Dursun Ergin’den Karamustafa’ya cevap

S.S.Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ve Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Dursun Ergin, Sebzeciler ve Meyveciler Odası eski başkanı ve Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi eski denetim kurulu başkanı Muzaffer Karamustafa’nın yaptığı açıklamaya cevap verdi.

 Dursun Ergin’den  Karamustafa’ya cevap
banner72

 

S.S.Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ve Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Dursun Ergin, Sebzeciler ve Meyveciler Odası eski başkanı ve Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi eski denetim kurulu başkanı Muzaffer Karamustafa’nın yaptığı açıklamaya cevap verdi.

Dursun Ergin’in açıklaması şöyle: “10.10.2019 tarihinde başkanlık görevini yürüttüğüm Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi yönetimi ve Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği yönetimi ile ilgili eski Sebzeciler ve Meyveciler Odası başkanı ve Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi eski Denetim Kurulu başkanı Muzaffer Karamustafa, kurumlarımızla ilgili birtakım ithamlarda bulunarak açıklama yapmıştır. Bu gibi açıklamalar halkımızın kafasını karıştırabileceği için gerçekleri kamuoyu ile paylaşmayı uygun görüyoruz.

“KASTAMONU 16. SIRADA”

Belirtmek isteriz ki kurumlarımız kanunla kurulmuştur ve ana sözleşme çerçevesinde yönetilen kurumlardır. Öncelikle Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 30 Eylül 2019 tarihi itibariyle Türkiye’de kurulmuş bulunan bin kooperatif arasında on altıncı sırada bulunmaktadır. Bu başarı ortaklarımızın, yönetimimizin ve personelimizin başarısıdır. Karamustafa’nın ifade ettiği gibi kooperatifimizin ne takip seviyesi yükselmiştir ne de plasman sorunu bulunmaktadır. Şu an itibariyle gerekli plasmana sahip olup müracaat eden eski ortaklarımız yedi gün içerisinde, yeni ortaklarımız da on gün içerisinde kredilendirilmektedir. Kooperatiflerin gelirleri ve kesintileri Halk Bankası tarafından yapılmakta hiçbir müdahaleye izin verilmemektedir. Kendisi kooperatifimizde görev yaptığı dönemlerde görevini layığıyla yapmış olsaydı bunları zaten biliyor olurdu.

“HABERDAR DEĞİL”

Bir diğer eleştirisi olan binamızın asansörsüz oluşuyla ilgili olarak 2001 yılından 2018 yılına kadar görev yaptığı dönemde bu konu ile ilgili hiçbir sözü olmayan Karamustafa, asansör yapılması için gerekli müracaatlar yapıldığında binamıza asansör yapım izninin verilmemiş olduğunu unuttuğu gibi binamızın girişine engelliler için yapılmış olan engelli rampasıyla ulaşılan Hizmet Ofisinden de mi haberdar değildir?

Kooperatif yönetim kurulumuz 14.09.2017 tarihinde ilimizde bulunan on bir oda başkanını Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin kuruluşunun 60. yılında toplantıya çağırmış, kooperatifimiz ortağı esnaf ve sanatkarlarımızın değişen teknolojiyi ve ürün gelişimini yakından takip etmelerini sağlamak üzere yapılan fuar ve fabrika gezilerine götürülecekleri bilgisi kendilerine verilmiştir. Sebzeciler ve Meyveciler Oda Başkanı ve Kooperatif Denetim Kurulu başkanı olarak bu toplantıda yer alan Muzaffer Karamustafa olumsuz bir görüş belirtmemiştir. 2018 yılında yapılan kooperatifimizin genel kurul toplantısında gündem maddesi olarak da yer alan fuar ve fabrika gezisi oy birliği ile kabul edilmiştir.

“KOOPERATİFİMİZİN GELİRİ EL VERDİĞİ

MÜDDETÇE BU GEZİLER DEVAM EDECEK”

Bugüne kadar fuar ve fabrika gezilerine 700 fazla esnafımız katılmış, yeni ürünler ve makineler almışlar ve her fuardan sonra olumlu görüş belirtmişlerdir. Kooperatifimize müracaat eden hiçbir odanın talebi geri çevrilmemiş kooperatifimiz ortağı tüm esnaflara SMS gönderilerek esnaflarımız fuar ve fabrika gezilerinden haberdar edilmişlerdir. Aynı odadan müracaatlarda öncelik gitmeyen esnaflarımıza verilmiştir. Esnaflarımız istediği ve kooperatifimizin geliri el verdiği müddetçe bu geziler devam edecektir. Bu gezilerin giderleri kooperatifimizce karşılanmakta olup maddi anlamda KESOB ile hiçbir bağı yoktur. Şimdi şunu sormak isteriz: Karamustafa bir zamanlar kendi başkanlığını yaptığı odasının esnafları da dahil esnaflarımızın kendi alanlarındaki gelişmeleri takip ederek ilerlemelerine mi karşıdır? Eğer yapılan eleştiri yapıcı ise onu kabul eder bu sayede daha faydalı işler yapmış oluruz. Bu yaklaşım büyümemize de yardımcı olur. Biz böyle düşünürken kendi hatalarını düzeltme cesareti ve büyüklüğünü gösteremeyen birtakım insanlar yapıcı eleştiriler yerine karalama politikası güderek eksiklerini kapatmaya ve bu sayede huzur bulmaya çalışmaktadır. Bizim bildiğimiz şu gerçeği kamuoyu da takdir edecektir ki yapıcı olmayan eleştiriler gizli hayranlıktan kaynaklıdır.

“CAMBAZ’ İFADESİNİN NEREYE YAKIŞTIĞININ

YORUM VE TAKDİRİNİ KAMUOYUNA BIRAKIYORUM”

KESOB ile ilgili ithamlarına gelecek olursak kendisinin de görev yaptığı dönemde yaptırılan METEM binasının önce Göl Öğretmen Okulu öğrencileri için pansiyon olarak kullanılmasına müsaade edilmiş sonraki dönemde üniversitenin kuruluş aşamasına katkısı olması için Fen Edebiyat Fakültesi olarak kullanılmak üzere üniversiteye verilmiş, üniversite kampüs içindeki binalarını tamamladıktan sonra binamızı bize teslim etmiştir. METEM binamızın arazisi Milli Emlak’tan  49 yıllığına kiralıktır. Dolayısıyla Milli Emlak’la yapılan sözleşmede hangi amaçları belirtmişseniz binayı da kira sürecinizde sadece o amaçla kullanabiliyorsunuz. Yani Karamustafa görev yaptığı süre içerisinde Milli Emlak’la yapılan sözleşmeyi okumuş olsaydı amacı dışında kullanamayacağını da biliyor olması gerekirdi. Yakın zamanda kendisi de görecektir ki METEM binamız, amacına uygun olarak Kastamonu’muzun gelişmesinde önemli bir adım olacak projelerde kullanılacaktır.

Son olarak benim için ve yönetici arkadaşlarım için kullanmış olduğu ‘cambaz’ ifadesinin nereye yakıştığının yorum ve takdirini kamuoyuna bırakıyorum. Saygılarımla…” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER