'Bozkurt'ta mama ihtiyacı var'

Sel felaketinin yaşandığı Bozkurt ilçesindeki sokak hayvanlarına yardım için 15 gündür gönüllü olarak mücadele eden Türk Sanat Müziği ses sanatçısı Arzu Akça, ilçede gördüğü manzarayı gözyaşları içinde anlattı

'Bozkurt'ta mama ihtiyacı var'
banner72

Sel felaketinin yaşandığı  Bozkurt ilçesindeki sokak hayvanlarına yardım için 15 gündür gönüllü olarak mücadele eden Türk Sanat Müziği ses sanatçısı Arzu Akça, ilçede gördüğü manzarayı gözyaşları içinde anlattı. 

  Kastamonu’da 11 Ağustos’ta Ezine Çayı’nın taşması sonucu meydana gelen sel, can kayıplarının yanı sıra çok sayıda ev ve iş yerinin zarar görmesine neden oldu. Sel afeti nedeniyle Bozkurt’ta çok sayıda sokak hayvanı telef olurken birçoğu da açlıkla karşı karşıya kaldı. Bir yandan selin yaraları sarılmaya çalışılırken bir yandan da bölgeye gelen gönüllüler, sokak hayvanları ve selzede vatandaşlar için mücadele veriyor. Selin ardından İstanbul’da ikamet eden Kastamonu’nun yetiştirdiği önemli sanatçılardan Türk Sanat Müziği ses sanatçısı Arzu Akça, sel bölgesine gelerek başta sokak hayvanları olmak üzere selzede vatandaşlar için 15 gündür canla başla çalışıyor. Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) tarafından sel bölgesinde sokak hayvanların beslenmesi ve tedavisi için kurulan mobil araçta görev alan ses sanatçısı Arzu Akça, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) temsilciliği ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Kastamonu İl Şube Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarına da destek veriyor. 

  

  “SOKAK HAYVANLARINI TEDAVİLERİNİ, BAKIMLARINI VE TÜM İHTİYAÇLARINI GİDERMEYE ÇALIŞIYORUZ”

  Sel bölgesinde yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarını tutamayan ses sanatçısı Arzu Akça, “Bozkurt’ta yaşanan sel felaketini duyduktan sonra hızlı bir şekilde İstanbul’daki işlerimi toparlayıp olan işlerimi de iptal edip hemen sel bölgesine geldim. Burada sokaktaki canlarımızın bizlere ihtiyacı olacağını düşündüm ve bu yüzden duramadım. Geldiğimden bugüne kadar gerek hemşehrilerimin isteklerini yerine getirmeye, onların gönüllerine bir nebze olsun su serpmeye, yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda aynı şekilde sokaktaki hayvanlarımızın da ormandaki, dağdaki, sel bölgesindeki alandaki tüm hayvanlarımıza yetişmeye çalışıyoruz. Tedavilerini, bakımlarını ve tüm ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB), Kastamonu Veteriner Hekimler Odası, HAYTAP ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Kastamonu İl Şube Müdürlüğü ekiplerince yürütülen çalışmalara bende katılıyorum. Gece gündüz koşturuyoruz, ne kadar cana şifa olabiliriz, ne kadar yaraları sarabiliriz diye inanın var gücümüzle çalışıyoruz. İnşallah bu zor günler geçecek. Hep birlikte aşacağız. Ben her zaman sel bölgesinde olacağım. Gerçekten burada inanılmaz büyük bir felaket yaşanmış. İlk etapta televizyonlardan izledik ama buraya geldiğimizde olayın vahametini görmüş olduk” dedi.

  “GELİN SADECE BURADA HATIR SORUN”

  İmkanı olan herkesin Bozkurt ilçesine gelmesini ve kimsenin duasını eksik etmemesini isteyen Arzu Akça, “Burada insanlara, hayvanlara dokunun. Çünkü maddi imkanlar buraya geliyor, devletimiz ve milletimiz sağ olsun tüm ihtiyaçları gideriyor ama burada maneviyat çok önemli. Gelin sadece hatır sorun. İhtiyacı var mı onu sorun. Dün bir amcaya ‘nasılsın’ dedim, ağlayacaktı neredeyse. Bu kadar önemli şu an buradaki hem insanların hem hayvanların psikolojileri bozulmuş durumda. Köpeğin önüne su koyuyorsunuz kaçıyor. Anne kedi, yavrularını göçük altında bırakmış, sürekli bağırıyor. Elimden daha fazla insana ve hayvana ulaşmak istiyorum. Buradan dönünce rahat edemeyeceğim, geri geleceğim. Bu yüzden şu anda buradayım” diye konuştu.

  “SEL BÖLGESİNE MAMA DESTEĞİ İSTİYORUZ”

  Türkiye’nin dört bir yanından herkesin sel bölgesinde hizmet ettiğini söyleyen Akça, “Allah’a şükür tüm Türkiye burada. O tabloyu görmek bile insanı çok duygulandırıyor. Bir bakıyorsunuz Samsun’un itfaiyesi diyor, diğer taraftan başka bir şehri görüyorsunuz. Bütün illeri burada görebiliyoruz. Hepsi aşevi kurmuş, burada farklı bir birlik ve beraberlik görebiliyoruz. Devletimize çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

  “BURADA İNSANLAR  SOKAK HAYVANLARINA BAKABİLECEK DURUMDA DEĞİLLER”

  Sel bölgesinde yaralı çıkan ya da acil kliniğe gitmesi gereken sokak hayvanlarını Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Kastamonu İl Şube Müdürlüğü aracılığıyla hem bakımevine hem de veteriner hekim kliniklerine yetiştirme suretiyle HAYTAP olarak destek vermeye çalıştıklarını ifade eden Kökgöz, şunları kaydetti:   "Çok yüksek mama dağıtımı yaptık. Köylere, merkeze her yere mama dağıttık. Çünkü burada insanlar can derdindeler. Şu anda buradaki insanlar gerçekten sokaktaki kedi ya da kendi hayvanlarını düşünebilecek durumda değiller. Herkesin psikolojisi çok kötü ama bizler bu şekilde mamaları ellerine verdiğimizde en azından alıp bunlara sokak hayvanlarına verebiliyorlar. Yoksa mama arayıp, şuna bakayım ya da buna bakayım diyecek durumda değiller insanlar. Çünkü burada çok kaybımız var. Yüzyılın görülmemiş felaketi yaşandı burada. Biz burada hizmetimize devam ediyoruz. Bize ne zaman gerek görülmez, burası düzene girdiği zaman bizlerde ayrılırız." (İha)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER