Göl mezunları hasret giderdi

Göl mezunları hasret giderdi
banner72

2 YIL ZORUNLU ARADAN SONRA YENİDEN BİR ARAYA GELDİLER

Göl mezunları hasret giderdi

Kastamonu Göl Eğitim Kurumları Vakfı’nın (İlk Öğretmen Okulu, Köy Enstitüsü ve Kastamonu Lisesi mezunları) 20’nci yıldönümü buluşması, Saatçiler Konağı’nda gerçekleştirildi. Düzenlenen programa CHP Parti Meclis Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Doç. Dr. Ahmet Yıldız, Kastamonu Göl Köy Eğitim Kurumları Vakfı Başkanı Zihni Aydın ve ‘Göl’ mezunları ile davetliler katıldı.

Kastamonu Göl Eğitim Kurumları Vakfı tarafından düzenlenen ve kovid-19 pandemisi nedeniyle 2 yıl ara verilen buluşma etkinliği, bu yıl yoğun katılımla Saatçiler Konağı’nda gerçekleştirildi. Etkinlikler kapsamında ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’nda Vakıf Başkanı Zihni Aydın tarafından Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. Saatçiler Konağı’nda devam eden programda Kastamonu Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösterisi sunuldu. Saatçiler Konağı duvarlarına asılan Kastamonu Göl Köy, İlk Öğretmen Okulu, Köy Enstitüsü ve Kastamonu Lisesi mezunlarının fotoğrafları ve gazete haberleri katılımcılar tarafından büyük ilgiyle incelendi.

AYDIN; “KÖY ENSTİTÜLERİ TÜRKİYE’YE 17 BİN ÖĞRETMEN ARMAĞAN ETMİŞTİR”

Programın açılış konuşmasını yapan Kastamonu Göl Köy Eğitim Kurumları Vakfı Başkanı Zihni Aydın, Köy Enstitülerinin kuruluş amaçlarından bahsederek; “Köy enstitülerinin kuruluş amacını, toplum kalkınmasındaki önemini hepimiz biliyoruz. Ancak bir kez daha hatırlayalım istiyorum. Köy enstitüleri; Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet’in kazanımlarıyla birlikte, ülke kalkınmasında önemli yapı taşlarını koyacak, köylerden başlayacak aydınlanma hareketinin mimarlarını yetiştirmek üzere kurulmuştur. Bu aydınlanma ocaklarının amacı; sadece okuma-yazma öğretmek değil, teknolojik yenilikleri köylere sokmak ve modern tarım yapılmasını sağlamak olmuştur. Belki en önemli misyonları kırsal alandaki geleneksel bağlılıkları çözmek, feodal yapıyı kırmak ve geleneksel egemen güçlerin nüfuzlarını silerek buradaki insanlara ulus bilinci aşılamaktı. 1940'ta açılmaya başlanan köy enstitüleri sayısı tüm yurtta 21'e ulaşmış, kapatılıncaya kadar öğretmen yetiştirme görevini başarıyla yerine getirmiş, ülkeye 17 bin öğretmen armağan etmiştir. Bu öğretmenler nüfusun büyük bölümü köyde yaşayan toplumun kalkınması için önemli bir görevi yerine getirmiştir. Köy enstitülerinden mezun olan öğretmen, tarımcı ve sağlıkçılar köylerde toplumsal kalkınmayı sağlayacak, Cumhuriyet rejimini kökleştirecek ve köylüyü bilinçli hale getireceklerdi. Çünkü genç Türkiye Cumhuriyeti'nin kalkınma ve çağdaşlaşma sorunu köydeydi. Bu yüzden kalkınmanın köyden başlaması gerekirdi. Köy enstitülerinde yetişen eğitimci yazarlar, Mahmut Makal, Talip Apaydın, Fakir Baykurt, Mehmet Başaran, Osman Şahin, Adnan Binyazar, Hasan Kiyafet, Behzat Ay, Osman Bolulu, Kemal Burkay, Emin Özdemir, Ümit Kaftancıoğlu, Osman Nuri Poyrazoğlu, Dursun Akçam edebiyatımıza değerli eserler katmışlardır” dedi.

“VAKFIMIZIN VE AKADEMİSYENLERİN ÖNERİLERİNİ HER DÖNEMDE ANLATMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Aydın, konuşmasında köy enstitülerinin, toplumun kalkınmasında önemli bir etkiye sahip olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti; “Köy enstitülerinin kapatılmasından sonra devamı olan öğretmen okullarında, köy enstitüsü ruhuyla nitelikli, fedakar, ulus sevgisiyle dolu öğretmenler yetişmiştir. Bu yıl 17 Nisan'da 82’nci yılında köy enstitülerinin kuruluş ve kapanışı ile ilgili anma programını, İstanbul’da yaptık. Köy enstitülerinin kuruluş öyküsü ile ülke kalkınmasındaki aydınlanma hareketiyle önemi bir kez daha anlaşılmış ve ülke gündemine oturmuştur. Bu vesile ile geleneksel göl köylüler buluşmasının da aynı etkinlikle birleştirilmesinde yarar gördük. Türk eğitim tarihinde derin izler bırakan köy enstitülerinden örnek alacağımız uygulamalar olacaktır. Gelecekteki eğitim sistemleri üzerindeki vakfımızın ve akademisyenlerin önerilerini her dönemde anlatmaya çalışacağız. Bu bize sürecin yüklediği doğal bir görev olduğunu düşünüyorum.”

“MEZUN OLDUĞUMUZ OKULU GÖREMEDİĞİMİZ İÇİN İÇİMİZ BURUK, BİZİ İÇERİ ALMADILAR”

Göl mezunlarından Rasim Yeşiloğlu ise, etkinlik için Sinop’un Erfelek ilçesinden geldiğini belirterek; “Her yıl bu etkinliği yapıyoruz ama bazen ekonomik nedenlerden dolayı gelemeyen arkadaşlarımız oluyor. Pandemiden dolayı da 2 senedir bir arada olamadık. Şimdi birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mezun olduğumuz okulu göremediğimiz için içimiz biraz buruk. İçeriye almadılar maalesef bizleri. Sınıfları, sıraları görmek çok istiyorduk. 1968 yılında mezun oldum ve o günden bugüne her dönemden mezun olan kişileri görerek bir sosyalleşme ortamı oluşturuyoruz. Göl Liseli olmanın gururunu ve onurunu yaşamak bambaşka bir şey, anlatılmaz yaşanır cinsten” ifadelerini kullandı.

Emekli Eğitim Müfettişi Emin Arık tarafından Göl Köy’ün tarihsel gelişimi “Yolu Göl Köy’den geçenlere selam olsun” adlı sunumu gerçekleştirildi. (Emre Çevikoğlu / Banu Türkmenoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER