Hacı’nın Yeri…

Hacı’nın Yeri…

Hacı’nın Yeri…
banner72

Geçmişi Osmanlı dönemine kadar dayanan, Kastamonu’nun yöresel lezzeti kuyu kebabı, yapılışı ve lezzeti açısından Türkiye’deki diğer kuyu kebaplarından ayrılıyor. 1970’ten bu yana gerek Kastamonu’da, gerekse Türkiye’de lezzetiyle nam salmış Hacı’nın Yeri, kuyu kebabı tutkunlarına leziz ve vazgeçilmez bir deneyim sunuyor.

Bölge insanı tarafından kuyu kebabının üstadı olarak tanınan Hacı Mustafa Karaca, 40 yılı aşkın süredir bu lezzeti sofralara taşıdı. 1970 yılından itibaren Kebapçı Hacı Mustafa Karaca’nın lezzet sanatıyla birleşerek sofralarda yerini alan kuyu kebabının lezzet durağına, 2000 yılıyla birlikte Serkan Eren de dahil oldu. Serkan Eren, bu lezzet durağına kendi tarzını da katarak, kuyu kebabının eşsiz lezzetini Hacı’nın Yeri’nde sunmaya devam ediyor.

Yıllardır aynı mekanda, aynı saatte kebap çıkaran Hacının Yeri, iş adamı Serkan Eren’in de dahil olması ile aynı tat ve yeni yüzüyle misafirlerini bekliyor. Toprakköprü Hacının Yeri Kuyu Kebabı, doğayla bütünleşen bahçesi, şık restoranı, vip misafir odası, çocuk oyun alanı, bay-bayan mescidi ile farkını ortaya koyuyor. Özellikle çıra ve süt kuzusu ile birlikte üretim yöntemi ve kuyunun hazırlanış şekli nedeniyle tercih edilen Hacı’nın Yeri, muhteşem kuyu kebabı lezzetiyle müşterilerini bekliyor.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yayımlanan Yeni Çağrı Gazetesi’nde de haberi yer alan Hacı’nın Yeri, tüm Türkiye’de bilinen bir marka haline geliyor. (CNGHaber) Bu bir reklamdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER