’da yola çıktı. İstiklal EC elektrikli aracımızla alternatif ve temiz enerji kaynaklarının otomotiv sanayiinde kullanımını yaygınlaştırmak ve alternatif enerjilerin araç teknolojilerinde kullanımı konusunda kamuoyunun ilgisini çekerek, farkındalık oluşturmayı amaçlayan yarışmaya Elektromobil (Batarya Beslemeli Elektrikli Araç) kategorisinde katıldık. 390 takım arasından projesi kabul edilen 70 takım arasına girdik. 5 gün süren zorlu teknik kontroller sonucu piste çıkmaya hak kazanan 37 arabadan biri olduk. Yarışa katılan bu 37 araç içerisinden ilk 10’a girmeyi başardık. Tasarımından teknik donanımına kadar büyük bir özveriyle üretilen aracımızla, öğrencilerin araç teknolojileri konusunda bilgi birikimi ve deneyim kazanması hedeflenirken, konuyla ilgili araştırma imkânı edinip dünyadaki gelişmeleri takip etmesi de teşvik ediliyor” dedi. (Nihan Kıran)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER