Azimleri hayran bırakıyor

Kastamonu Görme Engelliler Derneği, ilimizde ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Satranç kursunun yanı sıra şimdi de tiyatro kursu alan görme engelli bireyler, azimleriyle herkesi kendilerine hayran bırakıyor.

Azimleri hayran bırakıyor
banner72

12 kişi ile birlikte tiyatro eğitimi alan Kastamonu Görme Engelliler Derneği üyeleri, 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası’na hazırlanıyor.

27 yıldır Kastamonu’da tiyatro sanatını Kastamonu’yla buluşturan, Nöbetçi Sahne Sanatlarında Temel Oyunculuk derslerinde tiyatro eğitmenliği yapan Hulusi Sıvacı’nın önderliğinde çalışmalara başlayan ekip, Engelliler Haftası’nda Kastamonu’ya ücretsiz olarak gösteresini sunacak. Konuyla ilgili konuşan Tiyatro Eğitmeni Hulusi Sıvacı; “gördüklerim karşısında beklentilerimin çok üstünde bir performans gördüm burada. Mayıs ayında da güzel bir eserle halkımızla, sanatseverlerle buluşacağız. ‘Kastamonu Mayısı beklesin, güzel bir eserle Kastamonu halkının karşısına çıkacağız inşallah’ diyoruz” ifadelerine yer verdi.

SIVACI; “BEKLENTİLERİMİN ÇOK ÜSTÜNDE BİR PERFORMANS GÖRDÜM”

Yapılacak tiyatro gösterisi içi hazırlıkların başladığını söyleyen Sıvacı; “27 yıldır memleketimizde tiyatro sanatını icra ediyoruz. Esma Hanım derneğimizde böyle bir çalışma yürütüleceğine dair bir karar alındığını bu işi de benim yapıp yapmayacağım konusunda teklif getirdi. Ben de; ‘seve seve’ dedim. Geldik ve gördüklerim karşısında beklentilerimin çok üstünde bir performans gördüm burada. Mayısa kadar oyunculuk eğitimini verip aynı zamanda da uygulamaya geçeceğiz. Mayıs’ta da gösteriye çıkacağız. Arkadaşlarımızın hayalleri yüksek, beklentileri var. Ben 27 yıllık tecrübeme dayanarak aldığım bu vazifeyi arkadaşlarımla birlikte yürüteceğim. Mayıs ayında da güzel bir eserle halkımızla,sanatseverlerle buluşacağız. Çok güzel bir ortam var her şeyden önce, birbirleriyle olan samimiyetleri çok güzel. Bizi,daha öncesinde buraya gelerek onlarla neden tanışmadığımıza dair bir soruya yöneltti. Buradaki ortam çok hoşumuza gitti. Hepsi ayrı yeteneğe sahip ve her birinin ayrı özellikleri var, bunları analiz ediyorum. Yeteneklerine, karakterlerine ve neler yapabileceklerine dair analizlerimizi, rolleri paylaştırırken değerlendirip, ona göre bir eser çıkaracağız. Amacımız bir sanat ortaya çıkarmak. Bir mesaj vermek gayemiz değil ama boş eserler çıkarmayacağız. Çocuklarımızın sıfır atık düşüncesinden, enerjinin düzgün kullanılmasından, kendi manevi değerlerimizden her şeyden bahsedeceğiz. ‘Kastamonu Mayısı beklesin, güzel bir eserle Kastamonu halkının karşısına çıkacağız inşallah’diyoruz. Eksiklerimiz olacak ama onları da bir şekilde tamamlayacağız. İlgili yerlerin destek olacağına, benim ve başkanımın öncülüğünde karşılanmayacağına dair kimsenin kuşkusu yok. Sonuçta tiyatro güzel sanatların n güzel unsurudur. İçinde müzik barındırır, dansı barındırır, ifadeyi duyguyu barındırır. Anlatım biçiminin en güzel şeklidir akılda kalıcıdır. Önceki yıllarda tiyatronun önemi o kadar da fark edilmiyordu, yeni yeni anlaşılmaya başlandı. Örneğin çocuklara tiyatroyla verdiğimiz eğitim yeni yeni fark ediliyor. Bence güzel şeyler yapacağız ve devamı da gelecek diye inanıyorum” diye konuştu.

KUŞOĞLU; “GÖRME ENGELLİLERİN DE BİR ŞEYLER YAPABİLİYOR OLDUĞUNU HALKIMIZA ANLATMAK İSTİYORUZ”

Görme Engelliler Derneği Başkanı Cahit Kuşoğlu ise şu ifadeleri dile getirdi; “Öncelikle görme engelliler olarak, etkinliklerle, faaliyetlerle halkımızın içinde olmak istiyoruz. Buradaki en önemli amacımız öncelikle bir arada olmak. Bu etkinlikler bizleri mutlu ediyor. Bunun haricinde farkındalık oluşturmak diğer amaçlarımız arasında. Görme engellilerin de bir şeyler yapabiliyor olduğunu halkımıza anlatmak istiyoruz. 4 Aralıkta 366’ncı Gün Empati programı gerçekleştirdik. Çok da güzel oldu, beğenildi. Vali Bey,‘10-16 Mayıs’ta sizlerden farklı bir etkinlik bekliyoruz’ dedi. Biz de ne yapabiliriz diye düşündük ve buna en uygun tiyatro olabileceğini kararlaştırdık. Hulusi hocamıza da sağolsun hızlı bir şekilde ulaştık. Ona da teşekkür ediyoruz. Ayrıca, Halk Eğitim Müdürü’müz Ebubekir Hocamıza özellikle Grand Moni Nikah Salonu’nu, sahne çalışmaları için tahsis eden Belediye Başkanımıza da teşekkür ediyoruz. Güzel bir gösteri olacağına inanıyoruz. Hepimiz bu noktada elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER