'İkinci yüzyıla hazırlanıyoruz'

9 EYLÜL 1923 tarihinde ‘Halk Fırkası’ tüzüğünün kabul edilmesiyle resmen kurulan bugünkü Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 98’ici kuruluş yıldönümü kutluyor

banner72

9 EYLÜL 1923 tarihinde ‘Halk Fırkası’ tüzüğünün kabul edilmesiyle resmen kurulan bugünkü Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 98’ici kuruluş yıldönümü kutluyor. Kastamonu’da da CHP İl Başkanlığı, kuruluş yıldönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanında bir kutlama programı düzenledi. Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı önünde saygı duruşu, İstiklal Marşı ve çelenk sunma töreni gerçekleştirilen etkinliğe CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve az sayıda partili katıldı.

ERBİLGİN: “CUMHURİYETİN VE PARTİMİZİN 2. YÜZYILINA HAZIRLANMAKTAYIZ”

Meydandaki programda partililere hitaben bir konuşma yapan İl Başkanı Erbilgin, Kastamonu’da bugünü kadar CHP’de görev almış kişileri anarak; “Emperyalizme boyun eğmeyenlerin kurduğu partimizin 98’inci yılı kutlu olsun. Bu vesile ile başta Kastamonu’da bu partiye hizmet etmişlerimizi ve rahmetli olmuşlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum. CHP, emperyalizme baş eğmeyenlerin, bağımsızlığın, demokrasinin partisidir. Partimiz, birinci yüz yılını aynı ülkemiz gibi tamamlamak ve kapatmak üzeredir. Her birimiz yeniden alçak gönüllü bir uygarlığı inşa etmek üzere cumhuriyetin ve partimizin ikinci yüz yılına hazırlanmaktayız” dedi.

“CHP KADROLARI ÜLKEYİ DEMİR AĞLAR İLE ÖRMEYİ BAŞARDI”

CHP’nin tarihte neler yaptığını aktaran Erbilgin, şöyle konuştu; “Bu ülke işgal altındayken, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde birleşerek, bağımsız bir ülkeyi yeniden inşa ettiler. O süreçte ulaşımdan enerjiye, iletişime ve birçok alanda yabancıların elinde olanlar kamulaştırılmak suretiyle yeniden bağımsız bir ülkenin kuruluşlarına dönüştürüldüler. O yokluk şartlarında endüstriyel hamleleri bu partinin kadroları gerçekleştirdi. Uçak fabrikasını kurdu, yaptı ve dışarıya sattı. O dönemde yine çiftçiye toprak reformu yaparak toprak dağıttı. Yetmedi, CHP kadroları aynı zamanda ülkeyi demir ağlar ile örmeyi başardı. Marşlarımıza da konu oldu. Latin alfabesi getirildi ve birlikte bilimin yolu açılmış oldu. Bu ülkede üniversiteler kuruldu, halk evleri kuruldu, enstitüler kuruldu, Avrupa’da ve birçok ülkede olmayan kadına seçme ve seçilme hakkı CHP kadrolarıyla birlikte hayata geçirildi. Çok partili hayatı yine partimizin önderleri ve kadroları hayata geçirdi. Şimdi içinde yaşadığımız şu şartlarda bu şanlı tarihi yeniden ayağa kaldırabiliriz. Yeniden CHP saflarında, başta bu partide emek veren, mücadele eden yol arkadaşlarımız olmak üzere birleşebildiğimiz ölçüde yeniden ülkenin içinde bulunduğu bu ağır koşullardan bu ülkeyi bu kadrolar ve beraber hareket eden ittifak anlayışı kurtaracaktır. Hiç kimsenin şüphesi olmasın; ülkelerin zor günleri olur, ülkeler insan gibidir. Ancak onu yeniden ayağa, o şanlı tarihini kaldıracak, uçak yapan, fabrikalar kuran, demir ağlarla ören, bilimi yeniden ayağa kaldıracak o şanlı tarihi bu kadrolar kuracaktır. Buna olan inancımla partimizin 98’inci yılının tekrar başta partililerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Yaşasın CHP, yaşasın tam bağımsız Türkiye.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2021, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER