50 KİŞİ, CEVİZ AĞACINDAN DÜŞEREK YARALANDI

Ceviz hasadının başlamasıyla birlikte ‘Hasat Kazaları’da meydana geldi. Eylül ayı içerisinde Kastamonu’da 50 kişi, ceviz ağacından düşerek yaralandı ve Kastamonu Devlet Hastanesi’nde tedavi gördü. Bir çok vatandaşın tedavisi devam ederken, Yoğun Bakım Uzmanı Doktor Veysel Garani Soylu ve Göğüs Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Tarık Yağcı, vatandaşları; cevizden düşmeleri durumunda felç tehlikesinin beklediğini söyledi. Ceviz ağacından düşenlerin yaş gruplarının 70-80 arası olduğuna dikkat çeken doktorlar; vatandaşların, güvenlik önlemleri alarak hasat yapmasını tavsiye etti.

 50 KİŞİ, CEVİZ AĞACINDAN DÜŞEREK YARALANDI
banner72

 

Ceviz hasadının başlamasıyla birlikte ‘Hasat Kazaları’da meydana geldi. Eylül ayı içerisinde Kastamonu’da 50 kişi, ceviz ağacından düşerek yaralandı ve Kastamonu Devlet Hastanesi’nde tedavi gördü. Bir çok vatandaşın tedavisi devam ederken, Yoğun Bakım Uzmanı Doktor Veysel Garani Soylu ve Göğüs Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Tarık Yağcı, vatandaşları; cevizden düşmeleri durumunda felç tehlikesinin beklediğini söyledi. Ceviz ağacından düşenlerin yaş gruplarının 70-80 arası olduğuna dikkat çeken doktorlar;  vatandaşların, güvenlik önlemleri alarak hasat yapmasını tavsiye etti.

Konuyla ilgili bilgi veren Kastamonu Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Doktor Veysel Garani Soylu ve Göğüs Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Tarık Yağcı, ceviz ve kestane hasadına katılacak vatandaşları felç riskine yönelik uyardı. Ceviz ağacından düşerek yaralanmalar sonucunda beyin travması; göğüs travması, akciğer travması, kalça ve bel kırıklarının meydana gelebileceğini söyleyen doktorlar, yaralanma vakalarındaki yaş gruplarının 70-80 arasında, hatta epilepsi hastalarının bile olduğunu belirterek, “Bu yaş gruplarındaki vatandaşlarımız ceviz ağaçlarına güvenlik önlemi almadan çıkmamalılar. Ceviz ağacı kaygan bir yüzeye sahip, bu nedenle güvenlik önlemi alınmadan yapılmaya çalışan hasat sonucunda ölümcül kazalar meydana gelebilir. Hastalarımızın, farklı servislerde tedavilerine devam ediliyor. Beş hastamız hala yoğun bakımda tedavi altında” ifadelerine yer verdiler.

Tansiyon, epilepsi hastalarının ve yaşı ilerleyen vatandaşların ceviz toplama hasadına katılmaması gerektiğini belirten Uzmanlar, “Eğer katılacaklarsa da mutlaka gerekli güvenlik önlemlerinin alınması gerekiyor. Ağaçtan düşme durumunda felç riski ve ölümle sonuçlanan vakalar olabilir” uyarısında bulundular.
(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2019, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER