Akbük Göleti’nde gövde dolgusu devam ediyor

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Akbük Göleti’nde gövde dolgusu devam ediyor

Kastamonu ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

Tosya Akbük Göleti’nde çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, projenin tamamlanmasıyla barajda depolanacak su ile 5 bin 860 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.

Kil çekirdekli kaya dolgu tipindeki göletin kret kotunun 1062,5 m olduğu, 987,90 m kotu itibariyle dolgu çalışmalarının devam ettiğini ve yüzde 40 fiziki gerçekleşme sağlandığını ifade eden Genel Müdür Akca; “Temelden yüksekliği 62metre ve su depolama kapasitesi 1,89 hm3 olan Akbük Göleti’nin tamamlanması ile 2022 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 7 milyon 329 bin 245 TL katkı sağlaması hedeflenmektedir” dedi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER