37 KİŞİYE, 80 MERİNOS IRKI DAMIZLIK KOÇ DAĞITILDI

Kastamonu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından dün “Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi” kapsamında 8 ilçe 37 kişiye merinos ırkı 80 damızlık koç dağıtıldı.

37 KİŞİYE, 80 MERİNOS IRKI DAMIZLIK KOÇ DAĞITILDI
banner72

 

Kastamonu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından dün “Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi” kapsamında 8 ilçe 37 kişiye merinos ırkı 80 damızlık koç dağıtıldı. 
Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, Kastamonu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Yaman, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur,  Damızlık Koyu Keçi Yetiştiricileri Birliği (DKKYB) İl Başkanı Adem Canbaz ve üreticilerin yer aldığı dağıtım töreninde koç almaya hak kazanan besiciler için kura çekildi. 
37 yetiştiriciye 80 damızlık koç dağıtımı yapıldığını açıklayan Kastamonu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Yaman, “Merkez, Taşköprü, Devrekani, Azdavay, Daday, Araç, Hanönü ve Tosya ilçelerimizden Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği üyelerine ‘Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi’ kapsamında koç dağıtıyoruz. Koçları bakanlığımızdan 1.620 TL’ye aldık. Damızlık koç dağıtımında en az yüzde 25 olmak şartıyla katkı payları işletme sahibinden, katkı payı dışında kalan miktar ise bakanlığımız bütçesinden karşılanmaktadır. Ülkemizde Koyun ve Keçi Yetiştiriciliğini Geliştirme amacı ile uygulanan Hayvancılığı Geliştirme Projesi Bakanlığımız tarafından 2010 tarihli olurları ile hayata geçti. Uygun damızlık müdürlüğümüzce yetiştiricilerimize 235 baş merinos ırkı ve 51 baş akkaraman ırkı olmak üzere toplam 286 baş damızlık koç dağıtımı yapıldı. Damızlık koçların izleme ve kontrolleri devam etmektedir” dedi. 

KOÇLAR 3 YIL SÜRE İLE KESİLEMEYECEK

Proje hakkında bilgi vere Yaman, “Projenin izleme süresi 3 yıl olup takibini de il ve ilçe müdürlüklerimiz yapacak. Proje kapsamında dağıtılan koçlar 3 sene süreyle kesilemeyecek, satılamayacak veya başkasına devredilemeyecek” diye konuştu.

KILIÇARSLAN: ÜRETİCLERİMİZ YENİ PROJE HAZIRLANMALI

Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, üreticilerin verimlilik adına ellerinden geleni yapmalarını istedi. Kılıçarslan, “Tarım ve hayvancılık arttıkça ülkemiz ve üreticiler kazanacak. Dağıtılan damızlık koçları üreticilerimiz çok iyi değerlendirmeli. İlimizde Gıda, Tarım ve Hayvancılık ile ilgili yeni projelerde hayata geçirilebilir. Üreticilerimiz yeni proje hazırlamalıdır” dedi. 
Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği (DKKYB) İl Başkanı Adem Canbaz ise, “Bakanlığımızdan, Valiliğimizden, Özel İdareden koyun, keçi üreticilerine daha kapsamlı daha güzel destekler bekliyoruz. Bu istek ve taleplerimizi ilgili yerlere de bildireceğiz. Ben de bu damızlık koçlardan 2010 yılında aldım. Irkları hep melezdi ve önceye göre yüzde 100 başarıya ulaştım. Koçları iyi değerlendirirsek, kuzuları çok verimli oluyor. Başarılı olmak için layıkıyla ile yapmamız gerekir. Kastamonu’da hala bilinçsiz hayvancılık yapılıyor. En büyük yanlışımız kan değişimi olmaması. Lakin kan değişimi koyunculukta şart. Üreticilerimiz aldığı koçlara çok iyi bakmalı” ifadelerini kullandı.
Daday Elmayazı Köyü’nden Kenan Bal ve Taşköprülü üretici İsmail Gümüş’e ilk damızlık koçlar Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan ve diğer protokol üyeleri tarafından teslim edildi.  
Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2017, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER