‘Almazsan edep yoksunusun’

‘Almazsan edep yoksunusun’
banner72

VİDİNLİOĞLU, KUZEYKENT’TEKİ ARSANIN İHALESİNİ İPTAL ETTİĞİNİ AÇIKLADI, ÇOK SERT SÖZLERLE ÇAĞRIDA BULUNDU

‘Almazsan edep yoksunusun

Kastamonu Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı olağan toplantısı, geçtiğimiz akşam Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Kastamonu Belediyesi tarafından satışa çıkarılan ve 100 milyon 350 bin TL'ye alıcı bulan Kuzeykent Mahallesi'ndeki arsanın satışı Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu tarafından iptal edildi. Uzun süredir gündemi meşgul eden konuyla ilgili açıklama yapan Vidinlioğlu, 937 ada 371 parselde bulunan arsa satışını iptal etme yetkisini kullandığı ve yeniden ihale edebileceğini dile getirdi.

Toplantının gündem maddelerinde Mehmet Akif Ersoy Mahallesindeki park alanı içerisinde bir adet ayrılmış olan trafo alanı ile ilgili imar planı değişikliği ve yine Mehmet Akif Ersoy Mahallesindeki park alanı kullanımında kalan bölgenin pazar alanı olarak kullanılması şeklinde imar planı değişikliği oy çokluğu ile kabul edildi. Bu kararla birlikte Tosya Yolu'nda da halk pazarı kurulabilecek. Bir diğer maddede ise Kuzeykent Mahallesindeki 8 metrelik imar yolunun Millet Bahçesi projesi kapsamında kaydırılmasına yönelik, imar plan değişikliği ve uygulama imar plan değişikliği maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.  

BAŞKANDAN ‘MEZAR ZAMMI’ DEĞERLENDİRMESİ: “ABARTILDIĞI KADAR YÜKSEK DEĞİL”

Meclis toplantısının diğer iki gündem maddesi olan Mezarlık yerleri ve Park ve Bahçeler Müdürlüğünün budama hizmetleri bedeli fiyatlarında da değişikliğe gidildi. Budama hizmeti bedeli saati 40 lira iken 100 liraya, sepetli vinç ile budama hizmeti bedelinin ise saati 250 liradan 550 liraya çıkarılması oy birliği ile kabul edilirken, diğer taraftan da üzerinde mezarlık yer tahsis işlemlerinin ücretlerinin; tek kişilik mezar yeri 140 TL'den 500 TL'ye, çocuk mezarı 70 TL'den 300 TL'ye, aile mezarlığı ise metrekaresi 55 TL'den 150 TL'ye çıkartılması ve yapılacak olan tahsislerde bir kişiye en fazla 20 metrekare yer tahsis edileceği oy çokluğu ile kabul edildi.

Konuyla ilgili olarak Belediye Başkanı Vidinlioğlu, abartıldığı gibi yüksek ücretlerin olmadığını savunarak; “Cenaze konusunda fakir ve kimsesizlerden hiçbir şekilde ücret talep edilmiyor, belediyemiz bu hizmetleri ücretsiz yerine getiriyor. Fakat görünen o ki 100 metrekare, 200 metrekare mezar yeri çevirenler var. Dolayısıyla bunun önüne geçmek için alınmış bir tedbir bu aynı zamanda. Abartıldığı gibi yüksek ücretler falan da yok, civar illerle falan kıyasladığımız da düşük kalan bir ücret. Sonuçta herkesin yüz metrekare yeri çevirip de burası benim mezarlığım demesi, bugüne kadar alanlar zaten almışlar ama aile mezarlığım sahibi olmak isteyenlere en fazla yirmi metrekare yer ücreti karşılığında verilecek, cenaze işlemleri zaten Belediyemiz tarafından ücretsiz yapılıyor” ifadelerini kullandı.

“ANLADIĞINIZ DİL BUYSA, BEN O DİLİ DE BİLİYORUM”

Meclis toplantısı sonunda açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Vidinlioğlu, 11 Mayıs’ın babasının ölüm yıldönümü olduğunu ifade ederken; “Henüz 10 yaşında babamı kaybettim. Babam belediyede muhasebeciydi. O rahmetli olduktan sonra belediyeye gelen bir müfettiş, düzeni, intizamı gördükten sonra ‘Ben asla böyle bir düzeni inceleyemem, imtina ederim’ diyerek raporunu düzenledi. Babam muhasebeciydi, belediyenin bel kemiği idi, her şey ondan sorulurdu. Ondan hep doğruluğu hep dürüstlüğü öğrendim. Her sevinç anımda, her üzüntümde onu yanımda andım fakat özellikle son dönemde yaşadıklarımdan sonra biraz da tabi duygusal oldum. Bir kaç tane şey beni üzdü. Bir, memlekete hizmet noktasındayız. Benim soyadım Vidinlioğlu. Vidin Bulgaristan’ın Batısında, Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri. Ecdadım Candaroğlu İsmail Bey, Fatih Sultan Mehmet’in dayısı idi. İstanbul’un fethinden sonra Rumeli’yi Türkleştirmek, İslamlaştırmak için buradan giden çok büyük bir grubun içinde idi. Mutlaka bilenler vardır bunlara ‘Kolazinatör Türk Dervişleri’ derler. Ordu gitmeden önce onlar giderlerdi. Sene 1460’lardır o zaman. Sonra ben varakayı buldum, 1800’lerde Devlet ‘Ey Vidinlizade Muhammed Aga senin oradaki görevin yeter’ diye geri çağırıyor. O gün Devlet’in büyüklüğünü iliklerime kadar hissettim. 1460’da gönderdiği ceddimi 350 sene sonra geri çağıran bir devlet. Devlet işi ciddiyet işidir. Ceddimle ilgili bir varaka daha buldum Vidinlizade Muhammed Aga kara yağız, kara bıyıklı, seyit. Benle konuşurken söz söyleyenler beş defa düşünsün. Gittiğimiz Antep, yediğimiz pekmez, abdestimden şüphem yok, namazımdan hiç olmaz. Geçen ki mecliste sevgili Doğan Başkana sitem ettim, İYİ Parti il başkanına bir kaç şey söyledim, CHP İl Başkanına da epeyce bir şey söyledim. Gazetelerde aynı sayfanın iki tarafında, bir tarafta benim açıklamam var, karşı tarafımda CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin'in açıklaması var. O gün zeytin dalı uzattık havada kaldı. Zehir zemberek açıklamalar… Anladığınız dil buysa, ben o dili de biliyorum” dedi.

“DOĞAN BAŞKANA SÖZLERİM ‘DOST SÖZÜ’DÜR”

Öncelikle AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü'ye cevap veren Vidinlioğlu; "Doğan başkana sitem ettim. O günden bu güne de bir düzeltme olmadı. Telefonla da arayabilirdi ama yapmadı. Şehrin dinamiklerine sorulması gerekli diye konuştu. 81 il tane vilayette AK Parti il başkanı yoktur ki CHP İl Başkanının açıklamalarına paralel açıklama yapsın. Ben, şuna inanıyorum; hem AK Parti hem de MHP kadroları kökenini bu topraklardan almış, siyasi kadrolardır. Osmanlı’nın son döneminde cumhuriyet kurulmadan önce oluşan siyasi akımların devamı niteliğindedir. Dolayısıyla sene 1991'deki o günün kutsal ittifakının adı 'kutsal ittifak'tı. O günün kutsal ittifakı yüzde 16 küsur oy alıp 60 küsur de milletvekili çıkarmıştı. O kutsal ittifakın ete kemiğe bürünmüş haline bugün Cumhur İttifakı diyoruz. Bizler, asla bu ittifaka zarar verecek hiç bir açıklamanın içerisinde olmayız. Bu yol doğru bir yol değil. Bu dolmuş seni güzel bir yere getirmez demek istedim. Tekrarda fayda var, siyaset hizmet noktasıdır. Memlekete hizmet edersiniz, her siyasinin de gönlünden geçen hayalleri vardır. Dost sözü kabul edilir temennisiyle bu sözleri söyleme ihtiyacı hissettim" dedi.

“AHMET KATAR, SİYASETTE HENÜZ CİCİM AYLARINDA”

İYİ Parti İl Başkanı Ahmet Katar hakkında da konuşan Başkan Vidinlioğlu; “Ahmet Katar'dan da bir cevap gelmedi. Sevgili Ahmet Katar, henüz daha siyasette cicim aylarında. Rozet takmayla eğer siyasete şekil verilseydi, öyle zannediyorum ki binlerce rozet alır, her gelene geçene takar da yol alırdık. Bu işlerin böyle olmadığını önümüzdeki günlerde inşallah görürüz” diye konuştu.

“O KADAR DEĞİL, MEYDAN BOŞ DEĞİL”

Vidinlioğlu, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’e de sert sözlerle cevap verdi. Erbilgin'in iddialarına “İspat edemezsen şerefsizsin” şeklinde sözlerle cevap veren Vidinlioğlu, Kuzeykent’teki arsanın ihalesini iptal ettiğini açıklayarak, daha önce arsanın 200-250 milyon lira edeceğini iddia eden Erbilgin'i ihaleye katılmaya davet etti.

Başkan Vidinlioğlu'nun CHP İl Başkanına verdiği cevap şu şekilde; “Gelelim Hikmet Erbilgin'e, ifade burada 'üç otuz paraya satmak doğru değildir' şeklinde... Basın en önemli kuvvetlerden bir tanesidir. Bir gazetede ‘Hukuki müracaatlar yapılacaktır’ diyor Erbilgin, ben de ‘Muhalefet etmek bu değil’ demişim. ‘Girsin ihaleye alsın’ demişim. İhale çağrısı yapmışım bir başka gazetede de. Kastamonululara saygısızlık demişti. Hikmet Erbilgin, ‘orası havada, karada 250 eder’ diyorsun, ondan sonra çark ettin 200 eder dedin, ben de sana diyorum; delikanlılık falan diyorsun ya, iptal süresinde ben ihaleyi iptal ettim. Biz talibiz diyordun, ne kadar talip olduğunu görelim. İhaleyi dün akşam itibariyle iptal ettim. Niye iptal ettim biliyor musunuz? Utanması yok, arlanması yok, edepten bihaber. İfadelere bak sen, bir de beni kırk haramiler safında olmakla suçluyor. Senin şehir eşkıyalığın tescillendi. Bana, gözümüzün içine baka baka yalan söylüyor diyorsun, senin yüzün bile kızarmıyor. Sorduğum bir tane soruya cevap yok. Benim oğlum bina okur, döner döner bir daha okur. Ağzına geldiği gibi konuşuyor. O kadar değil, meydan boş değil. Ben de seni edebe davet ediyorum.”

“BEN ELİMİ UZATTIKÇA ELİNİN TERSİYLE İTİYORSUN”

“Sana ben çukur siyasetçi demiştim, çukura saygısızlık oldu, sen çukur değil, çupçukur siyasetçiymişsin. Ben elimi uzattıkça elinin tersiyle itip, yalan ve tezvirata yöneliyorsun. Sen nasıl bir insansın ya. Hiç mi utanman yok. Kırk haramilerin safında olmakla beni suçluyor. İhaleye 9 tane firma girmiş, onunla ilgili konuşuyorsun. Onları da bir araya getirmekle itham ediyorsun. İspat edemiyorsan şerefsizsin, müfterisin. Seni ispata davet ediyorum. Birazcık haysiyetin varsa çık da ispat et. O kadar sözü birisi bana söylemiş olsa utancımdan yerin dibine girerim ama sende o yüz de yok. Birazcık haysiyetin varsa çık ve ispat et. Bir tane telefon görüşmemi, bir tane görüntüyü, eğer koy belgesiyle ben her şeye razıyım. Sen beni başkalarıyla karıştırıyorsun. Senin eski meclis üyen, seni rüşvet dağıtmakla suçladı, cevap bile vermedin. Benim sorduğum hiç bir soruya cevap vermiyorsun. Dönüp dolaşıp aynı yere geliyorsun, bana bir şeyler söylüyorsun. Geçmiş dönemde suçladıklarımızla rant paylaşıyormuşuz. Zerre şerefin varsa ispat et, ispat etmiyorsan haysiyet yoksunusun, çupçukursun. ‘Kamu yararını gözetiyorum, ben talibim, ben alırım’ diyordun hadi gel al. Almazsan edep yoksunusun, almazsan haysiyet yoksunusun. Suda, havada, karada 250 milyon eder diyordun. İhaleyi alan insanların yüzüne nasıl bakacaksın, hiç mi utanmayacaksın? Senin bu sözlerin yüzünden kamu yararını gözetiyorum, ben talibim dedin, ben de iptal ettim. Almazsan edep yoksunusun. İnşallah sözünün arkasında durursun.”

“BUNDAN SONRA MUHATAP ALIP CEVAP VERMİYORUM”

“Tabi ben cumhuriyet ile neredeyse yaşıt bir siyasi partinin il başkanı hakkında bunları söylerken de utanarak söylüyorum. Özellikle Kastamonu’daki CHP seçmeni mütedeyyin seçmendir, hepsi vatanına milletine sımsıkı bağlı insanlardır. Senin çizgini biliyorum ve Kastamonu’daki mütedeyyin seçmeninde senden çok rahatsız olduğunu biliyorum. Onun için CHP’ye gönül vermiş seçmeni de ayrı kefeye koyuyorum. Onlar memleketimizin ne kadar yanındalar ben zaten biliyorum, onun için bu sözlerime lütfen alınmasınlar. Fakat her partinin mutlaka kendi içinde iç disiplini vardır. İki tane merkez ilçe başkanı, bir kadın kolları başkanı, bir gençlik kolları başkanı en sonunda bir tane belediye meclis üyemizi, beni yer değiştirmekle itham ediyor ama kendine de bakınca bir senenin içinde değirmen gibi öğüttü. CHP’nin kendi iç siyasetidir, karışmam çok doğru olmaz ama inanıyorum ki, CHP’de siyaset yapmak isteyen Kastamonu’daki mütedeyyin insanlar Erbilgin ve onun gibilere geçit vermeyecektir. Mecliste de bu tarz ifadeler kullanmaktan üzüntümü de dile getirmek istiyorum. Bütün söylenenler siz ne söylerseniz söyleyin karşımızdakinin anlayabildiği kadardır, neyi ne kadar anladı bilmiyorum ama söylenen her söz görenedir, köre ne. İnşallah o da doğruyu ve gerçeği görenlerden olur çünkü bu memleket bizim, bu memleketi birlikte yönetme irademizi her seferinde dile getiriyoruz ama her seferinde de ama her seferinde de uzattığımız el havada kalıyor ve akıl almaz laflarla karşı karşıya kalıyoruz. Ben elimi uzattığımın üzerinden 24 saat geçmiyor ‘Üzerimizden buldozerle geçiyor’ diyor keşke o gün biraz da silindir ile geçseymişim ama ne yazık ki söylediğim her söz havada kalıyor. Bundan sonrasında da sayın Erbilgin öncelikle senin benim sorularıma cevap vermeni bekliyorum. Al iptal ettiğim ihaleyi, ‘havada karada 250’si var, talip oluruz’ diyordun, talip olmaya davet ediyorum. Bundan sonrası için de demiştim ama beni çok irrite eden açıklamalarından sonra cevap verme ihtiyacı hissediyorum, bundan sonra da Hikmet Erbilgin’i muhatap alıp cevap vermiyorum. Allah akıl, fikir versin, biraz da umuyorum ve diliyorum edep versin, utanma, arlanma versin.” (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER