Doktorlardan Kızılay’a kan desteği

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü ile Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (KEAH) görevli doktorlar ve sağlık çalışanları Ramazan ayı dolayısıyla kan stoklarında ciddi azalma olan Kızılay’a iftar sonrasında kan bağışında bulundu.

Doktorlardan Kızılay’a kan desteği
banner72

Ramazan ayında kan stoklarının azalması üzerine Türkiye genelinde başlatılan 'Kan bağışı' kampanyasına Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü ile Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli doktorlar destek verdi.

İftar sonrasında başlayan çalışmada ilk bağışları hastanede çalışan doktorlar ve hemşireler yaptı. Sağlıkçıların örnek olmasıyla, etkinlik ilgi gördü. Sahura kadar Kızılay Kan Merkezinde devam eden etkinlikte Kızılay görevlileri tarafından, başvuruda bulunan doktorlar, hemşireler, idari bölümlerde çalışanlardan bağış alındı.

Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Kutlu da Ramazan ayında azalan kan bağışına destek olmak ve vatandaşları kan vermeye davet etmek için Türk Kızılay'a kan bağışı yaptı.

Türkiye'nin her yerinde fedakarca çalışan sağlık çalışanları adına bağışta bulunduklarını kaydeden Dr. Yüksel Kutlu: "Hayati önem taşıyan bu kampanyaya herkesi davet ediyorum." dedi.

Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Kutlu, il sağlık müdürlüğü ile Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanlarıyla birlikte kan bağışı kampanyası başlattıklarını söyledi.

Kampanyadaki amaçlarının Ramazan ayında azalan kan bağışına dikkat çekmek olduğunu kaydeden Dr. Yüksel Kutlu: “İftardan sonra da açık olan kan bankasını göstermek adına bir farkındalık oluşturmak için sağlık çalışanlarımız ile beraber geldik ve burada bir kan bağışı kampanyası yaptık. Tüm vatandaşlarımızı da Kızılaya kan bağışı yapmaya davet ediyoruz. Kan acil bir ihtiyaç değil sürekli bir ihtiyaçtır. Birçok büyük ameliyatta kana ihtiyaç var. Bir ünite kan en az 3 kişinin yaşamını değiştirebiliyor. Bu bakımdan da sürekli bir ihtiyaç olması sebebiyle kan bağışına tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz” dedi.

Kanın hayat kurtardığını belirten Dr. Kutlu: “Büyük ameliyatlar olsun, diğer durumlar olsun bunlarda kana ihtiyaç çok fazla. Ve hayat kurtarıyor. Yeni doğandan 80 yaşına kadar zaman zaman bazı hastalıklarda kan ihtiyacı olmakta. Yeni doğanların kan uyuşmazlıklarında da kan değişimi sağlanarak yaşanması sağlanıyor. Büyük ameliyatlarda da 6-8 ünite kana ihtiyaç olmakta. Gerçekten kanın yerini başka bir meta ile dolduramayacağımız bir biyolojik ürün. Sadece kan değil diğer kan ürünleri ile beraber de diğer hastalıklarda tedavimizde kullanmaktayız. Gerçekten hayati, acil değil sürekli ihtiyaç olan bir ürün olduğunu vurgulamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER