Erdal Pınar'dan hizmet dökümü

Vakıflar Bölge Müdürü Erdal Pınar, çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu

Erdal Pınar'dan hizmet dökümü
banner72

Vakıflar Bölge Müdürü Erdal Pınar, çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Kuru gıda, muhtaç ailelere düzenli nakit yardımı ve burs faaliyetleri hakkında bilgilendirmelerde bulunan Müdür Pınar,  ayrıca Kastamonu'da restorasyonu devam eden camiilerdeki çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

               

Yaptıkları yardımlar hakkında konuşan Vakıflar Bölge Müdürü Erdal Pınar, ''Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak vakfiyerlerden gelen hayri hizmetlerin yerine getirilmesi noktasında çalışmalar yapıyoruz.  Kuru gıda, muhtaç aileler ve burs şeklinde yardımlarda bulunuyoruz. Kuru gıda olarak, biz;Mart ayına kadar 888 aileye bölgede kuru gıda yardımı yapıyorduk. Covid nedeniyle, Nisan ayı itibariyle 1462 kapasitesine ulaştık. Kastamonu'da da 340 aileye kuru gıda yardımı yapıyoruz. Muhtaç yardımlarımız ise bin 37 TL, bölge müdürlüğümüze ayrılan kontenjan 74, dolu olan kontenjanımız ise 63. Kastamonu'da ise 37 kontenjandan 35 aileye yardım yapıyoruz. Eğitim yardımlarımız var, ortaöğrenim ve üniversite öğrencilerin eğitim yardımları yapıyoruz.  Kastamonu'da ilköğretim-ortaöğretim düzeyinde 125 öğrencimize 75 tl burs veriyoruz. İlçe vatandaşı olan üniversite öğrencilerimize 8 ay süreyle ayda 300 lira ödeme yapıyoruz. Kastamonu'da yabancı uyruklu 32 öğrenciye aylık 600 TL ödeme yapıyoruz'' dedi.

Kastamonu'da restorasyonu devam eden camiiler hakkında da konuşan Pınar, ''Kastamonu Merkez'de Abdülcabbar Cami, Ahmet Dede Camii, Merkez Küpçüğez Mescidi, Tosya'da Şeyh İsmail Rumi Camii, Merkez İbni Neccar Camii ve sponsorluk yöntemiyle yer tahsisi yaptığımız Şeyh Şaban-ı Veli Camii'nde restorasyon çalışmalarımız devam ediyor'' ifadelerine yer verdi.

Şeyh Şaban-ı Veli Camii dışındaki bütün restorasyon projelerinin yıl sonuna kadar bitmesini ön gördüklerini kaydeden Müdür Pınar,  Nasrullah Camii'ndeki hat levhalarla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı; ''Bölge müdürü olduktan sonra, gerek sosyal medyadan, gerek basın mensuplarından  Nasrullah Camii'ndeki hat levhalarla ilgili sorularla karşılaştım. O konuda bir çalışma yaptım. Nasrullah Camii'nin restorasyonu sırasında tarihi değeri haiz olan 18 tane hat levha teslim alındı. 2017 Şubat ayında. 8 tane de tarihi değeri haiz olmayan taşınır alınmış. Toplamda 26 tane.  Bu eserler eksiksiz bir şekilde sayıma tabi tutuldu. Hepsini görselledik. Mart ayında da genel Başkanımızın bilgisi ve talimatları doğrultusunda İstanbul'da  Türk Hat Sanatları Müzesi'ne ulaştırdık.  İnşallah, en yakın zamanda konservasyon işlemi biter bitmez, paydaşlarımızla yerinde teşhir noktasında adım atacağız. Güzel bir adım atacağımızı düşünüyorum.''

İsmail Bey Camii'nde gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarına da değinen Pınar, ''O dönemde restorasyonu gerçekleştirilen İsmail Bey Camii'miz var. Orada da 8 tane hat eserimiz vardı. Yine tutanak karşılığında aldık. Bir çalışma yaptık, aldığımız eserlerin tamamını yine Türk Hat Sanatları Konservasyon Merkezi'ne ulaştırdık. Yine aynı şekilde teşhirini gerçekleştireceğiz'' diye kaydetti.

KAYIT ALTINA ALINDI

Hat levhaların sokakta bir kutu içerisinde bulunan fotoğrafların tepki çekmesi hakkında da konuşan Bölge Müdürü Pınar, ''Ahmet Dede Camii'sinde de restorasyon işlemi başlattık. Orada da çatı katında hat levhalar karşımıza çıktı. Sosyal medyada da bir konu meydana geldi. 50 tane hat levha çıkıyor. Bunlar, firmanın çalışanları tarafından camii görevlisiyle irtibata geçilerek kendisine teslim ediliyor. Camii görevlisi de kapalı bir alanda muhafaza etmeye çalışmış. Bize de bir bilgi verilmemiş. Bize de çeşitli kanallardan bilgi geldi. Aynı gün iftar saatinde, 50 tane hat levhanın tamamı kayıt altına alınıp muhafaza altına alındı. Daha sonra, akademisyenlerin de olduğu bir komisyonda, tarihi değere haiz olup olmadığı konusunda bir çalışma başlatıldı ve 50 eserin 30 tanesinin tarihi değere haiz olduğu noktasında bir değerlendirme sonucu ortaya çıktı.  30 eserin 14 tanesi hat levha şeklinde. Biz bu eserlerin tamamını kayıtlarımıza aldık. Haziran'da ise Türk Hat Sanatları Konservasyon Merkezi'ne ulaştırdık. Çok fazla deformasyonlar var, orada bir konservasyon işleminde sonra teşhir noktasında aksiyon alacağız'' ifadelerine yer verdi.

ŞEYH ŞABAN-I VELİ DE YENİ KEŞİFLER

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Şeyh Şaban-ı Veli Camii'ne çok kıymet verdiğini hatırlatan Müdür Pınar, şöyle devam etti; ''Bu bağlamda geçen sene bir sponsorluk anlaşması noktasında yer teslimini yaptık. Önce kuruldan isim aldık, Kastamonu'da ulaşabileceğimiz, yazarlarımıza, hocalarımıza dokunduk, geçmişe dair izler bulmaya çalıştık.  Bazı izlere rastladık. Çeşme bulduk, bazı kalem işleri çıktı. Bunların dönemine dair çalışmalar yaptık ama çok sağlıklı verilere ulaşamadık. Ama bu bizim önümüzü kapatmadı. Koruma Kurulu'ndan da fikir alarak, yerinde çalışmaları biraz daha genişlettik. Yorumlamaya ihtiyacımız vardı, projemizi hazırladık, koruma kurulundan geçti. Kendilerini davet ettik, inşallah gelecekler.   13 tane önceden listede bulunan hat eserimiz vardı. Camii de teşhir edilen. Biz söküm aşamaları esnasında orada 9 tane daha hat esere ulaştık. Camiinin belirli  bölgelerinde. Kim tarafından konulduğunu bilemediğimiz 9 hat esere daha ulaştık. Toplamda 22 tane hat eserimiz var. Bunları da kayıt altına altık.  Haziran ayı başında bu eserleri, konservasyon işlemleri yapılmak üzere İstanbul Hat Sanatları Müzesi'ne gönderdik.''  (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER