'Bu zor günleri, birlikte aşacağız'

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, sel felaketinin yaşandığı Kastamonu’nun Bozkurt ilçesi Yeni Camii’nde “Gün, Birlikte Yaralarımızı Sarma Günüdür” başlıklı hutbe irad etti, Cuma namazı kıldırdı

'Bu zor günleri, birlikte aşacağız'

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, sel felaketinin yaşandığı Kastamonu’nun Bozkurt ilçesi Yeni Camii’nde “Gün, Birlikte Yaralarımızı Sarma Günüdür” başlıklı hutbe irad etti, Cuma namazı kıldırdı.  

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sel felaketinin vurduğu Kastamonu’nun Bozkurt ilçesine geldi. Başkan Erbaş Cuma Namazı için girdiği  Yenii Camii’nde “Gün, Birlikte Yaralarımızı Sarma Günüdür” başlıklı hutbeyi irad ederek Cuma namazını kıldırdı. Başkan Erbaş’ın Yenii Camii’nde irad ettiği hutbede şu ifadelere er verdi: “Dağından taşına, toprağından suyuna, çiçeğinden böceğine cennet yurdumuz, Rabbimizin bize bahşettiği en büyük nimetlerden biridir. Bizler, verilen her bir nimete şükrettiğimiz gibi böylesine güzel bir vatanı bizlere ihsan ettiği için de Cenâb-ı Hakk’a şükrederiz, hamd ederiz. Bununla birlikte yaşadığımız doğal afetlere karşı sabır ve sebat gösteriyor, Rabbimize sığınıyor ve O’na tevekkül ediyoruz. İnsan olarak da üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye çalışırız."

  

  "Aziz Kardeşlerim, Afetler, tabiatı alt üst ettiği gibi hayatımızı da pek çok zorluk ve sıkıntılarla etkilemektedir. Maalesef, güzel yurdumuz ve aziz milletimiz son günlerde hepimizi büyük üzüntülere gark eden afetler yaşamaktadır. Bir ay önce Rize ve Artvin’de, geçen hafta ise Van’da halkımız sel felaketine maruz kaldı. Üç haftadır orman yangınlarıyla canla başla millet olarak mücadele ediyoruz. Rabbimize sosuz hamd ve sena olsun ki orman yangınları kontrol altına alındı, elhamdülillah. Şimdi de Kastamonu, Sinop, Bartın illerimiz büyük bir sel felaketiyle karşı karşıya. Ancak geçmişte olduğu gibi bugün de biz müminler, umutsuzluğa kapılmadan zorluklarla mücadele edebilecek inanca ve dirence sahibiz elhamdülillah. Devletimizin kararlılığı, milletimizin azmi ve Rabbimizin yardımıyla tüm zorlukların üstesinden geleceğiz inşallah. Afetlere maruz kalan tüm bölgelerimizi, devlet millet dayanışması içinde, elbirliği ile yeniden imar, insanımızı yeniden ihya edecek güçteyiz. Zorlukları kolaylığa, üzüntüleri sevince, hastalıkları sağlığa ulaştıracağız Allah’ın izniyle. Zira Rabbimiz ‘Şüphesiz zorlukla beraber kolaylık vardır, muhakkak zorlukla beraber kolaylık vardır’ buyurarak gönlümüze inşirah ihsan etmekte, ruhumuzu ferahlatmaktadır."

  

  "Kardeşlerim, o zor ve sıkıntılı günlerde millet olarak nasıl büyük bir mücadeleyle birlik ve beraberlik içerisinde zorluk ve sıkıntılarımızı aşabildiysek, bugün de aşacağız inşallah. Yeter ki yüreklerimiz toplu vursun. Devletimiz büyük, milletimiz büyük, hep birlikte buradayız. Yukarıda okuduğum hadis-i şerifin müjdesine nail olmak, darda, sıkıntıda olan kardeşlerimizin yanında olarak Rabbimizin müjdesi olan yardımına nail olmak için buradayız. Bu vesileyle afetlerde ahirete göç eden kardeşlerimize Yüce Rabbimizden rahmet, yakınlarına ve aziz milletimize sabr-ı cemil niyaz ediyorum. Kayıp olan kardeşlerimize en kısa zamanda ulaşmayı ve sıkıntıda ve darda olan kardeşlerimizin sıkıntılardan, darlıktan kurtulmalarını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Yüce Rabbim, yaralanan kardeşlerimize acil şifalar ihsan eylesin. Bizleri her türlü afetten, felaketten muhafaza buyursun.”  (İha)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER