Büyük destanı bir kez daha yaşattılar

Kastamonu’da İstiklal Marşı’nın kabulünün 101. yıldönümünde Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenlendi.

Büyük destanı bir kez daha yaşattılar
banner72

Prof. Dr. Saime İnal Savi Sosyal Bilimler Lisesi tarafından düzenlenen “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve öğrenciler tarafından 12 Mart oratoryosu ve tiyatro gösterisi sergilendi. Program sonunda yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Programa Vali Avni Çakır, Belediye Başkan Rahmi Galip Vidinlioğlu, Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Personel Albay Yücel Ercan, Prof. Dr. Saime İnal Savi Sosyal Bilimler Lisesi Okul Müdürü Fatih Güven, öğrencileri ve davetliler katıldı.

Programda konuşan Prof. Dr. Saime İnal Savi Sosyal Bilimler Lisesi Okul Müdürü Fatih Güven, “İstiklal Marşımız, milli birlik ve beraberlik duygusunun, milletimizin bağımsızlığa olan tutkusunun veciz bir biçimde ortaya konulduğu Millî mutabakat metnidir. İstiklal Marşı'nı anlayabilmek için, Mehmet Akif’i iyi bilmek, onun bütün yönleriyle şahsında topladığı ‘Milli Mücadele ruhu’nu yakından tanımak, bu ruhu, hakkı ile hissetmek gerekir” dedi.

Okul Müdürü Güven, yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Bayrağımız ve onun hürriyetini ebedileştiren İstiklal Marşımız; milletimizin ruhunu, tarihini ve ideallerini aksettiren ölmez bir şaheserdir. İstiklal Marşımız; milletimizin eşsiz bağımsızlık destanı, istiklalimizin sembolü, istikbalimizin teminatıdır. Milletimizin bağımsızlık aşkının, imkânsızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, azim ve fedakârlıkla verilen kurtuluş mücadelesinin mısralara dökülmüş ifadesidir. Her dizesi, her bir kelimesi milletimizi tek yürek, tek bilek hâline getiren İstiklal Marşı; vatan, millet, bayrak ve istiklal aşkının ilmik ilmik dokunduğu eşsiz bir eserdir. Bu anlamda İstiklal Marşımız, milli birlik ve beraberlik duygusunun, milletimizin bağımsızlığa olan tutkusunun veciz bir biçimde ortaya konulduğu Millî mutabakat metnidir. İstiklal Marşı'nı anlayabilmek için, Mehmet Akif'i iyi bilmek, onun bütün yönleriyle şahsında topladığı ‘Millî Mücadele ruhunu’ yakından tanımak, bu ruhu, hakkı ile hissetmek gerekir.”

O’NUN VİCDANI BÜYÜK BİR MİLLETİN MİLLÎ VİCDANIDIR”

Mehmet Akif Ersoy’un, yaşamış olduğu çağın ve çevrenin problemlerine kayıtsız kalmayı zül sayan soylu bir vicdana sahip olduğunu ifade eden Güven; “O’nun vicdanı büyük bir milletin millî vicdanıdır. Bunun için hayatını milletine vakfetmiş, bu uğurda bedel ödemiş, dünyalıklara asla meyletmemiş müstesna bir şahsiyettir. Eğer gençler kendileri İçin bir rol model arıyorlarsa bunlardan biri de mutlaka Akif olmalıdır. Öyle ki; Akif bir şairdir, yazardır. Akif gazeteci, Akif hatiptir. Akif, yabancı dilleri iyi bilen bir kişidir, çok İyi bir sporcudur. Akif, aynı zamanda veteriner hekimdir. Mülkiyelidir, liseyi mülkiyede bitirmiştir. Akif, ömrü boyunca Sırat-ı Müstakimden ayrılmayan bir dindardır. Akif, kendisine hedef olarak, hak ve hakikati haykırma görevini seçmiş, bu uğurda Anadolu'yu baştanbaşa dolaşmış; sınıfta öğretmen, kürsüde vaiz, sanatta şair, üniversitede hoca, mecliste vekil olarak her hâl ve idealleri uğrunda çalışmalar yapmaya devam etmiş örnek bir şahsiyettir. Mehmet Akif Ersoy'un ideal tipi ise Asım'dır. “Asım'ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek / İşte çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek” dizelerinde idealindeki insanın her şeyden önce vatanperver ve değerlerine düşkün olması gerektiğini belirtmiştir. Mehmet Akif bütün kesimlerden kabul görmüş ve takdir edilmiş vatanına apayrı bir tutkuyla bağlı bir kişidir. Asla vatan sevgisi ve hizmetinden bir şey kaybetmemiştir. Canı cananı bütün varımı alsın da Hüda / Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda” dizeleriyle bunu açık bir şekilde ifade etmiştir. Binlerce vatan evladının canını seve seve feda ettiği Çanakkale Savaşı'nı; “Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor / Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!” dizeleriyle destanlaştıran Akif, Millî Mücadele'ye de İstiklal Marşımızı hediye etmiştir. Mehmet Akif, kahraman ordumuza armağan ettiği bu abide eserde Türk milletinin ne için savaştığını, neye İnandığını açık bir şekilde ortaya koymuştur” dedi.

Konuşmanın ardından Prof. Dr. Saime İnal Savi Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri tarafından 12 Mart Oratoryosu gerçekleştirildi. Program, lise öğrencilerinin tiyatro gösterisiyle devam etti. Programın sonunda öğrenciler tarafından İstiklal Marşı okunarak, ödül törenine geçildi.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Ödül töreninde konuşan Vali Avni Çakır, “Düzenlenen programda 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ile ilgili zorlu süreci bize canlı olarak yaşattılar, yavrularımızı, öğrencilerimizi emeği geçenleri kutluyor, yürekten de tebrik ediyorum” dedi.

İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasında, 1. Ali Fuat Darende İlkokulu öğrencisi Ebrar Hafize Siper, 2. Karaş İlkokulu öğrencisi Nisa İğdirli, 3. Cumhuriyet İlkokulu Öğrencisi Berra Hilal Gültekin. 12 Mart Şiir yarışmasında, 1. Atabey İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Yusuf Alkan, 2. Akkaya Karadere Ortaokulu öğrencisi Senem Temel, 3. Şehit Şerife Bacı Ortaokulu öğrencisi Gülin Ceylan. 12 Mart kompozisyon yarışması 1. Hüma Hatun Kız İmam Hatip Lisesi öğrencisi Elif Simge Kaş, 2. Prof. Dr. Saime İnal Savi Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Elif Hilal Ekinci, 3. Kastamonu Fen Lisesi öğrencisi Ece Nisa Cingöz. 12 Mart mektup yarışması, 1 Göl Anadolu Lisesi öğrencisi Elanur Tabaklı, 10 Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Sude Naz Güneş ve 3. Prof. Dr. Saime İnal Savi Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Sibel Arabacı’ya ödülleri Vali Avni Çakır, Garnizon Komutanı Yücel Ercan ve Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu tarafından verildi.

Program yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdim edilmesinin ardından sona erdi. (iha/ CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER