Gazetecilerin ‘demokrasi’ şöleni

Gazetecilerin ‘demokrasi’ şöleni
banner72

KURULDUĞU 1984 YILINDAN BU YANA İLK DEFA İKİ ADAYIN YARIŞTIĞI KGC KONGRESİNDE KAZANAN ‘YILMAZ’ OLDU

Gazetecilerin ‘demokrasi’ şöleni

1984 yılında kurulan Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC), 38 yıldır ilk kez iki adaylı kongre düzenledi.

Geçtiğimiz Cumartesi günü KGC toplantı salonunda gerçekleştirilen 24’üncü olağan genel kurulda geçerli 101 oyun 59’unu alan mevcut Başkan Erkan Yılmaz tekrar seçilirken, Başkan Adayı Gazeteci-Yazar İzzet Sarı’nın listesi ise 42 oy aldı.

Kongrenin açılış konuşmasında cemiyet üyelerine hitap eden KGC Başkanı Erkan Yılmaz; “Şüphesiz mesleğimizde sorunlar çok ama çok fazla. Genel ve yerel bazda yaşanan sorunları ve çözüm yollarını zaman zaman sizlerle paylaşıyor, bu sorunların ortadan kalkması için mesaimizi sürdürüyoruz. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olarak göreve başlamamamızın ardından daha da hızlanan Basın Meslek Yasası ile ilgili güzel gelişmeler yaşanıyor. Yasa artık belirli bir aşamaya gelmiş durumda. Uzun yıllar basının eksik kalan bir yönü inşallah bu yasayla tamamlamış olacak. Bu yasanın çıkmış olması, mesleğimizde pek çok sorunu ortadan kaldıracaktır. İkinci büyük beklentimiz, İnternet Yasası’nın da bir an evvel çıkmasıdır. Öte yandan İnternet Yasası’nın, internet gazeteciliğinin önünü açıcı bir yasa olması, engel değil, ön açıcı ve kısıtlamalar değil, özgürlükler ancak tabi ki sorumluluklar da getirmesi gereken hatta gerekirse cezai müeyyideleri de getirici bir yasa olmasını bekliyoruz” dedi.

“KGC, SİYASET ÜSTÜDÜR”

KGC’nin siyaset üstü bir kurum olduğunu söyleyen Erkan Yılmaz; “Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti olarak biz siyaset üstü bir kurumuz. Görev yaptığım süreçlerde bu konuya ayrıca büyük dikkat ettim. Biz siyasetin emrinde, siyasetin yanında veya siyasetin karşısında değiliz. Muhalefet veya iktidar yanlısı bir topluluk da olmadık. Saygınlığımız da buradan geliyor. Bu noktada tüm yönetim kurulu üyelerimize, meslektaşlarıma ve uç beylerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu benim şahsen çok çaba verdiğim kurumumuzun bugün bu noktada olması insanın evladının büyüyüp, iş bulup, hayata katılması ve hayatını kazanması gibi bir sevinç veriyor bana. Gerçekten de çok büyük bir mutluluk içerisindeyim. Unutmayalım, kurumları sayı itibarlı hale getirmez, kurumları, müesseseleri duruşları itibarlı hale getirir. Duruş çok önemlidir. Hayatımızda iki şey çok önemlidir; duruş ve dokunmak. Bu duruşun içinde mesafe vardır. Bizim mesleğimizi saygın kılan, gazeteciliği saygın kılan yalnızca kendi sorunlarıyla hemhal olması değil, bizim mesleğimizi saygın kılan iki şey var. Birincisi herkesin sorunu ile hemhal olan bir meslek olmasıdır, ikincisi de ayrıcalıklı olmamızdır. Bu mesleğe girdiğimiz andan itibaren hepimiz de ayrıcalıklıyız arkadaşlar bunu aklımızdan çıkarmayalım. Allah hepimize iki göz, iki kulak, bir ağız vermiş. Bütün insanoğluna. Ama biz bu mesleğe girdiğimiz andan itibaren o gözler artık bizim gözümüz değil, biz artık binlerce kişi için bakıyoruz dünyaya, onların adına görüyoruz. Onun için bizim ayrıcalığımız var. Biz artık yalnızca kendimiz için duymuyoruz, kulağımıza gelen her feryat yalnızca bize hitap etmiyor. Yani artık o ağızlar bizim ağzımız değil, o kulaklar bizim kulağımız değil, o gözler de bizim gözümüz değil. Binlerin, on binlerin, yüz binlerin kulağı, ağzı ve gözüdür” dedi.

SARI; “MESLEĞİMİZ VE MESLEKTAŞLARIMIZ ADINA BÜYÜK HAYALLERİMİZ VE PROJELERİMİZ VAR”

KGC Başkan Adayı Gazeteci İzzet Sarı ise, genel kurul ve seçimlerin heyecan ve yenilenmenin ötesinde bir fırsat olduğuna dikkat çekerek; “İşte demokrasi bunun için güzeldir. Yenilenmek için yine, yeniden başlamak için ilgili kişi ve kurumlarda heyecan yaratır. 1982 yılında yazmaya başladığım bu meslekte; 1985 yılından bu tarafa çok fazla mesai harcayarak bugünlere geldim. Bu süre içinde mesleğimiz adına önemli çalışmalara imza atmaya çalıştık. Hem mesleki açıdan, hem de Kastamonu açısından… Bu süre içerisinde mutlaka hatalarımız olmuştur. Bu hatalarımızdan da ders çıkarmayı bildik. 29 yıl bir fiil basın müşavirliği görevinin yanında 10 yıl İhlas Haber Ajansı, 15 yıl Anadolu Ajansı’nda görev yaptım. 32 yaşında iken bir dönemde cemiyet başkanlığı yaptım. Bu süre içerisinde Kastamonu’daki yerel gazetelerimizin tamamında görev yapmak nasip oldu. Ayrıca Kastamonu Sözcü Gazetesi ile Kastamonu Açıksöz Gazetelerinin kuruluşlarında da yer aldım. Ailemizin bize kazandırdığı en büyük değer olan aile terbiyemizi ve devlet terbiyesini bir arada yıllar yılı gururla yaşadık ve onurla taşıdık. Evet değerli dostlar; hayal kuramayan bir insan işinde başarılı olamaz. Önce hayal edeceksin, sonra hayallerini ajandana geçeceksin. Gerçekleşebilirliğini gözden geçireceksin. Yakın dostlarınla istişareler yapacaksın. Sonra harekete geçip hayalindeki o projeyi gerçekleştirebilmek için gece gündüz demeden çalışacaksın. Mesleğimiz, meslektaşlarımız ve cemiyetimiz adına büyük hayallerimiz ve projelerimiz var. Kısa, orta ve uzun vadede gerçekleştirmeyi arzuladığımız projelerimizle enerjim, azmim ve tecrübemle bugün Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı’na talip oldum ve karşınızdayım. Bugün siz değerli meslektaşlarımdan teveccüh gördüğümüz takdirde bu hayallerimizi gerçekleştirmek için gece gündüz çalışacağımıza yol arkadaşlarımla birlikte huzurlarınızda söz veriyorum” dedi.

Gazeteci İzzet Sarı son olarak şunları kaydetti; “Erkan Başkan ve yönetiminde bulunan arkadaşlarımız 3 dönemdir cemiyetimizin bayrağını düşürmeden taşıdılar. Kendilerine hizmetleri için tekrar teşekkür ediyorum. Lakin artık 38 yılını geride bırakan Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti, bir sonraki aşamaya geçmek zorunda. Bunun için hayalimizde, projelerimiz de var. Şunu tüm kalbimle belirtmeliyim ki; Memleketin en önde gelen düşünen ve sorgulayan meslek grubu olarak bu günkü genel kurulu büyük kazanımlarla tamamlayacağımıza canı gönülden inanıyorum. Genel kurulun öncelikle Kastamonu’muza, camiamıza ve tüm üyelerimize hayırlı ve uğurlu olmasını cenabı Allah’tan diliyorum.” (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER