Bu yıl 358 fuar düzenlenecek

Bu yıl Türkiye, yurtiçi- yurtdışı ticareti geliştirmek amacıyla 358 fuar düzenleyecek. Bu yıl geçtiğimiz yıla göre yüzde 9 daha az fuar düzenleyecek olan Türkiye'de, tarım, hayvancılık ve gıda sektörleri öne çıkacak. 2021’de 387 olan fuar sayısı bu yıl 358 olacak. Yurtiçi, yurtdışı ticareti geliştirmek amacıyla gerçekleştirilecek 358 fuarın 39’u tarım ve hayvancılık, 22'si ise gıda sektöründe organize edilecek.

Bu yıl 358 fuar düzenlenecek
banner72

Tarım ve hayvancılık alanındaki 39 fuar, 26 şehirde düzenlenecek. Bu fuarlar, Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Konya, Manisa, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Uşak, Yozgat illerinde yapılacak. Gıda fuarında ise en fazla ekinlik İstanbul’da olurken diğer fuarlar Antalya, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Samsun, Şanlıurfa, Van'da gerçekleştirilecek.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince hazırlanan 2022 Yılı Fuar Takvimi verilerine göre, düzenlenecek fuarların 121’i uluslararası nitelikte olacak.

Tarımdan hayvancılığa, mobilyadan çeyize, ev tekstilden dış giyime, kitaplardan eğitim ekipmanlarına birçok alanda düzenlenecek olan fuarlarda bu yıl, başı İstanbul çekecek. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 20 azalış gösteren İstanbul’da bu yıl toplamda 181 fuar düzenlenecek. Daha çok yurtdışı eğitimi ve hazır giyim ürünleri alanında fuarlar düzenleyecek olan İstanbul, ekim ayında yapacağı 39 fuarla en yoğun ayı geçirecek. Yoğunluk şubat, mart, mayıs, haziran, eylül ve kasım aylarında da devam edecek.

Uluslararası alanında da başı çeken İstanbul, bu yıl 86 uluslararası fuar düzenleyecek. En fazla fuarı “KOBİ'lerin Uluslararası Satış Faaliyetlerinin Güçlendirilmesi” alanında organize edecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER