‘Bölgenin sağlık merkezi’ olmaya bir adım daha

8 üniversiteye yeni fakülte kurulmasına, 2 üniversiteye ait yüksekokulun ve bir üniversiteye ait fakültenin de kapatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

‘Bölgenin sağlık merkezi’ olmaya bir adım daha
banner72

Buna göre; Kastamonu Üniversitesi’ne (KÜ) Diş Hekimliği Fakültesi kurulmasına karar verildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre; Ordu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi, Bahçeşehir Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Fırat Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Kastamonu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Marmara Üniversitesi Finansal Bilimler Fakültesi, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, İstanbul Gedik Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi kuruldu.
Kararla birlikte; Ordu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu, İstanbul Gedik Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi kapatıldı. Kararın, 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunun 30'uncu maddesi gereğince verildiği ifade edildi.

REKTÖR TOPAL: “İLİMİZE VE ÜNİVERSİTEMİZE HAYIRLI OLSUN”

Üniversite bünyesinde Diş Hekimliği Fakültesi kurulmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, açılacak olan Diş Hekimliği Fakültesinin üniversiteye ve ilimize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Üniversitede sağlık alanında büyük bir atılımın gerçekleştiğinin altını çizen Rektör Topal; “Tıp Fakültesi öğrencilerimizin Kastamonu’da eğitim görmesi ve Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin afiliye olmasının ardından bölgemizi sağlık merkezi haline getirme yolunda önemli bir adımı daha Diş Hekimliği Fakültesi’nin kurulması kararıyla atıyoruz. Bünyemizde açılacak olan Diş Hekimliği Fakültesi’nin başta bölgemizin sağlık ihtiyaçlarına sunacağı katkı ve Üniversitemizin eğitim standartlarını yükselteceğine inancımız tam. Fakültemizin faaliyete geçmesi için gerekli tüm çalışmalar hızla başlatılacak olup, özenle yürütülecektir. Bu vesileyle, kurulma kararını onaylayan Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, süreç boyunca verdiği desteklerden dolayı YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’a ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Alınan bu kararın İlimize ve Üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER