'En büyük yardımcımız muhtarlar'

Dün, Kastamonu Valisi Avni Çakır başkanlığında Merkez İlçe Halk ve Muhtar Toplantısı düzenlendi. Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Vali Avni Çakır’ın yanı sıra Vali Yardımcıları Ünal Kılıçarslan, Vedat Yılmaz, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Çenet, İl Jandarma Alay Komutanı Mücahit Avkıran, İGM Başkanı Güray Parçal, Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, muhtarlar ve yetkililer katıldı

'En büyük yardımcımız muhtarlar'
banner72

Dün, Kastamonu Valisi Avni Çakır başkanlığında Merkez İlçe Halk ve Muhtar Toplantısı düzenlendi. Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Vali Avni Çakır’ın yanı sıra Vali Yardımcıları Ünal Kılıçarslan, Vedat Yılmaz, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Çenet, İl Jandarma Alay Komutanı Mücahit Avkıran, İGM Başkanı Güray Parçal, Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, muhtarlar ve yetkililer katıldı.

ÇAKIR: “EN BÜYÜK YARDIMCIMIZ MUHTARLAR

Vali Avni Çakır, başkanlığını yaptığı toplantının amacını anlatan konuşma yaptı. Çakır; “Toplantımızın ana gündem maddesi özellikle köylerde meydana gelen ev yangınlarımız ve bu ev yangınların önlenmesi noktasında Valiliğimiz koordinesinde başlatmış olduğumuz, yangınların en önemli sebeplerinden bir olan elektrik tesisatlarından dolayı olan yangınların ortadan kaldırılması. Bu konuda yangına davetiye çıkan evlerimizin belli bir program dahilinde elektrik sistemlerinin yenilenmesi, böylelikle riskin en aza indirilmesi projemizin ana temasıdır. Bildiğiniz gibi ORKÖY’ün bu projesi tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de vücut bulmuş, yapılan çalışmalar sonucunda belli bir oranda iyileşme sağlanmıştır. Şu aşamada elimizdeki rakamlar gelinen bu aşamanın aslında özlenen, beklenen hedefin çok gerisinde olduğumuzu gösteriyor. Maalesef köylerde gelen yangınlar ve orman yangınlarımız Türkiye ortalamasının çok çok üzerinde. Maalesef Taşköprü’de ve Pınarbaşı’nda ölümlü yangınlarında meydana gelmesi, bu konudaki hassasiyeti tekrar üst seviyeye çıkardı. Bu konuda sürekli bir çaba içerisindeyiz ama son zamanlarda yaşadığımız bu vahim olaylar bizim bu konudaki çalışmalarımızı bir an önce ortaya çıkarma zaruriyeti doğurdu. Kastamonu, en dağınık yerleşime sahip olan vilayetlerimizden. Yaklaşık 4 bine yakın yerleşim birimimiz var. Bu alanın kontrolü zor oluyor. Bu konuda en büyük yardımcımız siz muhtarlarımızsınız” diye konuştu.

“YANGINLARIN YÜZDE 58’İ ELEKTRİK TESİSATINDAN KAYNAKLANIYOR”

Yangına ilk müdahale konusunda ihtiyaç duyulan ekipmanların en kısa sürede ulaştırılacağını söyleyen Vali Çakır; “Yangına ilk müdahale konusunda sizlerin de ihtiyaç duyduğunuz ekipmanlar en kısa sürede ulaştırılacak. Son 2 yılda Kastamonu’da binden fazla ev yangını meydana geldi. Yangınlarımızın yüzde 58’i elektrik tesisatından kaynaklanıyor. Bunların arkasından da bacadan kaynaklanan yangınlar 2’nci sırada yer alıyor. Bundan sonra da kış sezonuna girmeden vatandaşlarımızın baca temizliklerinin usulünce yapılmasını sağlamak olacak. Bu süreçte yaşadığımız yangınlarına baktığımızda, Kastamonu’da kırsal kesimdeki bazı yerleşimler dar ve sıkışık olduğu için yangınlar 1-2 ev ile sınırlı kalmıyor. Ortalama 4-5 evimiz en ufak yangında etkileniyor. Ayrıca evlerle birlikte kullanılan eklentiler de yanıyor. Bir de Kastamonu’nun yüzde 93’ü orman köyü. Her köy yangını ormanlarımız için de bir tehlike demek. Köylerimizde yaptığımız tespitlere göre; köylerde kısa bir süre için evlerini kullanan vatandaşlarımızın, evlerinin bakımlarını yapmadıklarını gördük. Zaten evlerimizin birçoğu ahşaptır. Elektrik altyapısı da yaklaşık 30 yıl önce yapılmış. Dolayısıyla bu konuda yenileme zaruriyeti kendisini güçlü bir şekilde ortaya çıkarıyor. Bununla alakalı sahada bir çalışma yaptık. İlimize bağlı bin 54 köyde, yaklaşık 150 bin civarında mesken abonemiz var. Merkeze bağlı köylerde de 10 bin 22 adet mesken abonesi bulunuyor. Bunların yaklaşık yüzde 50 elektrik tesisatının yenilenmesi gerekiyor. Kastamonu genelinde 45-50 bin civarında abonenin elektrik tesisatını yenilememiz gerekiyor” dedi.

“İMKÂNI OLMAYAN VATANDAŞLARIMIZIN MASRAFLARINI KARŞILAYACAĞIZ”

Tepeharman Köyü’nde gerçekleşen ve cami hariç tüm evlerin yandığı yangını hatırlatarak konunun hassasiyetine vurgu yapan Vali Çakır; “Her vatandaşımız kendi ihmali yüzünde köyü yangın tehlikesine attığının farkına varması lazım. Bu keyfiyet götürecek bir konu değil. Tepeharman Köyü’ndeki yangını hatırlayın, rüzgârın etkisiyle o mahalledeki evlerin tamamı yandı. O yüzden köylerde bu konuyu çok işlemek lazım. Bu kampanyanın güzel bir şekilde anlatılması lazım. Kampanya kapsamında rakamlar oldukça makul. İmkânı olmayan vatandaşlarımızın masraflarını biz karşılayacağız. Köyünüzü, çevrenizi seviyorsanız bu konuda bize en üst düzeyde destek vermeniz gerekiyor. Vatandaşlarımızda gönüllük oluşturup, ikna edeceğiz, topyekûn bir seferberlik başlatacağız. Bu sayede daha öncede başlamış ve kesintiye uğramış projemizi tekrar hayata geçirmiş olacağız. Özellikle il dışından gelen insanlarımızın bu konuda ihmalleri olabilir, o yüzden bu insanlarımızda da gerekli hassasiyeti oluşturmak için çaba sarf etmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

SÖNMEZOĞLU: “YANGIN HELİKOPTERİ GELECEK”

Yakın tarihin en büyük yangınının geçen sene Taşköprü’de yaşanmış olması nedeniyle Orman Genel Müdürlüğü tarafından durumun ciddiyetinin daha iyi anlaşıldığını ifade eden Kastamonu Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, şunları söyledi: “Valiliğin de çok büyük destekleriyle kırsal alan yangınlarımız ve orman yangınlarımızla ilgili çok ciddi tedbirler almaya çalışıyoruz. Yakın tarihin en büyük yangınını geçen sene ne yazık ki Taşköprü’de yaşadık. Fakat ‘Bir musibet, bin nasihatten evladır’ hesabı, bizim Kastamonu’da orman yangınları ve kırsal alan yangınları konusundaki sürekli problem yaşayabileceğimiz noktasındaki taleplerimiz önemsenmiyorken daha fazla konunun önemine vakıf olundu. Bu sayede Temmuz ayı itibariyle bölge müdürlüğümüz görev alanına bir helikopter görevlendirildi. İnşallah o helikopterle birlikte yangınla mücadele gücümüz daha da etkili olacak. Yine geçtiğimiz yıl Orman Genel Müdürlüğümüz 140 tane pikabı Bölge Müdürlüğü’müze görevlendirildi. Ve şu an o pikapların üstüne de yangın söndürme tankı yerleştirmeye çalışıyoruz. Bu tanklara da yangın söndürme kapasitesi çok daha yüksek olan malzemeler satın alarak suyun söndürme gücünü 16 kat artıran malzeme satın alıp daha geniş alanda konuşlanarak yangınlara erken ve etkili müdahale etme konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Orman Bölge Müdürü Sönmezoğlu, çalıştaya katılan muhtarlara hayati uyarılarda da bulundu. Müdür Sönmezoğlu; “Kastamonu’da ev yangınlarının önüne geçilebilmesi amacıyla muhtarlara yönelik gerçekleştirilen toplantıda konuşan Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, çıkan yangınların belli bir kısmının vatandaşların temizlik amacıyla yaktığı ateşlerden kaynaklandığına dikkat çekti. Yine Vali Bey’e arz etmiştim, Avrupa Birliği Kalkınma Projesi kapsamında bir projemiz daha var toplantılarını sürdürdüğümüz. Eğer onaylanırsa tüm köylülerimizin yoğun bir şekilde bizlerden talep ettiği her köye 3,5 ton ağırlığında yangın söndürme tankeri sağlayacağız. Bunları olabildiğince en uzak köylerden başlayarak, takribi 130 köyümüzde var, en az 250-300 köyümüze daha bu konuda destek vermek istiyoruz. Yine aynı şekilde tüm köylerimizi eğer bu projeye dahil edebilirsek, yangın söndürme su pompası ve içini yine etkin yangın söndürme özelliği olan malzemeyle doldurarak köylerimize vermeyi düşünüyoruz. Önümüzdeki hafta Kastamonu Üniversitemizin de iş birliği ve desteğiyle büyük bir yangın tatbikatı gerçekleştireceğiz. Bu yeni ve bol içerikli malzemeyle yangının nasıl söndürüldüğünü beraber göreceğiz. Kurum olarak Genel Müdürlüğümüz bizi sağ olsunlar çok destekliyorlar. Bir sonraki afeti ne kadar az can ve mal kaybıyla atlatırsak o kadar büyük memnuniyet duyacağız. Afetlere müdahale etmekte dünyada en iyi ülkelerden biriyiz. Daha öncesinde risk azaltma çalışmalarında da öncelikli yerimizi almalıyız.” (Zehra Beyza Güler)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER