Ahşap Fuarı açılışında konuşan Vali Yaşar Karadeniz HERKES BU FUARA SAHİP ÇIKMAK ZORUNDA

Kastamonu Valiliği himayesinde, Kastamonu Belediyesi ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla bu yıl 9.’su düzenlenen Kastamonu Ahşap Fuarı dün kapılarını açtı.

 Ahşap Fuarı açılışında konuşan Vali Yaşar Karadeniz  HERKES BU FUARA SAHİP ÇIKMAK ZORUNDA
banner72

 

Kastamonu Valiliği himayesinde, Kastamonu Belediyesi ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla bu yıl 9.’su düzenlenen Kastamonu Ahşap Fuarı dün kapılarını açtı.

6 Ekim’e kadar açık kalacak fuar, Kuzeykent Pazar Alanı’nda yapılıyor. Fuarın açılış törenine Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Albay Gamze Aydoğdu, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Nuray Çolak, Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Rıza Ercan, kamu kurum ve kuruluş amirleri, sivil toplum kuruluşları ile siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

Ahşap Fuarı’nın açılışında konuşan Vali Yaşar Karadeniz, “Ahşap ile ilgili yapılan her tarifte aslında Kastamonu'yu görüyoruz, Kastamonu'yu hatırlıyoruz. Gerçekten Kastamonu ve ahşap kelimesi birbirini tamamlayan, tıpkı bir elmanın iki yarısı gibi” dedi.

KARADENİZ: KASTAMONU’DA HERKES BU FUARA SAHİP ÇIKMAK ZORUNDA

Kastamonu geleceğe doğru yol alırken ahşabın ön sıralarda yer alacağını ifade eden Vali Karadeniz şunları söyledi; “Ben özellikle son bir yıldır ahşap üreten firmalara baktığımda tasarım noktasında önemli gelişmeler kaydettiklerini görüyorum. Kendilerini geliştirmeye yönelik çok güzel gayretleri var. Teknolojiyi de işin içine katarak çok farklı ürünler üretmeye başladılar. Tabi ki bu çabaların, gayretlerin boşa gitmemesi gerekiyor. Bu ürünlerin değerlendirilmesi gerekiyor. Bu da ancak tanıtımla olur. Tanıtımı da sadece Kastamonu değil, tüm Türkiye'ye ve hatta yapabiliyorsak tüm Dünya'ya yapacak şekilde çalışmalar gerçekleştirmemiz de gerekiyor. Bu çalışmaların içinde de fuar ve fuarcılık önemli bir yer teşkil ediyor. Ahşap Fuarı'nın da bu anlamda oynadığı rol oldukça büyük. Kastamonu'da herkes bu fuara sahip çıkmak zorunda, destek olmak zorunda. Şu anda dokuzuncusunu yapıyoruz. Her yıl çıtayı daha da yukarıya çıkartmamız gerekiyor. Bu da daha geniş katılımla olabilecek bir konuydu. Dolayısıyla bunun daha üst kuruluşlarla birlikte, daha üst odalarla birlikte çalışmak, bu hedefi gerçekleştirmek açısından önem teşkil ediyordu. İşte dokuzuncusun da belki son anda üstlendiğimiz rol bu oldu. Ama ben inanıyorum ki, bu ray değişikliği 10. fuarın uzun vadeli çalışmalarla daha güçlü şekilde yapılmasına vesile olacaktır ve 10. fuar 10 numara fuar olarak Kastamonu tarihine geçecektir. Sadece Ahşap Fuarı açısından değil, bir hafta öncede ilimizde Kastrofest etkinliği yapıldı. Gastronomi de ilimizin önemli potansiyellerinden birisidir. Bunu değerlendirmek adına yapılan etkinlik de gerçekten de yerinde bir etkinlik oldu. Çok kısıtlı imkanlarla, çok kısıtlı bütçeyle görev alan İnisiyatif grubu, kamu kuruluşları, belediyemiz, sivil toplum kuruluşları el ele verdiler ve o bütçeyle yapılabilecek en iyisini yaptılar. Ben inanıyorum ki bu tip birliktelikler bu fuarda da olacaktır.

“BU FUAR KASTAMONU'NUN FUARI”

Şunu unutmayalım ki, bu fuar Kastamonu'nun fuarı. Ancak bu fuar Kastamonu ile de sınırlı kalmamalı. Yani buraya Kastamonu dışından sektör temsilcilerinin stant açmasından hiçbirimiz rahatsız olmamalıyız. Bilakis memnun olmalıyız. Bu fuar ahşap sektörünün Kastamonu'da buluştuğu bir fuar olmalıdır.”

ÇOLAK: KASTAMONUMUZ, AHŞABIN VE ORMANCILIĞINDA BAŞKENTİ DURUMUNDA

Belediye Başkan Yardımcısı Nuray Çolak ise; “Kastamonu'nun tanıtımı açısından oldukça önemli bir haftayı geride bıraktık. İstanbul'da düzenlenen Kastamonu Tanıtım Günleri, Ankara'da düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi ve hafta sonunda şehrimizde ilkini düzenlediğimiz Kastamonu Gastronomi Festivali'nde şehri şehir yapan değerlerimizi tanıttık. Bugün de yüzde 67'si orman olan, ahşaba sanat katan ellerin var olduğu Kastamonumuz da 9. Kastamonu Ahşap Fuarı'nı gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin en zengin orman varlığına sahip olan Kastamonumuz, ahşabın ve ormancılığında başkenti durumundadır. Tüm Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de plastikten bir kaçış var. Bu doğrultuda ahşap ürünlerin değeri her geçen gün daha da artmaktadır. Ahşap Kastamonu'nun özüdür, ahşaba ruh katan şehirde yaşıyoruz. Burada ahşaba yapılan yatırım asla boş yatırım olmaz. Şehrimizde ahşap mamul, yarı mamul ve mobilya üretimi noktasında önemli firmalarımız var. Bu alanda Dünya ile yarışan firmaları bünyemizde barındırıyoruz. Yine alın terini ahşaba dökerek birbirinden güzel orman ve sanat eserleri yapan küçük atölyeler de dev eserler ortaya çıkan ustalarımızı da şehrimizin hazineleri olarak görüyoruz. Ortak akıl ile tüm değerlerimizi, olduğu gibi ahşabımızın marka değerini bulunduğu noktadan daha da yukarıya taşıyabileceğimizi de düşünüyorum. Bu noktada da her türlü projeye açık olduğumuzun bilinmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ERCAN: AHŞAPSIZ BİR HAYATI DÜŞÜNMEK MÜMKÜN DEĞİL

Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Rıza Ercan da şöyle konuştu; “Ahşapsız bir hayatı düşünmek bana göre mümkün değil. Tabutumuz da ahşaptan, beşiğimiz de ahşaptan... Bazı gelişmeler oluyor, inovasyon ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda plastik pencerelere falan aldırmayın, onlar ahşabın yerini asla alamaz. Ahşaptaki sıcaklığı, kucaklayıcılığı asla yok edemez. Ahşabın kendisine has özellikleri vardır. Biz ahşap sanatkarları olarak hep şunu söyleriz, ağaç işi ile uğraşan insanlar naiftir, zariftir. Böyle bir sektörün temsilcisi olmak, küçük esnafımızın adına burada sizlerle olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Dünya'da ahşap sanatı üzerine yarışamayacağımız hiçbir ülke yok. Buna İtalya, ABD, Çin hepsi dahil... Yeter ki ahşaba hayat veren insanların önü açılsın. Biz Devletimizin yanında ve emrindeyiz. Bu ifademizden de gurur duyuyoruz. Fuar, Kastamonu için önemli bir olgu... Fuarları basite almamak lazım, önemsemek lazım. Fuarların önemini kavradığımız sürece kendimizin farkına varacağız. Nasıl ki Türkiye'de kapı denilince önce Tosya akla geliyorsa, Türkiye'de ahşap denildiğinde Kastamonu'nun akla gelebilmesi için bu fuarları önemsemeliyiz, bu fuarları daha önceden hazırlanarak, bu fuarın kapanışı ile birlikte yenisinin çalışmalarına başlamalıyız. Fuarların sadece tanıtım değil, kültürel değerlerimiz ve ekonomik değerlerimiz açısından da şehrimize katkıları olacaktır. Fuarlar, ekonomik, kültürel ve sosyal getirisi bol olan sektördür.”

ERGİN: AHŞAP KÜLTÜRÜ YÜZYILLARDIR İLİMİZDE BÜYÜK ÖNEM ARZ ETMEKTE

KESOB Başkanı Dursun Ergin de; “Orman varlığı, doğası ve kültürü ile tüm Türkiye’nin gözbebeği konumunda olan Kastamonu’muzda bu fuarı bir paydaş olarak düzenlemekten Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği adına büyük mutluluk duymaktayım. Ahşap kültürü yüzyıllardır ilimizde büyük önem arz etmektedir. Gerek oymacılık, gerek işlemecilik, gerekse de mobilya imalatı ile Kastamonu’muzu ahşabın başkenti yapan tüm ustalarımıza saygı ve minnetlerimi sunuyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Son 10 yılda ahşap ve mobilya sektöründeki büyümemiz ile bu devamlılığı sürdüreceğimize inancım tamdır; fakat bugüne kadar bu alanda yapılmış çalışmaları takdirle karşılamakla birlikte bu köklü kültürün tanıtımı ve devamlılığı için yapılması gereken daha çok şey olduğunu düşünüyorum. Özellikle ahşap sektörünün hızla gelişmesi için bu sektörün temsilcilerinin işlerini sahiplenmesi ve şehrin dinamiklerini hareketlendirmek için gerekli gayreti göstermeleri gerekmektedir. Sizler sahipleneceksiniz ki, sizleri temsil edenler sektörü daha ileriye taşıma gayreti içine girecekler. Bu gayret bürokrasiyi, siyaseti ve şehrin bütün dinamiklerini harekete geçirecektir. Yani ahşap sektörünün değerli üyeleri, her şey sizlerle başlıyor ve sizlerle bitiyor. Bugün açılışını yaptığımız 9. Ahşap Fuarı’na kısa sürede hazırlanarak katılan tüm esnaflarımıza teşekkür ediyorum. Bu fuarın her sene büyük bir katılım ile devam etmesini sağlamalıyız” dedi.

Serkan Horuz

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2019, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER