Eczacılar, çözüm için harekete geçiyor

Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve 54. Bölge Eczacı Odasının Başkanları ve yöneticileri 43. Dönem 1. Bölgelerarası Toplantısı için Konya’da bir araya geldi. Toplantıda, eczacıların son dönemlerde giderek artan ve önü alınamayan sorunlar masaya yatırıldı.

Eczacılar, çözüm için harekete geçiyor
banner72

26. Bölge Kastamonu-Çankırı-Karabük Eczacı Odası Başkanı Eczacı Şule Tüfekci, yaptığı açıklamasında, sorunların çözümü noktasında eczacılar olarak harekete geçeceklerini vurgulayarak; “Meslek yeminimiz gereği harekete geçmekten başka çaremiz kalmamıştır. Meslek onurumuzu korumak için gerekirse eczane kapatma da dâhil olmak üzere kademeli eylem planımız acilen hayata geçirilecektir. Bu çerçevede, Anayasal demokratik haklarımızı kullanacağız” ifadelerine yer verdi.

“ECZACILARIN BU BORÇ SARMALINDAN ÇIKMASI MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR”

Oda Başkanı Tüfekci, 13 yıldır değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesinin eczacıları tamamen tükettiğine vurgu yaparak, sıkıntının boyutunu şu sözlerle dile getirdi; “Mesleğin karşı karşıya kaldığı sorunlar, artık katlanılamaz bir boyuta ulaşmış durumdadır. Eczacılık mesleği, benzeri daha önce hiç yaşanmamış bir ekonomik tehdit altındadır. Bu tehdidin ana sebebi, 2009 yılından bu yana eczacılarla ilgili olan bölümü bir türlü değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesidir.13 yıldır değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesinin yarattığı koşullara bir de ekonomik krizin eklenmesi eczacıları tamamen tüketmiştir. Eczacılar; kira, elektrik, doğalgaz, personel gideri gibi rutin ödemeleri dahi yapamayacak noktaya gelmiş, ecza depolarına ödemeleri birikmiş ve bir kredi borcunu başka bir kredi borcuyla ödedikleri bir borç sarmalına girmişlerdir. En temel işletme giderlerini dahi karşılayamaz duruma gelen eczacıların bu borç sarmalından çıkması mümkün görünmemektedir. İki eczaneden birinin kapanma tehlikesi yaşadığı bu ortamda, eczane iflaslarının başlaması an meselesidir. Türk Eczacıları Birliği bu konuda diyalog kanallarını sonuna kadar kullanmıştır. Türk Eczacıları Birliğinin, sorunun çözümü için yaptığı sayısız girişim ve uyarı göz ardı edilmiş, her türlü yapıcı öneri görmezden gelinmiştir. Mesleğin sorunlarını çözme gayretinin gösterilmesi bir yana, içinde bulunduğumuz krizin derinleşmesine her geçen gün seyirci kalınmıştır. Ne yazık ki 44 bini aşkın eczacının ve eczacılık mesleğinin sorunları görmezden gelinmiş, adeta yok sayılmıştır.Mevcut koşulların, sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de kararttığı aşikardır.”

“İLAÇLARA ERİŞİMDE GÜÇLÜK YAŞANIYOR”

Sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili geçtiğimiz haftalarda TBMM’den geçen, son yasal düzenlemede, kamu eczacılarının hak ettiği şekilde yer almamasını da eleştiren Tüfekci, kamuda görev yapan eczacılar ile kamudan emekli eczacıların uğradığı hak kaybının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Tüfekci, ilaç yokluğunun daha sık periyotlarla yaşanır hale geldiğine dikkat çekerek; “Son dönemde özellikle diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara ait ilaçlara erişimde güçlük yaşanmaktadır. Hastalarımızın yaşadıkları bu mağduriyetin sorumlusu eczacılar değildir. Yaşanan bu soruna kalıcı ve gerçekçi bir çözüm bulunmazsa, vatandaşlarımızın ilaca erişimi her geçen gün daha da zorlaşacaktır. Bu durum ciddi sağlık sorunları yaratacaktır. Bununla birlikte, başta onkoloji ilaçları olmak üzere çok sayıda yeni nesil ilaç, Türkiye’ye gelmemektedir. Hastalarımız daha etkin ve yenilikçi tedavi yöntemlerinden mahrum kalmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Hastalara fiyat farkı çıkarılmayan ilacın nerdeyse kalmadığına da dikkat çeken Şule Tüfekci; “Bazı ilaçlarda, Sosyal Güvenlik Kurumunun karşıladığı tutarın daha fazlasını hastalarımız cebinden ödemek zorunda kalmaktadır. Mevcut ekonomik koşullar düşünüldüğünde, hastalar açısından sürdürülemez olan bu durum, eczacılar açısından da mağduriyet yaratmaktadır” dedi.

“ANAYASAL DEMOKRATİK HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ”

Eczacıların, sorunlarına çözüm beklediğini ifade eden Oda Başkanı Tüfekci, son olarak şunları kaydetti; “Buradan ilan ediyoruz ki; eczacılık mesleğinin varlık yokluk mücadelesi verdiği bir dönemde, Türk Eczacıları Birliği ve 54 Bölge Eczacı Odamızın öncelikli gündem maddesi, mesleki sürdürülebilirliği sağlamaktır. Burada ifade ettiklerimizin dışında, mesleğimizin çok sayıda çözüm bekleyen sorunu bulunmaktadır. Tüm bu sıkıntıların ve eczacılık mesleğinin sorunlarının görmezden gelinmesi, mesleğimizin sorunlarını çözme istek ve iradesinin bulunmadığını göstermektedir. Eczacılar, kendilerini yok sayan bu iradeye boyun eğmemeye kararlıdır. Eczacılar olarak birlikte eylemsel tavır gösterme kararımız; mesleğe başlarken ettiğimiz yeminin gereğidir. Bu yeminin gereği olarak harekete geçmekten başka çaremiz kalmamıştır. Meslek onurumuzu korumak için gerekirse eczane kapatma da dâhil olmak üzere kademeli eylem planımız acilen hayata geçirilecektir. Bu çerçevede, Anayasal demokratik haklarımızı kullanacağımız yönündeki güçlü irademizi kamuoyunun bilgisine sunarız.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER