‘Anadolu'ya yön veren Türklerin, ilk geldiği yurt Kastamonu’

22. Türk Dünyası Günleri etkinlikleri, 3-5 Haziran tarihleri arasında 28 farklı Türk Cumhuriyeti ve özerk bölgelerden misafirlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

‘Anadolu'ya yön veren Türklerin, ilk geldiği yurt Kastamonu’
banner72

22’nci Türk Dünyası Günleri’nin ilk gününde konser veren sanatçı Kaya Kuzucu, etkinliklerle ilgili açıklamalarda bulundu. Kültürlerimizin ne kadar ortak olduğu noktasında bu etkinliğin önemli olduğunu dile getiren Kuzucu; “Tanışmamız, kültürlerimizin ne kadar ortak olduğunu görmemiz açısından çok önemli buradaki bu etkinlik. Kastamonu’nun, Türk Dünyası'nda yeri biri başka. Çünkü Anadolu'ya yön veren Türklerin, ilk geldiği yurt burasıdır” dedi.

Türk Dünyası Günleri kapsamında Kastamonu’da güzel bir etkinlik gerçekleştirildiğini vurgulayan Kaya Kuzucu; “Öncelikle çok güzel bir ortam var. İkincisi Türkiye bu tür etkinliklere susamış. Anadolu'nun dışında kardeşlerimizin olduğunu bu vesileyle öğrenmiş olduk. Kastamonu'ya daha önce de geldim ama bu başka bir yapı. Türk Dünyasından renkleri gören insanlarımız heyecanlanıyor, başka yerlerde de karındaşlarımız varmış, onları ve müziklerini görme fırsatı elde ediyorlar. Bu bizim için çok önemli bir şey, çünkü kültürümüzün kök hücrelerini biz bu şekilde görebiliriz, bu şekilde kavrayabiliriz” dedi.

Pandemi sürecinde hayatını sadece müzikten kazananların zor zamanlar geçirdiğine değinen Kuzucu; “Sahnenin dışında da müzikle hayatını kazanan insanlar var, yani daha doğrusu bir reklam müziği yapar ya da sahne olmadan müzikle para kazanılan alanlar da var. Bu alanlardan dolayı da MESAM (Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) ve Kültür Bakanlığı yardım etti. Devletin sosyal yapısı ne kadar güçlü olursa, halkımız da o kadar rahat olur. Onun için Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bizim için her zaman şarttır, gerektir, biz onun için çalışmalıyız” ifadelerine yer verdi. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER