Fırıncı eleman bulamıyor

İnebolu Gazibey Fırınları işletmecisi Ramazan Demirci, sektörün sıkıntıları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Demirci, son dönemde çalıştıracak eleman konusunda çok zorlandıklarına ve yeni eleman yetişmediğine değinerek, konuyla alakalı ellerinden gelen ne ise yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Fırıncı eleman bulamıyor
banner72

Gençlerin fırıncılık sektörüne teşvik edilmesi gerektiğini söyleyen Demirci; “İnebolu Gazibey Fırınları olarak Kastamonu’da hizmet vermekteyiz. Şu an 3 şubeyle hizmet veriyoruz, gönül ister ki 5-10 şubemiz olsun fakat bu şartlar altında daha fazla ilerleyemeyeceğiz. Bu konuyu hep beraber tartışıp değerlendirip eksiklerimizi tamamlamamız gerekir. Bizler esnaflar olarak devletimizle beraber çalışmaya, her türlü desteği vermeye de hazırız. 1965 yılından bu yana fırıncılık ve unlu mamuller üzerinde çalışan 3 kuşaktan bu tarafa gelen ve esnaflık yapmaya çalışan esnaf olarak şu anda bizim için en büyük sıkıntı eleman sıkıntısı. Örneğin biz 6 kardeş idik, 6 çocuklu bir ailenin iki çocuğu olarak fırıncılık yapmaktayız. Ama şu anda fırıncılık mesleğini yeni nesilden yetişerek yapacak kimse yetişmiyor. O yüzden gerek eğitim sistemimizde olsun, gerek ailelerimizde olsun, bizim mesleğimizle ilgili yetkililerden destek bekliyoruz. Bu konuyla ilgili söylemlerden acil eylemlere geçilmesi gerekiyor. Bizim mesleğimiz çok eski bir meslek, biliyorum ki Kastamonu’da ve Türkiye genelinde bu konuyla ilgili birçok sıkıntılı esnafımız var. O yüzden acilen eleman sıkıntılarının çözülmesi gerekiyor, devletimizden zamanında bizim yanımızda olmasını bekliyoruz. Hem işçi konusunda, hem almamız gereken destekler konusunda, tedbirleri zamanında almamız gerekiyor. 2013 yılından bu tarafa Kastamonu’da hizmet veriyoruz 10 elemanla başladık ve neredeyse 70 elemana kadar çıktık, şu anda en çok zorluk çektiğimiz nokta eleman bulma sıkıntısı. O yüzden bu konuyla ilgili yetkililerden yardım bekliyoruz” dedi.

“GERÇEKTEN BÜYÜK SIKINTI VAR”

Sektörün eleman sorununa acilen çözüm bulunması gerektiğini kaydeden Ramazan Demirci; “Örneğin Kastamonu’da, ilçeleri de kapsamak şartıyla, tersane gibi büyük bir eğitim alanı açılmalı. Bu eğitim alanının içerisinde, unlu mamuller sektörü, tekstil sektörü, özellikle turizm sektörü, Kastamonu için gereklidir. Daha sonrasında çeşitli meslek dallarında, sanayiden berberine kadar ortak bir yer açılıp, bu yerde esnaflarla birlikte pratik yapmak için, eğitim verilmek için çalışmalar yapılmalı. Öğrencilerimiz de bu yerden, okullardan direkt buralara kaydırılmalı, ne kadar eksiğimiz varsa tespit edilip ona göre meslekler ayakta durabilecek şekilde oralara personeller aktarılmalı. Aksi durumda korkarım ki 10 sene sonra ne çalıştıracak eleman kalacak, ne çalışacak fırın kalacak, ne çalışacak sanayi kalacak işler her geçen gün daha kötüye gidiyor. Bir esnafın camında 3 aydan beri garson ilanı duruyorsa, 3 aydan beri oraya eleman gelmiyorsa, çalışmak istemiyorsa hem şartlar değerlendirilip düzeltilmeli hem de bu konular değerlendirilip birlikte çözüm bulunmalı, gerçekten büyük sıkıntı var. İl dışından gelen misafirlerin turizmin kalkınması adına karşılayacak bir komite gerekiyor. Örneğin kale bölgesine gidildiğinde misafirleri yönlendirecek kimse, ya da herhangi bir şey yok, türbelerin yakınlarında yardımcı olabilecek bir merkez yok. Oralarda ufak ofisler kurulup, hem gelen misafirleri karşılamak hem de ufak ikramlarda bulunarak gelişim göstermesi sağlanabilir. Aynı zamanda Kastamonu’nun her kısmı tanıtılıp misafirlerin mutlu şekilde şehirden ayrılması sağlanmalı ki sirkülasyon artsın. İlimiz turizm için çok kıymetli ama tanıtım olarak maalesef sıfır. Tanıtım işine önem verilmeli ilgili ve yetkili kişiler oralara yerleştirilip, eksiklerimiz tamamlanmalı bu konuyla ilgili çalışmalar yapılmalı” diye konuştu. (CNGHaber)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER