Bursa'da siyez atılımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin dağ ilçelerinin kalkınması maksadıyla yürüttüğü ‘organik siyez buğdayı’ ve çörek otu’ yetiştiriciliği projelerinde yılın ilk hasadı başladı

Bursa'da siyez atılımı
banner72

 Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin dağ ilçelerinin kalkınması maksadıyla yürüttüğü ‘organik siyez buğdayı’ ve çörek otu’ yetiştiriciliği projelerinde yılın ilk hasadı başladı.  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, programda yaptığı konuşmada, ''Geçen sene siyez buğdayın merkezi olan Kastamonu’da 2,5 liradan aldı, biz de 2,5 liradan aldık. Bu sene Kastamonu 3,5 lira açıkladı. Bizler 3,75 liradan alacağız'' dedi.

  Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl Orhaneli, Keles ve Büyükorhan’da organik siyez buğdayı ve çörek otu yetiştiriciliğine verdiği desteklerin karşılığını görmeye başladı.

  Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’da kaliteli tarım yapılabilmesi için bir dertleri ve heyecanları olduğunu söyledi. Pazarın çok büyük olduğunu, ancak rakiplerinin bir o kadar fazla olduğunu belirten Başkan Aktaş, eski usûllerle tarım yerine günümüz şartlarına uygun üretim yapılması gerektiğini anlattı. Bursa’nın sanayi şehri olduğu kadar tarım ve turizm şehri olduğunu ifade eden Başkan Aktaş, “Bursa’nın tarım ve turizm konusunda müthiş potansiyeli var. 2019’da tarım ihracatı 270 milyon dolarken, geçen sene 350 milyon dolar. Birkaç sene içerisinde milyar dolarları yakalayabiliriz. Bunun için kaliteli üretmeli, iyi pazarlar bulmalı, kaliteli sevk etmeliyiz. TARIM AŞ’yi güçlendirmeye devam ediyoruz. Yüzde 50 hibeli fide fidanlar dağıtıyoruz. Bu sene alım garantili üretimler yaptırıyoruz. Beraberinde gübrelerini de veriyoruz. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de sanayileştikçe tarımdan uzaklaştık. Amacımız, tarımdaki değerlerimizi iyi kullanmak” dedi.

  “HER GEÇEN SENE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ”

  Tarım konusunda ülke ve şehir olarak yapılacak çok işler olduğunun altını çizen Başkan Aktaş, tarımın gelişmesi için gereken tüm desteği vermeye hazır olduklarını dil getirdi. Sahip olunan potansiyeli değerlendirmeye kararlı olduklarını belirten Başkan Aktaş, “Topraklarımızda potansiyel var. Üretim kabiliyetimiz var. Bunu pazarlayabiliriz. En büyük hedeflerimizden biri Çin pazarı. Eğer oraya girersek Bursa tarımının nasıl değerleneceğini hep birlikte göreceğiz. Kaliteli üreterek iyi pazarlamak zorundayız. Siyez buğdayı konusunda muhtarımız alım fiyatının yükseltilmesini istedi. Geçen sene siyez buğdayın merkezi olan Kastamonu’da 2,5 liradan aldı, biz de 2,5 liradan aldık. Bu sene Kastamonu 3,5 lira açıkladı. Bizler 3,75 liradan alacağız. BESAŞ aracılığıyla bu ürünü alıp üreterek Türkiye’nin dört bir tarafına unlu mamuller gönderiyoruz. Gerek siyez buğdayı gerekse çörek otu konusunda Yazıbaşı mahallesinde potansiyel var. Her geçen sene üretimi arttıracağız. Kırsalda hayatı canlandırmalıyız. İnşallah bereketli, bol alışverişli ve yüksek fiyatlı sene olsun” diye konuştu.  (İha)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER