Endişe ve tedbir

Endişe ve tedbir
banner72

'KAÇAK GÖÇMENLER' 48 SAAT KUZEYKENT ORTAOKULU SPOR SALONU'NDA BEKLETİLECEK

Endişe ve tedbir

Kuzeykent Ortaokulu Spor Salonu'nun 'Kaçak Göçmen Merkezi' olarak belirlenmesi; vatandaşları ve velileri endişelendirse de; yetkililer, gerekli tedbirlerin alındığı ve herhangi bir güvenlik zafiyetinin olmayacağı konusunda taahhüt veriyor.

Türkiye'de özellikle son günlerde göçmen konusu gündemden düşmezken, İçişleri Bakanlığı tarafından kaçak göçmenlerle mücadelede tedbirler artırıldı. Bu çalışmalar kapsamında birçok ilde kurulacak olan 'Kaçak Göçmen Merkezleri'nin Kastamonu’daki adresi Kuzeykent Ortaokulu Spor Salonu oldu.

KAÇAK GÖÇMENLER, 48 SAAT SPOR SALONUNDA BEKLETİLECEK

Kastamonu Valiliği'nin kararıyla spor salonunun yakalanan göçmenlerin bekletileceği alan seçilmesi sebebiyle veliler tepki gösterdi. Hali hazırda eğitimin devam ettiği ve çevresinde lise de bulunan spor salonunda; göçmenler yaklaşık 48 saat boyunca ağırlanacak ve daha sonra da daha büyük bir merkeze ev sahipliği yapan Çankırı'ya gönderilecek. Oradan da sınır dışı edilecek kaçak göçmenlerin önümüzdeki günlerde ilimize gelmesi ve bir süre boyunca bu projeye devam edilmesi bekleniyor.

İhalesi yapılan, önümüzdeki aylarda da tadilata girecek Kuzeykent Ortaokulu spor salonunun kaçak göçmenlere ev sahipliği yapacak olmasından dolayı mahalleliler ve veliler duruma tepki gösterirken; göçmenler için eğitim yuvaları yerine daha atıl vaziyette ve tenha bir alanda bulunan binaların değerlendirilmesini talep etti.

YETKİLİLER: “GEREKLİ TEDBİRLER ALINDI”

Diğer taraftan yetkililer ise Kastamonu'daki spor salonlarında hali hazırda devam eden spor müsabakaları ve aktiviteler sebebiyle böyle bir yol izlendiğini belirtirken, herhangi bir vatandaşın kaçak göçmenlerle karşılaşmayacağını, gerekli güvenlik tedbirlerinin alınacağını ve işlemlerin tamamlanmasının ardından da göçmenlerin farklı merkezler aracılığıyla sınır dışı edileceğini ifade etti.

Bugün itibariyle henüz Kastamonu'ya gelen göçmen bulunmazken, ilk kaçak göçmenlerin önümüzdeki günlerde salonda ağırlanması bekleniyor. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER