İlk kadın veterinerimizi saygıyla anıyoruz

Geçtiğimiz yıl Google’ın Türkiye'ye tanıtmasıyla birlikte Kastamonuluların da öğrendiği Türkiye'nin ilk kadın Veteriner Hekimi Sabire Aydemir’in bu yıl vefatının 31’nci yıl dönümü. 1 Şubat 1910 tarihinde İnebolu ilçesinde doğan Aydemir, Türkiye'nin ilk kadın veteriner hekimi unvanını taşıyor.

İlk kadın veterinerimizi saygıyla anıyoruz

SABİRE AYDEMİR KİMDİR?

İlk Türk kadın Veteriner Hekimi Sabire Aydemir, 1 Şubat 1910’da İnebolu İlçesinde dünyaya gelen, ilk Türk kadın veteriner hekim unvanını taşıyor.1937 yılında Ankara'daki Veteriner Yüksekokulu'ndan mezun olan on kadından birisi. 1 Şubat 1910 tarihinde, Kastamonu'ya bağlı İnebolu'da doğdu. İlköğrenimini burada tamamladıktan sonra orta öğrenimine İstanbul'da devam etti. 1933 yılında Erenköy Kız Lisesi'nden mezun oldu. Tıp doktoru olmak istiyordu. Tıp Fakültesi'ne kız öğrencileri yatılı olarak kabul etmedikleri için fikrini değiştirerek o sene ilk defa kadın öğrencileri kabul eden Veteriner Yüksekokulu'na kaydını yaptırdı. 1937 yılında Veteriner Yüksekokulu'ndan mezun oldu.

İki yıl çeşitli laboratuvarlarda çalıştıktan sonra Veteriner Fakültesi'ne asistan olarak geri döndü. 1945 yılına kadar buradaki görevini sürdürdü. İstanbul'daki Pendik Bakteriyoloji ve Araştırma Enstitüsü ve Ankara'daki Etlik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü gibi sağlık kuruluşlarında bakteriyolog veteriner hekim olarak çalıştı. Samsun'un Atakum ilçesindeki Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü bünyesinde bulunan kuduz laboratuvarından emekli oldu. 1984 yılında Kadınların seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 50. yılı nedeniyle kendisine TBMM tarafından “İlk Kadın Veteriner Hekim” olmasına dayanarak bir ödül ve plaket verildi. İngilizce ve Almanca bilen Sabire Aydemir evli ve iki çocuk annesiydi. 4 Temmuz 1991 tarihinde, Ankara'da hayatını kaybetti. (CNGHaber)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER