‘Bu ülkenin askeri olmaya devam edeceğiz’

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kastamonu Şubesi tarafından Dedeman Park Otel’de iftar düzenlendi.

‘Bu ülkenin askeri olmaya devam edeceğiz’
banner72

İftar programına Vali Avni Çakır, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Develioğlu, MÜSİAD üyeleri, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

SEVGİLİOĞLU; “MEMLEKETE VEFA BORCUMUZU ÖDEMEYİ TAADDÜT ETTİK”

MÜSİAD Şube Başkanı Ahmet Sevgilioğlu, iftar programında yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Bugün ayrı bir mutluyuz, gururluyuz, onurluyuz. Çünkü bu iftarımızda şehrimizi yaşanabilir bir kente dönüştürmek için çalışan mülki amirlerimiz bizimle. Bugün genel merkez temsilcilerimiz burada. Bugün paydaş olduğumuz resmi kurum idarecileri burada. Bugün Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Kurtuluş Savaşı’ndan 15 Temmuz’a bu toprakları bize vatan kılan şehitlerimizin ve bugünde yurt içinde ve yurt dışında emniyetimiz için canını veren şehitlerimizin bizlere emanet ettikleri kıymetli aileleri burada. Bugün kahraman gazilerimiz bizimle. Bugün binlerce kilometre öteden, yabancı ülkelerden gelip, ilim öğrenmek isteyen öğrenci kardeşlerimiz bizimle. Bugün geleceğimizi teminatı gençlerimiz, kardeşlerimiz burada. MÜSİAD üyelerimiz aileleri ile birlikte burada. Desteklerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Bizler Kastamonu MÜSİAD ailesi olarak sadece 5 bin kişiye istihdam sağlamıyoruz. Bugün burada hazırlanan brandadan, yediğimiz yemeğe kadar MÜSİAD üyelerimizin ürünleridir. Bu da bize ayrıca gurur veriyor. Bizler bu memlekete hizmet ederken, vefa borcumuzu da her zaman ödemeyi taaddüt ettik. Böyle bir iftarın oluşumunda bizlere destek verenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

DEVELİOĞLU; “32 YILDA ÇOK BÜYÜK BİR AĞAÇ OLDUK”

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Develioğlu ise, MÜSİAD olarak Mayıs ayında 32’nci yıllarını kutlayacaklarını söyleyerek; “32 yıl önce umutla, inançla hayata geçen, bir fikrin tohumunu atan bugün gölgesi bütün dünyaya yayılan çok büyük bir ağaç olduk. Bugün burada bu ağacın altında, dallarının uzandığı yerlerde, Türkiye’nin ve dünyanın en ücra köşelerinden bir tanesinde hep birlikte bir aradayız. Bu zaman zarfında kurucu başkanımızdan ve en son üyemize kadar bu kutlu yürüyüşte bizimle birlikte olan herkese teşekkür ediyor, vefat eden kardeşlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Artık yurt içinde 84 noktada, yurtdışında 81 farklı ülkede 164 noktada varız. 12 bin üyeyi aşmış durumdayız. 60 bin işletmeye sahip çok büyük bir sivil toplum kuruluşunun temsilcisi olarak sizlerin karşınızda olmaktan gurur duyuyorum. Allah’ın izniyle yeni dönemde var gücümüzle çalışıp, MÜSİAD’ın geldiği noktayı, ülkesini seven, vatanını seven, milletini seven bir sivil toplum kuruluşunun üyesi olarak da, hep beraber bu ülkeye hizmet etmeye, bu ülkenin bir askeri olmaya devam edeceğiz. MÜSİAD’ı gerektiği gibi temsil ederek, layık olduğu yerlere taşımaya çalışacağız” dedi.

“500 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HEDEFİNE DE ULAŞACAĞIZ”

Develioğlu, MÜSİAD olarak Eylül ayında 7 maddelik stratejik bir yol haritası belirlediklerini söyleyerek; “Bunu hayata geçirmeye çalışıyoruz. Hızla bu plan çerçevesinde MÜSİAD Ticaret Ofisi ve Arap İşadamları İrtibat Ofisi’ni kurarak, dünya ile entegrasyonu, Türkiye’nin ihracatında önemli yere imza atacak bir noktaya gelme planlarımızı hayata geçirdik. Bu çalışmalar çerçevesinde dünyanın her yerinde olmaya gayret ediyoruz. Çünkü Türkiye’nin geldiği noktaya baktığımız zaman bugün dünyanın 15 gelişmiş ülkesi içinde yer alan ülkemizin, ihracatla nereye geleceğini artık görüyoruz. Bundan dolayı da yapmaya çalıştığımız ihracatında nerelere, nasıl ulaşacağı noktasında da önemli noktalarda irtibat ofislerimizi ve çalışma hayatını desteklemeye çalışıyoruz. Özellikle bu çerçevede MENA ülkeleri ve Körfez ülkelerinde biraz daha farklı yapılanmaya çalışıyoruz. Yani buraların ithalat rakamlarının yüksek olduğunu, Türkiye’nin de ihracat potansiyelinin buralara yönelik daha iyi olabileceği tespitlerimizle; sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi 500 milyar hedefine varabilecek şekilde. Bu sene 250 milyar hedefini tutturduğumuz zaman ben inanıyorum ki, bu hedefe de ulaşabileceğiz. Burada MÜSİAD üyelerinin mikro ölçekli işletmeleri dahi, mikro ihracat rakamlarını yükseltecek, projeleri gerçekleştirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“ANADOLU’YUZ’ SÖZÜMÜZÜN İÇİNİ DOLDURMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Ticari diplomasi yönünde adımlarda atacaklarını vurgulayan Mehmet Develioğlu; “Bizler MÜSİAD olarak yeni dönemde pilot çalışmasını yaptığımız, Çorum ve Kayseri’de gerçekleştirdiğimiz Anadolu Ekonomik Diplomasisi Programında Birleşik Arap Emirlikleri ve Nijerya Ankara Büyükelçilerini aldık ve Kayseri ile Çorum’a götürdük. İstedikleri yatırımları burada yapabileceklerini söyledik ve çok etkilendiler. Biz MÜSİAD olarak ‘Anadolu’yuz’ sözümüzün içini doldurmaya çalışıyoruz. Bundan sonraki süreçte Kastamonu dahil olmak üzere birçok diplomatı araziye çağırdık. Bunların karşılığını hep birlikte göreceğiz. Bizler inşa edilen değerler zinciri içerisinde Türkiye ekonomisine katkıda bulunacak, refah seviyesini yükseltecek adımların başında Anadolu’da üretimin ve yatırım hareketinin olması gerektiğini savunuyor ve altını çiziyoruz. Bunu hep birlikte gerçekleştireceğiz. Bizim MÜSİAD olarak yapmaya çalıştığımız yerli ve milli üretim potansiyelini gözler önüne serecek, farklı illerde sanayicilerimizi, işadamlarımızı, yatırımcılarımızı, girişimcilerimizi bir araya getirdiğimiz MÜSİAD EXPO 2022 Ticaret Fuarımızı yapmış olacağız. 2 Kasım-5 Kasım tarihlerinde MÜSİAD EXPO 2022 Fuarımızda inşallah hep birlikte oluruz. Özellikle dünyadaki bütün yatırımların başında ve finans kaynakları oldukça yüksek olan Arap alemini biz Türk-Arap İş Zirvesi adı altında 10-12 Haziran’da Gaziantep’te yapacağız. Yatırımları Türkiye’ye nasıl getirebiliriz, bunu paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

ÇAKIR: “ÖZLEMİŞİZ, BÖYLE COŞKULU, KALABALIK İFTARLARI”

Konuşmaların ardından iftar programına katılan protokol üyeleri de kısa birer selamlama konuşması yaptı.

Vali Avni Çakır; “Cenab-ı Allah tutuğunuz oruçları kabul etsin. Özlemişiz, böyle coşkulu, kalabalık iftarları. Ahmet başkanımıza ve ekibine, bizleri ağırlayan mekan sahibine ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Hepinize sağlıklı, huzurlu Ramazanlar olsun. Bayrama da huzurla, sevinçle kavuşalım” dedi.

AK Parti Milletvekili Metin Çelik; “Ramazan-ı Şerifinizi tebrik ediyorum. Hayırlı, bereketli olsun. Sağlık, sıhhat, afiyet içerisinde Ramazan Bayramı’na ermeyi Rabbim cümlemize nasip eylesin” diyerek programı düzenleyenlere teşekkür etti.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ise; “2 yıl aradan sonra bir araya geldik. Özlemişiz. Pandemi gölgesinin üzerimizden yavaş yavaş kalktığı bugünlerde bizi bir araya getiren Allah’a sonsuz şükürler olsun. Birlik, beraberliğimiz daim olsun. Hem dünya hem ahiret için çalışacağız” diyerek programda emeği geçenlere teşekkür etti. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER