'4 dağ 4 kültür' projesi başlıyor

Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü tarafından organize edilen ve Gençlik Spor Bakanlığı tarafından desteklenen '4 dağ 4 kültür' projesi bugün itibariyle başlıyor

'4 dağ 4 kültür' projesi başlıyor

Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü tarafından organize edilen ve Gençlik Spor Bakanlığı tarafından desteklenen '4 dağ 4 kültür' projesi bugün itibariyle başlıyor. Proje kapsamında Kastamonu, Kayseri, Erzurum ve Bursa'dan 10 genç, illerde bulunan Ilgaz, Erciyes, Uludağ ve Palandöken dağlarında kamp yapacak.

ÇAKIR: 'VERİMLİ ÇALIŞMALAR YAPIYORLAR'

KADASK'ın Kastamonu'nun tanıtımı noktasında önemli bir rol oynadığını söyleyen Vali Avni Çakır, '' KADASK, yeni kurulmasına rağmen, Kastamonu turizminin, doğasının geniş kitlelere tanıtılması noktasında çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Ben de eşimle birlikte, zaman zaman etkinliklere katılıyorum. Hem doğa sporu  yapmakla beraber, hem de gönüllü bir turizm elçisi olarak, bulundukları coğrafyanın tanıtılması noktasında  çok verimli çalışmalar yapıyorlar. Rotaların belirlenmesi, kanyon geçişlerinin işaretlenmesi, güzergahların tespiti noktasında arkadaşlarımız sahada çalışıyorlar. AFAD ve UMKE'yle de güçlü bir iş birliği içerisindeler'' diye konuştu.

Son olarak KADASK'ın Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü'nde faaliyet  gösterdiğini hatırlatan Vali Avni Çakır, ''En son, geçtiğimiz hafta; çoğunluğunu KADASK'ın oluşturduğu arkadaşlarımız, İnebolu'dan başlayan Atatürk ve İstiklal Yolu etkinlikleri kapsamında güzel bir etkinliğe katıldılar. Kendilerinin sadece doğa sporu anlamında değil, her anlamda tanıtım noktasında çalışıyorlar. Proje kapsamında, 4 ilden toplam 40 gençle birlikte aktivite yapılacak. Ülkemizdeki Ilgaz, Erciyes, Palandöken ve Uludağ'da gençlerle bir araya gelinecek'' dedi.

''PROJE KASTAMONU'DAN BAŞLIYOR''

KADASK Başkanı Dr. Alp Arslan ise projeyle ilgili yaptığı değerlendirmede, şu ifadelere yer verdi; ''Biz bu projeyi Gençlik ve Spor Bakanlığı'na geçtiğimiz  yıl verdik ve kabulünden sonra çalışmalara başladık. 4 ilde kültürel bir faaliyet planladık.  200 bin lira bütçe bedeli üzerinden bütün ulaşım, konaklama ve faaliyet giderlerini temin edeceğiz. Bu proje kapsamında gençlerimize, doğada güvenli yaşam, arama-kurtarma eğitimler, kış dağcılığı, tırmanış eğitimleri gibi eğitimler vereceğiz. Konaklamamız çadırlarda olacak.  Her şehirde iki gün kalacağız. İlk günlerde kültürel şehir geziler, ikinci günde ise doğa gezileri yapılacak.  Gençlerimizin, bu  dört bölgedeki; Karadeniz, Doğu Anadolu, Marmara ve İç Anadolu kültürünü tanımalarını sağlayacağız. Projeye ilk olarak Kastamonu'dan başlayacağız. Bugün itibariyle başlayacağız. Kastamonu'nun doğal güzelliklerinin ardından şehir gezisi yaptırılacak. Daha sonra da Kayseri, Erzurum ve Bursa'da projemizi gerçekleştireceğiz.'' (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER