İşçinin referansı, işverenin dostu

Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı, İl Müdürlüğü olarak 2021 yılında gerçekleştirdikleri faaliyetleri değerlendirdi.

banner72

2021 yılı içerisinde 117 işyerinin kısa çalışma ödeneği için kendilerine başvurduğunu söyleyen Aşıcı, bu işyerlerinde toplam 500 kişiye destek sağladıklarını kaydetti. Ayrıca 600 kişilik TYP ödeneğinin de ilimize aktarıldığını ve istihdama katkı sağladığını kaydeden İl Müdürü Aşıcı, geçtiğimiz yıl içerisinde 5 bin 992 kişinin işsizlik sigortasından yararlanmak için başvuruda bulunduğunu, bu müracaatlardan bin 998'ine ödenek bağlandığını kaydetti.

İŞKUR İl Müdürü Aşıcı, 2021 yılında gerçekleştirdikleri istihdamları da şöyle anlattı; “2021 yılında işverenlerimizden 8095 iş talebi aldık. Özellikle imalat sektörü, toptan ve perakende ticaret, konaklama ve yiyecek hizmetleri, inşaat ve ulaştırma depolama faaliyet kollarında iş talebi aldık. 5438 kişiyi işe yerleştirdik.”

İŞKUR İl Müdürlüğünün çalışma kapsamı hakkında da bilgi veren Dilek Şehnaz Aşıcı, şu ifadelere yer verdi; “İş ve işçi bulmaya aracılık yapmak, danışmanlık faaliyetinde bulunmak, işsizlik sigortası, kısa çalışma ödeneği, ücret garanti fonu, yarım çalışma ödeneği, çalışma hayatı ve sendikal faaliyetler, işyerlerinin denetimi için gerekli çalışmalar, işbaşı eğitim programları, mesleki eğitimler toplum yararına programlar ve diğer idari ve mali işlemler toplam 44 personelle yürütülmeye çalışılmaktadır.”

“HER İŞ ARAYANIN BİR MESLEK DANIŞMANI VAR”

Ağırlıklı olarak iş ve meslek danışmanı istihdam ettiklerini sözlerine ekleyen İl Müdürü Aşıcı, şöyle devam etti; “Her iş arayanın ve işverenin bir iş ve meslek danışmanı var. Engelliler için iş koçu, özel politika gerektiren gruplar için iş kulübü, iş arayanlar için iş arayan, işverenler için işveren danışmanı ve öğrenciler ve velilerimiz için meslek danışmanı olarak branşlaşma sağladık. Kadınlar, gençler, engelliler ve uzun süreli işsizler gibi özel politika gerektiren gruplara yönelik yeni bir çalışma başlattık.”

“BİN 998 KİŞİYE İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BAĞLADIK”

Kısa çalışma ödeneği için 2021 yılında İŞKUR İl Müdürlüğü'ne 117 işyerinin müracaat ettiğini hatırlatan Müdür Aşıcı; “Bu işyerlerinde yaklaşık 500 kişiye 3 ay ödeme yaparak zor günlerde yanlarında olmaya çalıştık. Ayrıca 600 kişilik Toplum Yararına Program ödeneği ilimize aktarıldı. Geçici olarak 600 kişiye iş imkânı sağlamış olduk. İşsizlik sigortasından yararlanmak için 2021 yılında 5 bin 992 kişi müracaat etti, bin 998 kişiye işsizlik ödeneği bağladık. İşyerleri ve kurumlarla işbirliği özel önem veriyoruz. İyi ilişkiler içerisinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. İşbaşı eğitim programlarımızla işverenlerimize aradıkları nitelikli işgücü temininde destek oluyor, işi işin başında öğretiyoruz” dedi.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI, İSTİHDAMA CİDDİ KATKI SAĞLIYOR

2021 yılında 2022 kişiyi İşbaşı Eğitim Programı kapsamında istihdam ettiklerini hatırlatan Aşıcı; “Bu programlarda asgari ücretin netini katılımcılara ödeyerek işverenlerimize kendi işçi ihtiyaçlarını herhangi bir maddi külfete girmeden yetiştirerek istihdam etme imkânı verdik. Programın sonunda katılımcılar en az programın iki katı işverenler tarafından istihdam edilmektedirler. Şu ana kadar yaklaşık 800 kişi istihdam edildi. Programlarımız halen devam etmektedir. % 50 İstihdam garantili meslek kursları düzenliyoruz. 2021 yılında 11 işyerinde bu kurslarımızı açtık. İşverenlerimize kendi işçilerini eğitime imkânı tanıyoruz. Kursiyerlerimizin ücretini ve GSS’sini biz karşılıyoruz. Bu yıl 256 kişi bu kurslarımızdan yararlandı. 128 kişi iş yerleştirildi. Halen bu kurslarımız devam ediyor. Engelli, eski hükümlü ve sosyal yardım yararlanıcılarının da istihdamda yer almaları için özel bir gayret gösteriyoruz. Engelli ve eski hükümlülerimiz için hibe programlarımız var. Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları engelli ve eski hükümlüler için kullanılmaktadır. Yılda iki kez hibe çağrısı yapılıyor” diye konuştu.

“8 BİN 95 İŞ TALEBİ ALDIK, 5 BİN 438 KİŞİYİ İŞ YERLERİNE YERLEŞTİRDİK”

2017 yılından itibaren ilimizde 8 engelli, 11 eski hükümlü vatandaşa kendi işlerini kurması için destek verdiklerini sözlerine ekleyen Aşıcı, ''76 sosyal yardım yararlanıcısını 2021 yılında işe yerleştirdik. İşe yerleştirme çalışmalarımıza da kısaca değinecek olursak 2021 yılında işverenlerimizden 8095 iş talebi aldık. Özellikle imalat sektörü, toptan ve perakende ticaret, konaklama ve yiyecek hizmetleri, inşaat ve ulaştırma depolama faaliyet kollarında iş talebi aldık. 5438 kişiyi işe yerleştirdik. Bu rakamın 2173 ü kadın 1863'ü ise 15-24 yaş aralığında gençler 170'i de engelli vatandaşımızdan oluşmaktadır. Kurumumuz uzun yıllardır hedeflerle yönetim anlayışını benimsemiştir. Bu kapsamda çalışmalarımızı yürütmekteyiz. 2021 yılı için genel müdürlüğümüzce her il için 14 hedef belirlenmiştir. İlimizde 14 hedeften 12’si gerçekleştirilmiştir. Hedefler bazında Türkiye sıralamasında 2. sırada yer almış bulunmaktayız. Bu performansı pandemi şartları olmasına rağmen planlı düzenli ve disiplinli çalışmalarımız neticesi yakalamış durumdayız. İnşallah 2022 yılında da yakaladığımız bu performansı devam ettirerek daha ileriye taşıma istek ve azmindeyiz. Bizlere; 7 gün 24 saat e-şube, e-Devlet ve Alo 170 Çağrı Merkezi aracılığıyla ulaşabilirsiniz” dedi. (Burak Yumukoğlu)

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2022, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER