‘Fatura, servisçi ve velilere kesiliyor’

CHP İl Eğitim Sekreteri Kader Fatih Aşçıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada okul servisçilerinin artan girdi maliyetleri nedeniyle yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti.

‘Fatura, servisçi ve velilere kesiliyor’
banner72

Aşçıoğlu, açıklamasında şunları kaydetti; “Okul servisçiliği yapan esnafımız artan girdi maliyetlerine rağmen işini yapmaya, taşımalı eğitimi aksatmamaya çalışıyor. Kendilerine uzanacak bir yardım eli bekleyen esnafın umutları tükeniyor, nefesleri bitiyor. Yetkililer ise hem öğrenci ve velilerimizi hem de şoför esnafımızı mağdur etmeyecek bir modeli hala geliştirebilmiş değiller. Yapılan değerlendirmeler sonucu görüyoruz ki, yalnız bırakılan servisçilerimizin yangınına körükle gidiliyor. İhale tarihinde 7,40 TL olan mazot fiyatı, bugün 23,01 TL olmuştur. Buna karşılık Milli Eğitim Bakanlığı göstermelik artışlar ile günü kurtarmaya çalışıyor.”

“SERVİSÇİLERİMİZDEN MAZOTTA KDV VE ÖTV ALINMASIN”

“Önerimiz odur ki; Servisçilerimizden mazotta KDV ve ÖTV alınmasın. Servisçilerimizin belini büken akaryakıt fiyatlarıdır. KDV ve ÖTV sıfırlandığı takdirde, yaşanan ve yaşanması muhtemel mağduriyetlerin önüne geçilecektir. Bunun yanı sıra kasko, sigorta, yedek parça ve zorunlu muayene ücretlerinde servisçilerimize özel en az yüzde 60 oranında fiyat indirimi yapılmalıdır. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik buhran toplumun her kesimini derinden etkilemeye devam etmektedir. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın kesintisiz eğitime devam edebilmeleri açısından yetkililerin bir an önce harekete geçmeleri, doğru ve yerinde adım atmaları gerekmektedir. Bugüne kadar yapılan yanlışlar adeta halının altına süpürülmüş, üstü kapatılmıştır. Katlanarak artan toplumsal gerilim hiç şüphesiz ki, eğitim alanına da yansımakta ve hiçbir önlem alınmadığını üzülerek görmekteyiz.

Böylesine zor bir dönemde servisçilerimize destek olmayacaksanız, ne zaman olacaksınız. Yiğit er meydanında belli olur. Bu senenin başında velilerin ödediği servis ücretleri yükseldi. Bunun cezasını servisçiler ve veliler ödüyor. Devlet taşın altına elini bugün koymayacaksa ne zaman koyacak? Cumhuriyet Halk Partisi olarak, hak haklıya teslim edilinceye kadar takipteyiz. Çocuklarımız geleceğimizdir, servisçilerimiz bizimdir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER