'Diğerlerine göre değil, değerlere göre sendikacılık yapıyoruz'

'Diğerlerine göre değil, değerlere göre sendikacılık yapıyoruz'

'Diğerlerine göre değil, değerlere göre sendikacılık yapıyoruz'
banner72

Memur-sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bir takım temaslarda bulunmak üzere geldiği Kastamonu’da eğitimcilerle bir araya geldi. Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu ile birlikte eğitimcilerle danışma kurulu toplantısında bir ataya gelen Yalçın ardından sel afetinden etkilenen Küre, İnebolu ve Bozkurt ilçelerinde temaslarda bulundu.

Bozkurt'ta yaşanan sel felaketinde hayatını kaybeden Duygu Çelikel öğretmenin ailesine taziye ziyaretinde bulunan Yalçın, Vali Avni Çakır ile görüşerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ziyaretlerinin ardından açıklamalarda bulunan Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, memleket olarak felaketlerle yüzleşildiği bir zaman diliminden geçtiklerini kaydetti.

'BİZ FARKLIYIZ'

Memur-Sen’in her afet bölgesinde elini taşın altına koyduğunu kaydeden Ali Yalçın: “Arkadaşlarımız çalışıyor ve bu işe sahip çıkıyorlar. Salgın sürecinde bile herkes terse traş yaptığında biz teşkilat olarak bir adım daha öne çıktık. Ülkemizde bu süreçte yüzde 80 öne çıkan Memur-Sen ailesi olması bizi gururlandırdı. Burada da süreç içerisinde aktif rol aldıklarını gördük. Biz diyoruz ki biz farklıyız. Biz diğerlerine göre değil değerlere göre sendikacılık yapıyoruz. Anadolu’nun kabul görmüş değerleri bizim baş tacımız diyoruz. Milletle hiçbir zaman kavga etmedik ve değerleriyle hiçbir zaman ters düşmedik diyoruz. Her zaman milletin desteğini yanımızda hissettik. Bu açıdan kendimizi farklı görüyoruz. Sendikacılığımızı biz kavga zemini olarak kodlamadık. Rekabet zemininde hizmet sendikacılığı diye kendimize biz yeni bir alan açtık ve bu alanda büyüdük. Onun için gelinen noktada tüm üyelerimizin gururu olduk ve umudu haline dönüştük” diye konuştu.

Toplu sözleşme süreci ve sonrası ile ilgili de açıklama yapan Yalçın: “Toplu sözleşme süreci memur ve işçi sendikacılığı açısından da son derece stresli bir süreç. İşçi sendikası olarak stresin kıymetli var, memur sendikası açısından ise stresin pek kıymeti olmadığı verilen emeğe de hürmetin olmadığı bir alanda, bir konumda bulunuyoruz. İşçi sendikacılığın ulaştığı nokta çok iyi bir yerde. Memur sendikacılığı olarak ise 30’uncu yıla giriyoruz. 14 Şubat 1992’de kurulduk. Bizde bu süreçte önemli bir yol kat ettik ama almamız gereken çok yol ve mevzuat boyutuyla uluslararası çalışma normlarına göre bizim de yaklaştırmamız gereken çok ciddi mesafe var. Biz bir şey istediğimizde 6 milyon insan etkileniyor. Çok iyi bir toplu sözleşmeyi idare ettik ve yüzde 30’la 40 arasında bir iyileştirme yakaladık. En önemli konu 3 bin 600 ek gösterge ve sözleşmeliler konusuydu. 3 bin 600 ek gösterge vaatte kalmıştı. İcraat olması için masaya yatırdık. Bize bu masanın konusu değil diyorlardı. Biz konuyu masanın kararı haline dönüştürdük ve 2022 yılı içerisinde Memur-Sen’le birlikte çalışacak, tamamlayacak ve icraata geçilmek üzere Cumhurbaşkanı düğmeye basacak. 4 meslek grubu üzerinden ifade edilmişti ek gösterge. Sınırlamayı kabul etmedik ve böyle imzayı atmadık. Genel olarak ek göstergeyi biz meslek gruplarından çıkartarak ek göstergeler Memur-Sen’le 2022 yılında çalışacak ve faaliyete geçecek dedik.  Sözleşmeliler konusunu da yazıldığı gibi kabul etmedik. Aynı şekilde konu 2022 yılı içerisinde Memur-Sen’le çalışılacak ve tamamlanacak. Bu toplu sözleşme ifade ettiğim gibi en başarılı ve reformist bir sözleşme olacak. Çünkü sendika alanımızı genişletmiş, kapsamını büyütmüş olduk. Sözleşme konusunu da masanın konusu haline artık getirmiş olduk. Önceden bunlar masada hiç konuşulmuyordu. Kazanım sayısı olarak en yüksek toplu sözleşme budur. Mevcut şartlar içerisinde alabileceğimizin en yüksek limiti için olağanüstü bir gayret gösterdik. Bu süreçte hem mücadele oldu, hem müzakere oldu hem de diplomasi oldu” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER