BAKAN KOCA’DAN ‘MAYMUN ÇİÇEĞİ’ AÇIKLAMASI

BAKAN KOCA’DAN ‘MAYMUN ÇİÇEĞİ’ AÇIKLAMASI
banner72

‘Bir pandemiye yol açmaz’
2020 yılı başından bu yana milyonlarca can alan koronavirüs (kovid-19) saflını bitmeden dünya yeni bir virüsle karşı karşıya kaldı. Kısa sürede Avrupa'nın birçok ülkesinde ortaya çıkan Maymun Çiçeği hastalığı, Türkiye'de de büyük bir paniğe neden oldu. Tedirginliğe neden olan hastalıkla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan açıklama geldi.
KOCA; “KAMUOYU MÜSTERİH OLMALI”
Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı; “Maymun Çiçeği hastalığı konusunda kamuoyu müsterih olmalı. Hayvan kaynaklı olan, bazen insanlara da bulaşan bu hastalık bir pandemiye yol açmaz. Semptomların genellikle 2-3 hafta içinde kendiliğinden düzeldiği bilinmektedir. Afrika'da görülen hastalığa ülkemizde rastlanmamıştır” dedi.
MAYMUN ÇİÇEĞİ NEDİR?
Maymun Çiçeği hastalığı ile aynı virüs ailesinden gelen nadir bir hastalıktır. CDC’ye göre virüs ilk olarak 1958’de araştırma maymunlarının kolonilerinde keşfedildi. Virüsün insandaki ilk vakası 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde tespit edildi. CDC, bugün çoğu Maymun Çiçeği enfeksiyonlarının hala orada meydana geldiğini, ancak hastalığın diğer bazı orta ve batı Afrika ülkelerinde de bildirildiğini söyledi. (Haber Merkezi)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER