Gözler Danıştay’da

2022 yılıyla birlikte elektriğe yüzde 50 ila yüzde 120 arasında zam yapıldı. Tüketici Konfederasyonu, nedenlerini madde madde sıralayarak, zammın iptali için yargıya başvurdu.

Gözler Danıştay’da
banner72

Tüketici Konfederasyonu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 1 Ocak 2022 itibarıyla yüzde 50 ila yüzde 120 aralığında yaptığı elektrik zamlarının iptali için yargı yoluna başvurduğunu duyurdu. Konfederasyondan yapılan yazılı açıklamada; “Tüketici Konfederasyonu tarafından Danıştay'a EPDK hakkında; kurulun 31 Aralık 2021 tarih ve 10708 sayılı kararı ile karara Ek-1, Ek-2, Ek-3'de yer alan fiyat tarife tablolarının onaylanmasına ilişkin kararın yürütmesinin durdurularak iptaline ilişkin olarak dava açılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Konfederasyon yaptığı açıklamada davanın açılma nedenini maddelerle anlattı. 1 Ocak 2022'den itibaren geçerli olmak üzere yapılan fiyat artışlarının 'Cumhuriyet tarihinin en yüksek oranlı zammının' yapıldığına dikkat çeken Konfederasyon, söz konusu karar ile sosyal devlet anlayışından vazgeçildiğine ve en temel tüketici hakkı olan 'enerjinin adil ve herkese ucuz ve imkânına göre ulaştırılması' hususunun göz önüne alınmadığına vurgu yaptı.

“YAŞAMI MAKİNEYE BAĞLI OLANLAR DİKKATE ALINMADI”

Zamların iptali için yargıya başvurulmasının diğer nedenleri şöyle sıralandı;  “Hanedeki kişilerin gelir durumu, meskenin gayrimenkul rayiç değeri gibi unsurlar dikkate alınmaması. Günlük 5 Kw'lık ayrım çok düşük olup temel ihtiyaç kalemlerinin harcandığı elektriğin çok altında olması. Yaşamı 24 saat boyunca elektrikli makineye bağlı olanlar da bu tarifede dikkate alınmaması. Kararda ‘mesken alçak gerilim tek zamanlı’ dediğine göre 3 zamanlı okumalarda, anayasanın eşitlik ilkesi ihlali söz konusu olması, dar gelirlilerin ikamet ettiği meskenlerdeki kişi sayısı, meskenin rayiç bedeli, hanenin gelir durumu gibi kriterler dikkate alınmaması. Düzenlemenin bu haliyle düşük gelir gruplarına fayda sağlamaktan uzak olması gibi nedenlerle EPDK kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için yargı yoluna başvurulmuştur.”

CHP DE DAVA AÇMIŞTI

Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi de dava yoluna gitmişti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Cumhuriyet tarihinin en büyük elektrik zammına dönüşen EPDK kararının iptal edilmesi ve yürütmesinin hemen durdurulması talebiyle Danıştay’da dava açtık” ifadelerini kullanmıştı. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER