‘Her türlü övgüyü ve alkışı hak ediyorlar’

Belediye Meclisi toplantısından konuşan Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, 27 Haziran’daki sel afetinde büyük zarar gören Ilgaz isale hattındaki yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirmede bulundu.

‘Her türlü övgüyü ve alkışı hak ediyorlar’
banner72

Geçtiğimiz Cuma akşamı yapılan meclis toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Vidinlioğlu, yaptığı konuşmada, 4 gün boyunca yoğun ve ciddi bir çalışma yaptıklarını vurguladı. Büyük bir özveriyle çalışan belediye ekiplerini teşekkür eden Vidinlioğlu, şunları kaydetti; “Çok ciddi bir yağışın olacağı, onun için de tedbirlerin alınması gerektiği belirtildi. 2-3 gündür de teyakkuz halindeydik, böyle bir şey bekliyorduk. Pazartesi Bozkurt’a geldim. Karaçomak Barajında kapakların bir miktar açılması gerektiği, çünkü barajın doluluk oranının çok yüksek olduğu söylendi. Bana da Kastamonu’ya dönmem gerektiği belirtildi. O gece şehrin birkaç gündür uğraştığı Ilgaz isale hattı tamamen deforme oldu. Salı sabahı bölgeye gittiğimde Set Alabalık’ın oradaki köprünün ortadan ikiye bölündüğünü gördük. Çatören’den bakalım dedik ama oradan da 50 metre öteye gidebildik. Dere coşmuş geliyordu. Dolayısıyla ne saha incelemesi yapabildik, ne de başka bir şey yapabildik. Sadece suyun gürleye gürleye geldiğini gördük. Ondan sonra daha yukarıdan giderek bizim maslak altının, artıma tesisimizin olduğu bölgeye zor bela geldik ama orada da ne 50 metre öteye gidebiliyorsunuz, ne maslak altının olduğu bölgeye çıkabiliyorsunuz. Ne yol vardı, ne başka bir şey vardı. 2 buçuk metre boruyu, su yarmış ve o boruları hallaç pamuğu gibi atmış. Öyle bir tablo. Dehşet bir manzara vardı. O manzara sonrasında direkt Bozkurt’a gittim. Bakanımıza durumu izah ettim. Dedim ki; ‘Sayın bakanım, Kastamonu merkezde çok büyük sıkıntı yaşamadık derken gece aldığımız haberle ben şok oldum. Sabah da gittim gördüm oranın halini. Bizim Ilgaz isale hattımız tamamen devre dışı. Bu hat 11 kilometre ama en az 5-6 kilometresinde muhtemel tahribat var. Şehrin yarısını ilgilendiren bir su hattı burası. 2 tane besleyen şebekemiz var. Birisi Karaçomak, birisi Gürleyik Ilgaz isale hattı. Dolayısıyla şehrin yarısına su veremiyoruz.’ Koca şehrin yarısına su verememek önemli bir şey. Hemen İLBANK Genel Müdürümüz devreye girdi bakanımızın talimatıyla. Genel müdür yardımcısı çağrıldı. Direkt Kastamonu’ya tahsis edildi ve bugün öğlen gönderdik, kendisine çok teşekkür ediyorum, Allah razı olsun.”

“11 KİLOMETRELİK HATTIN BİLE YAPILMASI 40-45 MİLYON TL’DEN DEM VURUYOR”

Belediye Başkanı Vidinlioğlu, Belediye çalışanlarının her birine ayrı ayrı teşekkür ederek şöyle konuştu; “Hiç olmayan yolu, 2 buçuk kilometreyi 24 saat dolmadan yapan bir ekibe sahibiz. Teşekkür ediyor ve gözlerinden öpüyorum. Bize dediler ki; buranın toparlanması 3 aydan önce bitmez. 11 kilometre ve bilmiyoruz. 3 ay şehri susuz bırakmamızın imkânı yok. Set Alabalık’tan itibaren yolun belediyemiz ekipleri 24 saat dolmadan yaptılar. Bu belediyecilik tarihinde yoktur. Çünkü yol yok. Kepçenin üzerinde oturdular dereden taşıyıp yol yapmaya çalıştılar. Tabi iş bununla bitmedi. Yolu yaptık ortada boru yok. Buralarda 400’lük boru kullanılması lazım ama yok. Fabrikalar talebe göre üretim yapıyor. Ne yapabiliriz dedik. Bu kotu, Ümit Müdürüm ve İLBANK Genel Müdür Yardımcımız ‘Daha küçük çaplı bir boruyla biz bu işi en azından geçici olarak çözme iradesi gösterelim’ dedi. 225’lik boru dediğimiz diğer borunun yarısı kadar olan boruyla 2 buçuk kilometreden verdiğimiz için durumu kurtarabiliriz diye 225’lik borularla yaptık. Tabi bir de bunun kaynaklanması problemi var. 6 ya da 9 metrelik borular üretiliyor. Bu boruların da birbirlerine kaynak yapılması lazım. Bir borunun kaynak yapılması 35 ila 45 dakika arasında sürüyor. 2 buçuk kilometredeki 6-9 metre boruların bırakın 40 dakikasını 35 dakika üzerinden hesabını yaptığınızda bile günlerce sürecek bir mesai harcamanız lazım. 6 tane ekiple akşam saat 9’da yağmurun altında çadır kurarak kaynak ekipleri çalışmaya başladı. 24 saat gibi kısa bir sürede kaynak işini de bitirdiler. Oraya bir de üst tarafa arıtma kurduk. Şehre ya bu gece yarısı itibariyle ya da en kötü ihtimalle sabaha karşı asıl suyu vereceğiz. Peki, şimdi verilen su ne? O da bir mühendislik harikası tersine türbülans dediğimiz bir yöntemle şehri susuz bırakmamak adına Olukbaşı’ndaki eski kuyumuzdan pompa ile suyu tersine pompaladık. Tersine pompalamayla da Ladakent’in, Şehri Şahanenin ve Budamışın haricindeki hemen hemen her yere su verebildik. İnşallah yarın sabahtan itibaren daha tazyikli bir suyu Ilgaz hattından vereceğiz. Ilgaz’ın 11 kilometrelik hattı yapılması uzun zaman alacak. Yol yok tahribatın büyüklüğünü hala bilmiyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde bu tablo da açığa çıkacaktır. 11 kilometrelik hattın bile yapılması 40-45 milyon TL’den dem vuruyor. Sağ olsun dün de sayın bakanımız;“Siz başlayın biz de gereğini yapacağız başkanım’ dedi.”

“BUNDAN SONRAMIZI YENİ NORMALLERE GÖRE PLANLAMAKTA BÜYÜK FAYDA VAR”

Yeni normalle ilgili yeni yol haritasının çizilmesi gerektiğine vurgu yapan Vidinlioğlu; “En kısa sürede yeni normallerle ilgili gelecekle ilgili planlar yapabilmek adına çok daha fazla mesai harcanması gerekecek. Bilim insanlarından Kastamonu’ya mutlaka davet edeceğiz. Hepimizin aynı duyarlılıkta olması kazım. Hepimizin zihniyet dönüşümüne ihtiyacı var. Çünkü her gün hayatımızda bazı şeylerin değiştiğini görüyoruz. Eskiden abartılı olan şeylerin şuan çok normal odluğunu yaşadık gördük. Geçen yıl Bozkurt’taki afette DSİ’nin ifadesi vardı. ‘Son 500 yılın ölçümlerinde böyle bir debi yok’ diye. Çok ciddi bir problem bu. Bu hafta yaşadıklarımızda bile 100 kilogram afet kabul ediliyorken, çoğu yerde metrekareye100 kilogramın üzerinde suyun düştüğünü gördük. Onun için bundan sonramızı yeni normallere göre planlamakta büyük fayda var” dedi.

“ÇALIŞANLARIMIZA KİMSE BİR ŞEY DEMESİN”

Belediye Başkanı Vidinlioğlu son olarak şöyle konuştu; “Hemşehrilerime sabırlarından dolayı teşekkür ediyorum. Gönül isterdi ki ilk gün problemi çözelim fakat şundan emin olmalarını istiyorum bunu kendim için söylemiyorum çalışanlarımın emeğine saygı olarak söylemek istiyorum. En az 10-12 günü alabilecek mesaiyi, 3 güne sığdıran bütün ekibime tekrar tekrar teşekkür ediyorum.  Kimseyi mağdur etmemek adına yoğun mesai harcadığımızı lütfen bilsinler. Bütün çabamız onların yüzünün gülmesi için. Hizmet etmeye, elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Akıllara zarar bir durumdu. 24 saattir uyumayan arkadaşlarımız var. Dedim ki çok yoruldunuz iki dakika dinlenin: Dediler ki ‘Başkanım şurası bitsin iki lokma öyle yerim.’ Onun için onların emeklerinin gözardı edilmesine asla müsaade edemem. Bana her şeyi diyebilirler ama çalışanlarımıza kimse bir şey demesin. Çünkü gerçekten övgüyü de alkışı da hak ediyorlar.” (CNGHaber)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER