‘Gerekli bütün önlemler alındı’

MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli, AFAD ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kod uyarısı yapılan Kastamonu’daki son durumu öğrenmek için Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu’nu telefon ile aradı. Sel sularının yükseldiği ilçelerin durumlarıyla ilgili Vidinlioğlu’ndan bilgi alan Bahçeli, Kastamonu’ya geçmiş olsun dileklerini iletti, ‘her daim yanınızdayız’ mesajı verdi.

‘Gerekli bütün önlemler alındı’
banner72

Bengü Türk TV’nin canlı yayınına telefon ile bağlanan Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, yaptığı açıklamada; “Genel Başkanımız sayın Dr. Devlet Bahçeli beyefendi saat 10.00 sularında beni arayarak bölgeyle ilgili bilgiler aldı. Sayın Genel Başkanımız Kastamonumuza geçmiş olsun dileklerini ileterek her zaman yanımızda olduğunu aktardı. Genel Başkanımıza Kastamonumuza göstermiş olduğu ilgiden ötürü şükranlarımı sunuyorum. İnşallah bu süreci en az hasarla atlatacağız. Üç gündür tamamen en kötüsü için hazırlık yaptık” diye konuştu.

“KASTAMONU’NUN GENELİNİ İLGİLENDİREN BİR DURUM SÖZ KONUSU”

Gece saatlerinde başlayan kuvvetli yağmur nedeniyle taşkınlar yaşanan sahil ilçelerine doğru yola çıktığını da sözlerine ekleyen Vidinlioğlu, şunları söyledi; “Bölgemiz ile ilgili kırmızı uyarı dün akşam itibariyle verildi. Sayın Valimiz ile sık sık konuşuyoruz. Samsun Meteoroloji Bölge Müdürümüz ile görüştüm. Kendisi bizlere olabilecek sıkıntıları iletti. İnebolu Özlüce’de bazı evlerimizin zemin katlarını su bastı ve buralar boşaltıldı. Azdavay ilçemizde bazı köylerdeki vatandaşlarımız güvenli bölgelere tahliye edildi. Cide yolunun şuan itibariyle kapalı olduğu bilgisi verildi. Cide, Pınarbaşı, Şenpazar, Azdavay, Doğanyurt, Ağlı, Küre, İnebolu, Bozkurt, Abana, Çatalzeytin ve Hanönü ilçelerimizde beklenen yağış miktarı metrekareye 100 kilogramın üzerinde. Araç, İhsangazi, Devrekani ve Tosya’da da metrekareye 75 kilogram ve üzeri yağış beklendiği bilgisi verildi. Kastamonu’nun genelini ilgilendiren bir durum söz konusu. Gece saat 04.00 itibariyle Kastamonu Merkez yoğun bir yağış aldı ve saat 10.00’a kadar yağış sürdü. Büyük bir sıkıntı yaşamadık. Öğleden sonrası için de yine kuvvetli yağış uyarısı özellikle Bozkurt ve İnebolu için yapılıyor. İnebolu’ya şuana kadar düşen yağış miktarı metrekareye 120 kilogram olarak belirtiliyor. Küre ve Çatalzeytin’de 100 kilogram civarında, Şenpazar’da 73, Bozkurt’ta da 70 kilogram civarında. Sabah 08.00 itibariyle AFAD’da Afet Koordinasyon Toplantısı’nı gerçekleştirdik. Belediye olarak teyakkuz halindeyiz. Ben de yağışın yoğun olduğu ilçelerimize doğru hareket halindeyim. AFAD Başkanımız Kastamonu’da, valimiz bölgede. Birazdan da sayın İçişleri Bakanımızı arayıp bir bilgilendirme yapacağım. Geçen sene biliyorsunuz 11 Ağustos’ta yaşadığımız afetten sonra, Çevre ve Şehircilik Bakanımız sayın Murat Kurum, yeni normallere alışmamız lazım ve buna göre tedbir almamız gerekli demişti. Bizler de bu doğrultuda çalışmalarımızı başlattık. Çünkü görünen o ki küresel ısınmayla birlikte özellikle Karadeniz Bölgemizin bir süre sonra iklim benzerliğinin hemen hemen Akdeniz ile özdeşleşeceği söyleniyor. Bu konuda bizlerde tedbirlerimizi alıyoruz. İlimizde üç gün yağışların süreceği belirtiliyor. Her türlü tedbirimizi aldık. Cenabıhak milletimizi korusun, ekiplerimize güç kuvvet versin.”

“EN KÖTÜ ŞARTLARA HAZIRLIKLIYIZ”

Vidinlioğlu, il merkezinde herhangi bir sıkıntının olup olmadığı yönündeki soruyu da cevaplayarak; “İl merkezinde şuanda sıkıntımız yok. Şehrimizin alt yapısıyla ilgili geride bıraktığımız üç yılda 50 milyon TL’nin üzerinde bir yatırım yaptık. Özellikle Tosya Yolu mevkii bizim en sıkıntılı noktamızdı. Buralarda çok ciddi çalışmalar yaptık. Normal dışı bir durumla karşı karşıyayız. Şuan ilçelerimizde yağış etkili oluyor. Oralarda tüm vatandaşlarımıza gerekli uyarılar yapıldı. Gerekli önlemler alındı. Tüm kurumlar olası aksiliklere müdahale etmek için hazır durumda. Bizler en kötü şartlara hazırlıklıyız. Allah milletimizi, devletimizi korusun” dedi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER