Hizmetlerimizi 20 yıl geriye götürecek bir afet yaşadık

Geçtiğimiz yıl 11 Ağustos’ta ve bu yıl Haziran ayı sonlarında meydana gelen sel afetleri nedeniyle birçok ilçede ciddi hasarlar oluştu. Azdavay’ın da selden en fazla etkilenen ilçeler arasında olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek, sel felaketi sonrası ilçede oluşan tahribat ve yapılan çalışmalara dikkat çekti.

Hizmetlerimizi 20 yıl geriye götürecek bir afet yaşadık

Azdavay Belediye Başkanı Civelek, ilçede büyük tahribat yaşandığını kaydederek şöyle konuştu; “11 Ağustos 2021’de il genelinde yaşamış olduğumuz sel afetinde Bozkurt'tan sonra en fazla yara alan ilçe Azdavay oldu. İlçemizden geçen Devrekani Çayı’nın debisinin yükselmesi ve kuzey yamaçtan gelen sel suları, dere yataklarında ciddi bir taşkın meydana getirdi. Ciddi anlamda hasar oluştu, 60 adet konut, 28 tane iş yeri tamamen kullanılmaz duruma geldi. Hepsinden daha önemlisi Azdavay Belediyemizin 17 kilometreden gelen su isale hattının kullanılamaz duruma gelmesi ve dere yatağındaki taşkın korumanın iki tarafında yapılan 8 kilometrelik kanalizasyon ve arıtma kullanılamaz hale geldi.”

“KİMSENİN DERDİNİ BIRAKMADIK”

Başkan Civelek, Azdavay’da selden zarar gören vatandaşların yaralarının giderilmesi için gayret gösterdiklerini ifade ederek; “Devletimiz, milletimiz ve belediyemizin işbirliği ile kimsenin derdini bırakmadık. Azdavay Belediyesi olarak, özellikle kanalizasyon hattı ve arıtma sistemi 17 kilometrelik su hattı ve bozulan yollarımızla ilgili çok kısa sürede saramayacağımız yaralar meydana geldi. Bunun için büyük projeler yaptık. Şuanda yeniden, sıfırdan yapılması noktasında kredi kullanarak ve borçlanarak bu yatırımları yapmak üzereyiz. Azdavay Belediyesi hizmetlerimizi 20 yıl geriye götürecek bir afet yaşadık” diye konuştu.

“MADDİ KÜLFETLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Azdavay Belediyesi tarafından yaraların sarılma aşamasındayken, 27 Haziran’da bir sel afetiyle daha karşılaştıklarını hatırlatan Civelek; “İddia ediyorum; Bozkurt'tan daha fazla, Kastamonu'nun ilçeleri arasında en fazla zarara uğrayan ilçe Azdavay oldu. Azdavay Belediyesi olarak tüm tesislerimiz, özellikle su şebekemiz, kanalizasyon araçlarımızın ve alt yapılarımızın zarar gördüğü bir afet yaşadık. 19-20 yılın tecrübesi ile çevremizin fazla oluşu ve devletimizin destekleri ile kısa sürede hayatı normale döndürdük, ama kurumsal olarak yapacağımız çok büyük işler var. Dere yataklarımız Devlet Su İşleri tarafından bitmiş durumdaydı, ama şuanda 8 kilometre dere yatakları komple yıkılıyor ve genişleme yapılıyor. Genişleme yapılınca bütün su hatları, kanalizasyon hatları ve arıtma hatları hepsinin yeniden yapılması durumunda kaldığımız için maddi külfetle karşı karşıyayız. İnşallah devletimizin, milletimiz desteği ile üstesinden gelebileceğimizi düşünüyoruz. Yakın tarihte turizm ile ilgili çok büyük projelerimiz vardı. Hayata geçireceğimiz bu projenin 1 veya 2 yıl sarkmasına sebebiyet verecek ama hepsinin de üstesinden geleceğimizden hiçbir şüphem yok” dedi. (CNGHaber)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER