İl Müftüsü Osman Aydın Oruçlunun uyuması gezmesi, konuşması ibadettir

Her hafta Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Vakfı tarafından düzenlenen İlim Hikmet Sofrası’nın 3. döneminin son konuğu Kastamonu İl Müftüsü Osman Aydın oldu. ‘Güven Toplumu’ konusunu anlatan, ibadetin gösteriş için değil Allah rızası için yapılması gerektiğini hatırlatan ve iman sahibi olmaktan bahseden Müftü Aydın, “İmanı zayıf olanın şeytan komutanıdır” dedi.

İl Müftüsü Osman Aydın Oruçlunun uyuması  gezmesi, konuşması ibadettir
banner72

 

Her hafta Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Vakfı tarafından düzenlenen İlim Hikmet Sofrası’nın 3. döneminin son konuğu Kastamonu İl Müftüsü Osman Aydın oldu. ‘Güven Toplumu’ konusunu anlatan, ibadetin gösteriş için değil Allah rızası için yapılması gerektiğini hatırlatan ve iman sahibi olmaktan bahseden Müftü Aydın,  “İmanı zayıf olanın şeytan komutanıdır” dedi.
İlim Hikmet Softası Cumartesi Sohbetlerinin açılış konuşmasını yapan Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Yrd. Doç. Muharrem Avcı, “Kasım ayının ilk haftasında Hacı Hüseyin Eroğlu adına Araştırmacılar Günü ile başlayacağız. Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Külliyesinin en mümin konularından biri İlim Hikmet Sofrası ve Pazar günü gerçekleşen sabah zikirdir. Hayırseverlerimizin sahiplendiği Cuma günü öğlen namazının ardından yapılan çorba ikramlarımızda dergah havasını hissettiriyor. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki hocalarımız bir araya geldiler ve 30 Ramazan boyunca yapılacak sofraya destek olacaklarını belirttiler” dedi. 

“ORUÇLU OLAN KİŞİNİN AĞZINDAN KÖTÜ SÖZ ÇIKMAZ”

Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Vakfı faaliyetlerinin Kastamonu’nun daha iyi tanınmasına vesile olduğunu açıklayan İl Müftüsü Osman Aydın, “Sahura bereket bulmak için kalktık. Geçirdiğimiz her zaman dilimde amel defterimize sevap yazılıyor. Oruçlunun uyuması, gezmesi, konuşması da ibadettir. Oruçlu olan kişinin ağzından kötü söz çıkmaz, kötü davranışlarda bulunmaz. Hep iyi düşünür. Oruç ibadetini yerine getirmek, Cenab-ı Hakk’ın bize değer verdiğini gösterir. Bu ayın kudretini bilip oruç tutmayanlar, kayıptadır. 365 günü hep oruçlu geçirsek, Ramazan ayının bir gün orucuna denk değildir. Bu hakikati tüm insanlarımızın bilmesi bizim en büyük arzumuzdur. Allah’ın gösterdiği yolda yürümeyen bir insanı gördüğümüzde ona beddua etmiyoruz, ona dua ediyoruz” diye konuştu. 

“ALLAH’A İMANI HER ZAMAN DÜŞÜNELİM”

“Güven toplumunun oluşmasının ana unsuru temeldir” diyen Müftü Aydın öşyel konuştu: “Temel de toplumun iman sahibi olması lazım. İman yoksa hemen şeytan devreye girer. İmanı zayıf olanların şeytan komutanıdır. O toplumda güzel şeyler olmaz ve kargaşa artar. İman güçlü ve kuvvetli bir temeldir. İnsanın sosyal hayatına yansır. Bazen yanlış yapmayı nefsin canı çekse de hemen Allah’a iman akla gelmelidir. İçki içen, kumar oynayan, zina yapan imanıyla beraber yanlış hareketleri yapmaz. Çünkü iman sahibi kötü davranışları yapamaz. Allah’ın bizi gördüğünü düşünen kişi camide ibadetini ona göre yapar, toplum içerisinde de öyle davranır.  Allah’a imanı her zaman düşünelim. Allah hepimizi Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli’ye komşu eğlesin. Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Kastamonu’nun değerine değer katmıştır. ‘Kork Allah’tan korkmayandan’ diyoruz. Çünkü bir insanın içinden Allah korkusunu çıktıysa o kişi topluma zararı dokunan olur. İbadeti gösteriş için yapmayız. Eğer ibadet gösteriş için yapılırsa karşılığı alınmaz. İyi niyetle, Allah rızası için yaptığımız her ibadet bizim iç dünyamızdaki huzuru arttırmış olur” şeklinde konuştu.
Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2017, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER