Bursa KASDER-FED’den İnegöl çıkarması

Bursa Kastamonu Dernekler Federasyonu (Bursa KASDER-FED) Genel Başkanı İsmail Tiftik, İnegöl’ü ziyaret etti.

Bursa KASDER-FED’den İnegöl çıkarması
banner72

İnegöl programına, İnegöl Kastamonulular Derneği ziyaretiyle başlayan Tiftik, daha sonra Dernek Başkanı Recep Yüce, Yönetim Kurulu üyeleri Ramazan Hız, Sezai Uzunoğlu ve Hüseyin Öz ile birlikte İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ve Özel Kalem Müdürü Mehmet Levent Kayar’ı ziyaret etti. Genel Başkan Tiftik, İnegöl Kastamonulular Derneği ve Bursa Kastamonu Dernekler Federasyonu faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

“İNEGÖL BİZİM GÖZBEBEĞİMİZ”

Programına esnaf ziyaretleriyle devam Bursa KASDER-FED Genel Başkanı İsmail Tiftik; “İnegöl bizim göz bebeğimiz. Bursa’nın 17 ilçesinde derneklerimiz ve temsilciliklerimiz var. Pandemi nedeniyle ara verdiğimiz ziyaretlerimize tekrar kaldığımız yerden devam ediyoruz. İlk programımıza Gemlik’ten başlamıştık. İkinci programımızı İnegöl’de gerçekleştiriyoruz. İnegöl’de de Gemlik’te olduğu gibi yoğun olarak Kastamonulu hemşerilerimiz yaşamaktadır. Kent protokolünde ve kent yönetiminde birçok hemşerimiz görev yapmaktadır. Ayrıca İnegöl merkez ve beldelerinde yoğun esnaf hemşerilerimiz bulunmaktadır. Biz de pandemi nedeniyle zor günler geçiren esnaflarımızı ziyaret ederek sorunlarını dinledik ve birlik beraberliğimizi ortaya koyarak destek olmaya çalıştık. Biz Kastamonulular yaşadığımız şehrin huzuruna, güvenine, ekonomisine, istihdamına katma değer sağlıyoruz. ‘İki Şehir, Tek Yürek’ sloganı ile iki şehir arasında barış ve kardeşlik köprüsü kurmaya çalışmaktayız. Hiç işgale uğramadığımız halde Kurtuluş savaşında, Çanakkale’de en fazla şehit veren iller arasındayız. Şehitler, Evliyalar diyarıyız.2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını taşıyoruz. Yapmış olduğumuz tanıtımlar sayesinde Bursa’da yöresel ürünlerimiz olan, Tosya Pirinci, Taşköprü sarımsağı, taş baskı ve el sanatları ürünleri, çekme helva, pastırma, siyez bulguru bayileri açılmıştır. Yaz aylarında Bursa’dan Kastamonu’ya turlar düzenlenerek Kastamonu tanıtımı yapılmaktadır. Bu sayede Kastamonu ekonomisine katkı sağlamaktayız. Yine Bursa’da yapmış olduğumuz Kastamonu günleri sayesinde Bursa dışından gelen misafirlerimizin yapmış oldukları konaklama, yeme, içme, tarihi ve Turistik yerlerde yapmış oldukları harcamalar ile de Bursa ekonomisine katkı sağlıyoruz” dedi.

“3 HEDEFİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

2009 yılında Derneği kurduklarında 3 ana hedef belirlediklerini ifade eden Genel Başkan Tiftik;  “Birincisi federasyon kurmak. İkincisi Kastamonu Evi yapmak. Üçüncüsü de Kastamonu Günleri düzenlemekti.  Kastamonu Valiliği, Belediye Başkanlığı, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Odaları, Üniversitesi, Kaymakamlıkları, İlçe Belediye Başkanlıkları, İşadamlarımız, Kent dinamikleri ve Basın mensuplarımız ile Kastamonu, Bursa, İstanbul, Ankara, İzmir ve Türkiye’nin değişik kentlerinde yaşayan hemşerilerimizin destekleri ile bu 3 hedefimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Bursa’nın her ilçesinde Dernek ve temsilcilikler kurarak 2014 yılında Bursa Kastamonu Dernekler Federasyonunu kurmuş bulunmaktayız. Federasyonumuz, Bursa Kastamonulular Derneği, Bursa Gemlik Kastamonulular Derneği, Bursa Yıldırım Kastamonulular Derneği, Bursa Nilüfer Kastamonulular Derneği, Bursa Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneğinden oluşmaktadır. Diğer ilçelerimizde de temsilcilik bazındadır. 2012 yılında başlayarak hiç ara vermeden 8 yıl üst üste Bursa Kastamonu Günleri düzenlemiş bulunmaktayız. Kastamonu ve Bursa’dan Valilikler, Belediye Başkanlıkları, Ticaret odaları, Esnaf Odaları, Üniversiteler, Turizm il Müdürlükleri, İlçe Kaymakamlıkları, İlçe Belediye Başkanlıkları, İşadamları, Kent dinamikleri ve basın mensuplarının katılımları ile hem Bursa’nın hem de Kastamonu’nun tanıtımı yapılmıştır. Karşılıklı ticaret anlaşmaları imzalanmıştır. Turizm panelleri düzenlenmiştir. Yöresel ve ulusal bazda konserler düzenlenmiş, halk oyunları oynanmıştır. Anadolu Arastası (Hemşeri Dernekleri Yerleşkesi) projesi kapsamında Bursa Kastamonu evini yapmaktayız. İki katlı, bahçeli olacak Kastamonu evimizin alt katında yöresel ürünlerin sunulacağı restaurant, cafe bölümü, üst katında toplantı salonları ve etkinliklerimizi yapabileceğimiz bahçesi bulunmaktadır. Gelecek nesillere miras olarak bırakacağız. Türkiye genelinde Kastamonu evlerinin yaygınlaştırılması gerektiğinin altını çizen Tiftik, örf, adet ve Geleneklerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda üyelerimizin de doğduğumuz yer ile doyduğumuz yer arasında entegre olmalarını sağlamaya çalışmaktayız” diye konuştu.

“ZOR GÜNLERDE DAYANIŞMA RUHUNU YAŞATMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Esnaf ziyaretlerinden sonra hemşerileriyle vedalaşan Tiftik, şunları dile getirdi; “İnegöl ziyaretimizde Belediye Başkanımıza faaliyetlerimiz hakkında bilgi verdik, esnafımızın sorunlarını dinledik, işbirliği imkanlarını araştırdık, birbirimize nasıl destek oluruz diye istişarelerde bulunduk, bir birimize moral verdik ve tekrar buluşmak üzere İnegöl’den ayrıldık. Diğer ilçelerimizde de aynı ziyaretleri yapmayı ve zor günlerde dayanışma ruhunu yaşatmaya çalışacağız. Önemli olan birlik ve beraberliğimizin daim ve güçlü olmasıdır. Bursa Kastamonu Dernekler Federasyonu tüm imkanları ve gücüyle Bursa’nın 17 ilçesindeki hemşerilerimizin yanındadır.” (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER