Fair Play Üniversiteler Kervanı Paneli’nde konuşan Karahasan GENÇLERE TAVSİYEM HAYATINIZI FAİR PLAY OLARAK YAŞAYIN

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Fair Play Üniversiteler Kervanı “İyiye, Doğruya ve Güzele” sloganıyla Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda Dünya Fair Play Karikatür Sergisi ile Fair Play Üniversiteler Kervanı Paneli gerçekleştirdi.

Fair Play Üniversiteler Kervanı Paneli’nde konuşan Karahasan  GENÇLERE TAVSİYEM HAYATINIZI  FAİR PLAY OLARAK YAŞAYIN
banner72

 

 

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Fair Play Üniversiteler Kervanı “İyiye, Doğruya ve Güzele” sloganıyla Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda Dünya Fair Play Karikatür Sergisi ile Fair Play Üniversiteler Kervanı Paneli gerçekleştirdi.

Dünya Fair Play Karikatür Sergisi’nin açılışı ile başlayan programda karikatürler tek tek incelendi. Serginin açılışını Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Atalan, İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Bilgehan Baydilyaptı.

Ardından Fair Play Üniversiteler Kervanı Paneli’nden önce Fair Play’e hizmet eden Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Bilgehan Baydil’e, İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan’a, hentbol sporuna uzun yıllar katkı sunan Hüsnü Şinoforoğlu’na, badminton branşında Fas Milli takımını çalıştıran ve Afrika Kupası’nda da Fas Milli takımının başında çıkan Zafer Şahin’e ve başarılı Judo Milli takım sporcusu Tuğçe Beder’e şilt takdimi yapıldı.

KARAHASAN: HAYATIMI FAİR PLAY ÜZERİNE KURMUŞ BİR ADAMIM

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, aldığı şiltin kıymetinden bahsederek, “Bugüne kadar birçok ödül aldım. Ancak bu aldığım ödül benim için ayrı bir anlam taşıyor. 20 yıla yakın aktif bir spor hayatım oldu, basketbol oynadım. Hayatımı Fair Play üzerine kurmuş bir adamım. Hala Fair Playın benim için anlamanı büyük. Aslında oyunlarla ifade edilen Fair Play çok geniş anlam ifade ediyor. Hepimizin bir hayat hikayesi var ve hayatımızı oynuyoruz. İçinde bulunduğumuz topraklar Anadolu toprakları, Fair Playın yeşerdiği topraklar. Türklerin eline geçmesiyle birlikte bu topraklar dünyaya örnek olmuş topraklardır. 1453’te Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u fetih ediyor. Fatih Sultan Mehmet Han, bir ferman yayınlıyor. Hiçbir azınlığa dokunulmayacağını ve azınlık çocuklarının aç ve mağdur olmayacaklarını belirtiyor. İşte Fair Play bu. Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale Savaşı’ndan sonra Anzaklar’ın annelerine mektup yazıyor. Annelerin gözyaşlarını dindirmeleri gerektiğini söylüyor. Mustafa Kemal Atatürk, Anzaklar’ın bizim topraklarda öldüğünü ve bu evlatların bizlere emanet olduğunu dile getiriyor. Anadolu topraklarının mayası budur. Benim gençlerden ricam ve tavsiyem hayatınızı Fair Play olarak yaşayın” dedi.

BAYDİL: TÜRKLERİN YAPISI FAİR PLAY KÜLTÜRÜNÜ GÖSTERİYOR

Panel moderatörü Bilgehan Baydil ise; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim’ diyor. Burada ahlak ifadesine dikkatinizi çekmek istiyorum. Türk kültüründe, Türklerin kültürel yapısında olan bir ifade bu. Çanakkale Savaşı esnasında siperler arasındaki mesafe 10-15 metreye kadar düşüyor ve Türk askerleri karşı siperde bulunan düşman askerlerine yiyecek paketleri fırlatıyorlar. Çanakkale’de yaralı bir Anzak askerini taşıyan bir Türk asker heykele resmedilmiş. Bu Türklerin kültürel yapısındaki Fair Play kültürünü gösteriyor. Fakat son zamanlarda bundan biraz uzaklaştığımızı düşünmekteyim. Bundan dolayı biraz daha vicdanımızın sesini ve üstatları dinlememiz gerektiğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

CEYLAN: İNSAN SAĞLIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ

Fair Play’ın ana sponsoru Nobel İlaç Anonim Şirketi Marmara Bölge Müdürü Sedat Ceylan da, “Burada bulunmak önemli bir gurur. 20 ülkede faaliyet gösteriyoruz. Sağlık için her şeye değer inancıyla yaşam kalitesini yükseltmek için insan sağlığını düşünüyoruz. Dünyanın her yerinde güvenilir ürünler sunmak için hareket eden bir firmayız. Türkiye’de yaklaşık 10 bölge müdürlüğümüz var” diye konuştu.

BEDER: SPORLA KENDİMİ GELİŞTİRDİM

Milli Sporcu Tuğçe Beder, ise şöyle konuştu: “Ülkemizi uluslararası arena da temsil etmekte olan judo Milli Takım sporcusuyum. 2015 yılında Dünya 3’üncüsü, geçtiğimiz yıl ise Avrupa 2’incisi oldum. Spor ilk başta benim için sadece aktivite olsa da zamanla yaşam tarzım haline geldi. Sporla kendimi geliştirdim. Küçükken çok çekingen biriydim. Sporun çok faydası oldu. Sporu her yaştan, her insan yapmalı. Özellikle kız çocukları mutlaka spora yönlendirilmeli. Sağlık açısından faydaları çok olan spor aynı zaman da psikolojik ve sosyal açıdan da faydası bulunuyor. Spor mücadelesi ruhun insana kazandırdığı, işine saygı kavramıyla birlikte. Hırs ve azim kavramlarının ayrımını da anlatıyor.”

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Duayen Üyesi, Fair Play Komisyonu Başkanı, Avrupa Fair Play Birliği Başkan Yardımcısı, Dünya Fair Play Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi, Türk Spor Ajansı Sahibi ve spor yazarı Erdoğan Arıpınar, panelde yaptığı konuşmada fair-playın hem günümüzde hem de geçmişteki öneminden söz etti.

Fair Play Üniversiteler Kervanı Paneli, Fair Play Komisyonu Üyesi, İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Semra Demirer; Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Fair Play Komisyonu Üyesi, Spor Yazarı Remzi Yılmaz; Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Fair Play Komisyonu Üyesi Tuğba Gider; Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyesi ve Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Planlama Koordinatörü, spor yazarı Teoman Güray; konuşmalarıyla sürdü.

Tuğçe Yerdelen

Foto: fair play

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2019, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER