Bursa'daki sesimiz...

Bursa Kastamonu Dernekler Federasyonu Genel Başkanı İsmail Tiftik’ten Bursa'nın Gemlik ilçesini ziyaret etti

Bursa'daki sesimiz...
banner72

Bursa Kastamonu Dernekler Federasyonu Genel Başkanı İsmail Tiftik’ten Bursa'nın Gemlik  ilçesini ziyaret etti. Gemlik programına  Dernek binasını ziyaret ederek başlayan Genel Başkan İsmail Tiftik,Gemlik Kastamonulular Dernek Başkanı Cafer Çevik ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı.

''BURSA'NIN 17 İLÇESİNDE TEMSİLCİLİKLERİMİZ VAR''

Daha sonra esnaf ziyaretlerine başlayan Tiftik, yaptığı açıklamada; '' Gemlik bizim göz bebeğimiz.Bursa’nın 17 ilçesinde derneklerimiz ve temsilciliklerimiz var. Pandemi nedeniyle ara verdiğimiz ziyaretlerimize tekrar kaldığımız yerden devam ediyoruz.İlk programımıza Gemlik’ten başladık.Gemlik’te 3.000’e yakın Kastamonulu hemşerimiz yaşamaktadır.Kent protokolünde ve kent yönetiminde bir çok hemşerimiz görev yapmaktadır.Ayrıca Gemlik merkez ve beldelerinde yoğun esnaf hemşerilerimiz bulunmaktadır.Biz de pandemi nedeniyle zor günler geçiren esnaflarımızı ziyaret ederek sorunlarını dinledik ve birlik beraberliğimizi ortaya koyarak  destek olmaya çalıştık'' dedi.

'İki şehir, tek yürek' sloganıyla çalıştıklarını sözlerine ekleyen Tiftik, şöyle devam etti; ''Hiç işgale uğramadığımız halde Kurtuluş savaşında, Çanakkale’de en fazla şehit veren iller arasındayız. Şehitler, Evliyalar diyarıyız.2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını  taşıyoruz. Yapmış olduğumuz tanıtımlar sayesinde Bursa’da yöresel ürünlerimiz olan, Tosya Pirinci, Taşköprü sarımsağı,Taş baskı ve el sanatları ürünleri, Çekme Helva, Pastırma, Siyez bulguru bayileri açılmıştır. Yaz aylarında Bursa’dan Kastamonu’ya turlar düzenlenerek Kastamonu tanıtımı yapılmaktadır. Bu sayede Kastamonu ekonomisine katkı sağlamaktayız. Yine Bursa’da yapmış olduğumuz Kastamonu günleri sayesinde Bursa dışından gelen misafirlerimizin yapmış oldukları konaklama, yeme, içme, tarihi ve Turistik yerlerde yapmış oldukları harcamalar ile de Bursa ekonomisine katkı sağlıyoruz.''

Dernek olarak kuruluşlarında üç ana hedef belirlediklerini sözlerine ekleyen Tiftik, şöyle devam etti; ''Federasyon kurmak, Kastamonu Evi yapmak, Kastamonu Günleri düzenlemek. Kastamonu Valiliği, Belediye Başkanlığı, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Odaları, Üniversitesi, Kaymakamlıkları, İlçe Belediye Başkanlıkları, İşadamlarımız, Kent dinamikleri ve Basın mensuplarımız ile Kastamonu, Bursa, İstanbul, Ankara, İzmir ve Türkiye’nin değişik kentlerinde yaşayan  hemşerilerimizin destekleri ile bu 3 hedefimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşamaktayız.Bursa’nın her ilçesinde Dernek ve temsilcilikler kurarak 2014 yılında Bursa Kastamonu Dernekler Federasyonunukurmuş bulunmaktayız. Federasyonumuz,Bursa Kastamonulular Derneği,Bursa Gemlik Kastamonulular Derneği,Bursa Yıldırım Kastamonulular Derneği,Bursa Nilüfer Kastamonulular Derneği,Bursa Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneğinden oluşmaktadır.Diğer ilçelerimizde de temsilcilik bazındadır. 2012 yılında başlayarak hiç ara vermeden 8  yıl üst üste Bursa Kastamonu Günleri düzenlemiş bulunmaktayız. Kastamonu ve Bursa’dan Valilikler,Belediye Başkanlıkları,Ticaret odaları,Esnaf Odaları,Üniversiteler,Turizm il Müdürlükleri,İlçe Kaymakamlıkları,İlçe Belediye Başkanlıkları,İşadamları,Kent dinamikleri ve basın mensuplarının katılımları ile hem Bursa’nın hem de Kastamonu’nun tanıtımı yapılmıştır. Karşılıklı ticaret anlaşmaları imzalanmıştır. Turizm panelleri düzenlenmiştir.Yöresel ve ulusal bazda konserler düzenlenmiş, halk oyunları oynanmıştır. Anadolu Arastası (Hemşeri Dernekleri Yerleşkesi) projesi kapsamında Bursa Kastamonu evini yapmaktayız.İki katlı, bahçeli olacak Kastamonu evimizin alt katında yöresel ürünlerin sunulacağı restaurant,cafe bölümü,üst katında toplantı salonları ve etkinliklerimizi yapabileceğimiz bahçesi bulunmaktadır.Gelecek nesillere miras olarak bırakacağız.Türkiye genelinde Kastamonu evlerinin yaygınlaştırılması gerektiğinin altını çizen Tiftik,örf,adet ve Geleneklerimizi yaşatmaya çalışıyoruz.Aynı zamanda üyelerimizinde doğduğumuz yer ile doyduğumuz yer arasında entegre olmalarını sağlamaya çalışmaktayız demiştir'' dedi.  (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER